עד כה התאפיינה תנועת המחאה המתעוררת נגד הקרמלין בפעילים לבושים בבגדי מעצבים ובפעילות ערה בפייסבוק. לסרגיי אודלצוב לא איפשרו מנהיגי המחאה כר פעולה נרחב. הוא נראה להם פראי, מטורף, ואולי אף מסוכן מדי, בלבושו השחור, ראשו הגלוח ועיניו השחורות היוקדות. ואולם, בהפגנה האלימה שזעזעה את מוסקווה ביום ראשון שעבר, על רקע אבנים שהתעופפו באוויר, פצצות העשן ואלות השוטרים שהונפו אל עבר המתפרעים, הגיעה סוף סוף שעתו הגדולה של אודלצוב.

פעיל האופוזיציה זינק אל הבמה ושאג לתוך שני מגאפונים שהחזיק בידיו: "לא נלך מפה עד שישחררו את חברינו! אנחנו הכוח כאן! אנחנו הכוח!". שישה שוטרים, כמה מהם בקסדות ואפודי מגן, השתלטו עליו וסילקו אותו מהבמה. ברקע השתולל הקהל וצעק: "בושה!", "פשיסטים!". חוץ מאוסף ההיפסטרים והאנרכיסטים הרגיל, בלטו בנוכחותן קומוניסטיות זקנות יותר, ששעה קודם לכן עמדו בתור כדי לזכות בחיבוק מאודלצוב.

משהו השתנה באווירה הפוליטית ברוסיה, או לכל הפחות במוסקווה. עם תחילת כהונתו השלישית של ולדימיר פוטין כנשיא המדינה, נראה שתנועת המחאה ברוסיה נמצאת בפתחו של עידן חדש ובלתי צפוי, ואודלצוב הוא אחד הקולות החדשים הבולטים בדיון על עתידה של התנועה.

בהפגנה הגדולה בשבוע שעבר, זינק אודלטסוב (בתמונה) אל הבמה ושאג לתוך שני מגאפונים: "לא נלך מפה עד שישחררו את חברינו! אנחנו הכוח כאן!" צילום: רויטרס

בששת החודשים האחרונים עוקבת בדריכות התקשורת המערבית, כמו גם הצמרת האינטלקטואלית ברוסיה, אחר בלוגרים צעירים, מנהלים ומומחי פרסום, שפעילותם הסתכמה בעיקר בגימיקים שמטרתם צבירת "לייקים" בפייסבוק.

ואולם, אודלצוב, בן 35 ובנו של מהפכן בולשביקי ידוע, אינו אחד מהם. הוא מגדיר עצמו מהפכן מקצועי ומעדיף לנהל את קרבותיו הפוליטיים ברחובות. הוא בוטה, תוקפני, לא נרתע מלהתגרות במשטרה ומבלה חלק ניכר מזמנו בבית המעצר, בשביתות רעב או בשניהם גם יחד. הוא מעריץ את לנין, וגם את סטאלין, אם כי מעט פחות. בחתונתו לבש חולצה ועליה דיוקנו של האחרון. הוא מתכנן להוביל מהפכה סוציאל-דמוקרטית שתעצב מחדש את רוסיה ותסלק את ההנהגה הנוכחית, שאותה הוא מכנה מושחתת וחסרת תקנה.

הפגנת קומוניסטים במוסקווה. גם אתמול צעדו כעשרת אלפים מפגינים במרכז העירצילום: אי-פי

אחרי עשור וחצי של פעילות פוליטית נמרצת, בין היתר כראש תנועת השמאל הקיצוני "חזית השמאל", מנסה אודלצוב לאחד תומכים מכל קצוות החברה הרוסית, שמחזיקים בדיעות סוציאליסטיות. הוא הפך ליקירה של המפלגה הקומוניסטית, הכוח האופוזיציוני הגדול במדינה, ממנה פוטין לא יכול להתעלם בטענה שמדובר בקבוצת שוליים אליטיסטית.

אודלצוב נמצא בפיקוח הדוק של הרשויות ברוסיה. ב-4 בדצמבר, יום הבחירות לבית התחתון של הפרלמנט (הדומא), נעצר כשעזב את ביתו של חברו, שם שהה כדי להימנע ממעצר. מקורביו טענו אז כי היה מדובר בצעד של אנשיו של פוטין כדי למנוע את השתתפותו במחאה אפשרית. יום לאחר הבחירות, לאחר שהתברר שמפלגת השלטון זכתה ברוב הקולות, ובעת שאודלצוב שהה במעצר, יצאו כ-8,000 בני אדם למרכז מוסקווה למחות על זיופים. גם ביום הבחירות לנשיאות ב-4 במארס נעצר אודלצוב. המשטרה טענה כי חצה כביש שלא כחוק וקילל שוטרים.

מנהיג המפלגה גנאדי זיוגאנוב דיבר בחיבה על אודלצוב, ועורר בכך חרושת שמועות על העברת השלטון. אודלצוב עצמו הכחיש את השמועות, אולם נבחר על ידי זיוגאנוב לשמש אחד ממנהלי מערכת הבחירות לנשיאות שהתקיימו במארס. דיעותיו השמאליות, גינוני המהפכן שלו וייחוסו הקומוניסטי שבה את לב ותיקי המפלגה.

"אין עוד אחד כמוהו", אומרת קפיטלינה בונדינה-קומארובה, קומוניסטית ותיקה בת 73, שהופיעה בשמלה אדומה וכפפות תחרה במצעד לציון נצחון ברית המועצות במלחמת העולם השנייה. "הוא לוקח דוגמה מאיתנו, הוא מוביל את הנוער ואנחנו תומכים בו", הוסיפה.

נוכחותו ההולכת וגוברת של אודלצוב בתנועת המחאה מעוררת דאגה בקרב מנהיגי האופוזיציה הליברלים. הם חוששים שאיש השמאל הקיצוני ישתלט על תנועת האופוזיציה לפוטין, שסחפה מאות אלפים לרחובות הערים ברוסיה. חלקם הסכימו עם הרשויות, אשר האשימו את אודלצוב ותומכיו בהתססת הרוחות וגרימת עימותים קשים בהפגנה בשבוע שעבר. אף שלא ברור מה בדיוק אירע, ידוע כי קבוצת מפגינים גדולה ניסתה לפרוץ מחסום משטרתי במטרה לצעוד לכיוון הקרמלין. אחרים, ובהם אודלצוב, פתחו בשביתת שבת אחרי שהאשימו את המשטרה בחסימת הגישה לאזור שאושר להפגנה.

"אם מארגני ההפגנה מכוונים לכך שהיא תפוזר בכוח על ידי המשטרה, ברור שהם יזכו לתגובה תקיפה", אומר גרגורי יאוולינסקי, מייסד המפלגה הליברלית יאבלוקו. "האם הם באמת חושבים שניתן להגיע להישגים באמצעות התנגשויות חזיתיות ומלחמת אזרחים?".

דומה שאודלצוב אכן חושב כך. אף שהוא קורא להפגנות לא אלימות ומצהיר שהמדינות הסוציאל-דמוקרטיות הן המודל השלטוני האופטימלי עבור רוסיה, ניכר בו שהוא נהנה להתעמת עם המשטרה מדי פעם ולא יתנגד להוביל את המהפכה הרוסית השנייה.

"ככל שיתנגדו לנו יותר, נגיב בעוצמה גדולה יותר", אמר בראיון שקיים תוך שהוא מוביל הפגנה קטנה במרכז מוסקבה. "זכותנו המלאה להגן על עצמנו. אם הרשויות ינסו לחסל את המחאה, נתקומם. זו זכותנו, וזה יקרה במוקדם או במאוחר".

בשבוע האחרון, קבוצות מפגינים אשר ביקשו לבחון את גבולות המחאה המותרת בפעילויות תמימות, כמו שירה בציבור או צעידה שקטה, זכו לפיקוח משטרתי צמוד והסתכנו במעצרים. ברוסיה חוששים שדיכוי המחאה על ידי הרשויות יגרור הקצנה בעמדותיהם של מתנגדי המשטר.

"העם כבר לא פוחד ממעצרים ומאלות השוטרים", כתב דמיטרי גודקוב, חבר פרלמנט מטעם מפלגת האופוזיציה "רוסיה צודקת" בבלוג שלו. "תגובת המשטרה רק מלבה את היצרים ומעוררת זעם ציבורי. בקרוב מאוד יתחיל להצטבר כעס גדול בקרב העם הממורמר, ואז כבר נהיה מעבר לנקודת האל-חזור", כתב גודקוב.

למרות זאת, באו רק מאות להפגנות שנערכו בימים שלאחר ההפגנה הגדולה בשבוע שעבר, שבה השתתפו 20 אלף בני אדם, ובה נעצר אודלצוב. לאחר ששוחרר ממעצר ביום שני, נעצר אודלצוב שוב בהפגנה במרכז מוסקבה. ביום רביעי נגזרו עליו 15 ימי מעצר בגין אי ציות לשוטר.

ביום שישי שעבר נותר רק קומץ מפגינים בהפגנה "מסביב לשעון" נגד פוטין, בפארק במרכז מוסקווה. חלקם נמנמו על מזרני יוגה, אחרים ניגנו בגיטרות. במקביל מתחילים חברי פרלמנט מהאופוזיציה, אשר הקפידו עד כה שלא להיות מזוהים עם תנועת המחאה, להעניק לה תמיכה שקטה.

מנהיג הקומוניסטים זיוגאנוב גינה בתוקף את אלימות המשטרה בהפגנה הגדולה, והתחייב ליזום חקירה פרלמנטרית בעניין. "אנו תומכים בזכותם של כל המתנגדים לשלטון, לא רק אלה שבשמאל, לקיים הפגנות דמוקרטיות חוקיות", אמר ליאוניד דוברוחוטוב, יועצו של זיוגאנוב. "באשר לאודלצוב", הוסיף, "הוא בעל בריתנו, והמדינה מפרה את זכויותיו וחירויותיו החוקתיות".

תרגום: יעל אלין-קוטנר

ניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ