תבוסה היסטורית למפלגת השלטון בגרמניה בבחירות המחוזיות

מפלגתה של אנגלה מרקל זכתה רק ב-25% במחוז החשוב ביותר, המשמש ברומטר לקראת הבחירות הפדרליות

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

מפלגת השלטון הגרמנית ספגה מפלה קשה בבחירות שהתקיימו אתמול במדינת המחוז נורדריין-וסטפאליה. ממדגם תחנת הטלוויזיה ARD שפורסם עם סגירת הקלפיות עולה כי התמיכה במפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) צנחה מ-35% ל-26% - הנתון הנמוך ביותר לו זכתה המפלגה במדינה זה 50 שנה. מהמדגם עולה כי הקואליציה של מפלגת המרכז-שמאל הסוציאל-דמוקרטית ומפלגת הירוקים, שעלתה לשלטון ב-2010, תמשיך לנהל את ענייני המדינה עם רוב של 51%. מפלגת הפיראטים, שחרתה על דגלה את השקיפות וחופש המידע באינטרנט, עברה את אחוז החסימה והפכה למפלגה הרביעית בגודלה עם 7.5%.

מדינת נורדריין-וסטפאליה היא המדינה המאוכלסת ביותר בגרמניה והכלכלה החשובה ביותר בה. כפועל יוצאת מכך, היא שימשה לאורך השנים ברומטר חשוב לשינויים במארג הכוחות בפוליטיקה הארצית. מרבית הפרשנים רואים בהפסדה של אנגלה מרקל כדחייה למדיניות המשמעת הפיסקלית הנוקשה שהיא מקדמת לריסון החוב הלאומי באירופה, באופן דומה לקו שנקטו אזרחי צרפת, איטליה ויוון. על אף שמדובר במפלה שנייה ברציפות ל-CDU (הפסד במדינת שלזוויג-הולשטיין בשבוע שעבר) - אין להן השלכות פוליטיות מידיות. עם זאת, פרשנים סבורים כי מדובר ב"מסר" שמרקל תצטרף לקחת בחשבון לקראת הבחירות הכלליות בסוף השנה הבאה.

האם תוכנית הצנע תביא להרס כלכלי של אירופה?

מסר דומה צפוי להעביר אל הקאנצלרית גם נשיא צרפת הנבחר, פרנסואה הולנד, שהגיע לברלין לפגישת היכרות ראשונה עם מרקל. הולנד, שיושבע ב-15 בחודש וצפוי להציג את ממשלתו בימים הקרובים, הזהיר עם הגעתו לגרמניה כי תוכנית הצנע דוחפת את האיחוד האירופי ל"הרס כלכלי" וקרא לגרמניה לקבל את השינויים שהוא מציע. מרקל דוחה בכל תוקף עריכת שינויים בתוכניות הסיוע שגיבשו האיחוד האירופי, הבנק האירופי וקרן המטבע הבינלאומית למדינות שונות ביבשת. על אף שמדובר במפגש היכרות והכנה לפגישת העבודה הראשונה שיקיימו שני המנהיגים בחודש הבא, הולנד נמצא תחת לחץ גובר מתוך מפלגתו לנקוט קו תקיף. "היא איננה להחליט לבד על גורל אירופה בהתבסס על אינטרסים גרמניים", אמר מזכיר הסוציאליסטים, בנואה האמון, בראיון טלוויזיוני. "לא בחרנו לנשיאות האיחוד האירופי נשיאה בשם מרקל שתחליט בשביל כולם".

האנלור קראפט, מנהיגת המפלגה הסוציאל-דמוקרטית בנורדריין-וסטפאליה, עם פרסום המדגם, אמש בדיסלדורףצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ