מנהיג המפלגה הניאו-נאצית ביוון: "לא היו משרפות ולא היו תאי גזים"

ממשלת יוון גינתה את הדברים שאמר מנהיג מפלגת "שחר זהוב", שזכתה בשבוע שעבר ב-7% מקולות הבוחרים

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

ממשלת יוון והקהילה היהודית גינו אתמול את מנהיג מפלגת הימין הקיצוני שאמר כי לא היו תאי גזים במחנות ריכוז של הנאצים. ניקוס מיכלוליאקוס, מנהיג מפלגת "השחר הזהוב", שעשויה לשמש לשון מאזניים בעקבות הבחירות ב-6 במאי, גם ערער על התפישה שלפיה נרצחו במלחמת העולם השנייה שישה מיליון יהודים. "לא היו תנורים, מדובר בשקר... וגם לא היו תאי גזים", אמר מיכלוליאקוס שלשום בראיון לערוץ הטלוויזיה הפרטי "מגה".

מפלגת "השחר הזהוב", שחבריה נוהגים להצדיע במועל יד, קיבלה קרוב ל-7% מקולות הבוחרים, כחלק מהתחזקות מפלגות שוליים המתנגדות למדיניות הצנע הנדרשת במסגרת חבילת החילוץ הבינלאומי של יוון. מיכלוליאקוס אמר כי המספר של שישה מיליון קורבנות יהודים הוא בגדר "הגזמה" וכי "אנשים רבים מאומות שונות" מתו במחנות ריכוז, כפי שיפאנים רבים מתו במחנות של ארה"ב.

"אני מגנה חד משמעית השקפות כאלה, המסלפות את ההיסטוריה ופוגעות בזכרם של מיליוני קורבנות שואה", אמר דובר הממשלה פנטליס קפסיס. כ-70 אלף יוונים מתו במחנות ריכוז של הנאצים במלחמת העולם השנייה, רובם מהעיר סלוניקי שבצפון יוון. "הבחירה במי שמתגעגעים לנאצים היא מהלומה קשה לדמוקרטיה ביוון. זהו עלבון להיסטוריה של יוון", נאמר בהודעה של הקהילה היהודית ביוון, המונה כיום כ-5,500 חברים. הכחשת השואה נחשבת פשע בר ענישה ביוון, בדומה למדינות אירופיות אחרות כמו גרמניה וצרפת.

מנהיג המפלגה הניאו-נאצית מיכלוליאקוס לפני מסיבת עיתונאים שערך, בשבוע שעבר. חברי המפלגה נוהגים להצדיע במועל ידצילום: אי-פי

למיכלוליאקוס היסטוריה ארוכה של התבטאויות שנויות במחלוקת. מגזין "השחר הזהוב" שהוציא בסוף שנות ה-70 הפיץ תעמולה המזוהה עם הנאצים. לפני כן, נעצר מנהיג המפלגה הניאו-נאצית שלוש פעמים בשנות ה-70 בעקבות התפרעויות ואחזקת חומרי נפץ. את מפלגת "השחר הזהוב" הקים ב-1993.

בתוך כך, הפגישה המכרעת בין ראשי שלוש המפלגות הגדולות ביוון ונשיא יוון בניסיון להגיע להסכמה על הקמת ממשלת קואליציה הסתיימה אתמול ללא תוצאות. ראשי מפלגת "הדמוקרטיה החדשה" השמרנית, מפלגת השמאל "פאסוק" ומפלגת השמאל הקיצוני סיריזה נפגשו עם הנשיא קרולוס פפוליאס במאמץ לפרוץ את המבוי הסתום שהשתרר בעקבות הבחירות ב-6 במאי, שבהן אף מפלגה לא קיבלה די קולות כדי להקים ממשלה.

עד כה לא הניב המשא ומתן תוצאות, גם לאחר שפפוליאס הציע להקים ממשלת טכנוקרטים, הצעה שנתקלה בסירוב של סיריזה. שלוש המפלגות עומדות על כך שמפלגת סיריזה, שהשיגה בבחירות את המקום השני, תהיה חלק מהקואליציה. המצע של המפלגה בבחירות קרא ליוון לסגת מההתחייבויות הבינלאומיות שקיבלה על עצמה במסגרת חבילת החילוץ הכלכלי. אם לא תושג הסכמה ייערכו בחירות חדשות בחודש הבא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ