פנטזיה ושמה אנריקה

דווקא כשלנשיאות מתמודדת לראשונה מועמדת בעלת סיכוי ומוניטין ציבורי, נשות מקסיקו תומכות בהמוניהן בפוליטיקאי יפה תואר, אך בעל רקע בעייתי שכולל בגידות וילדים מחוץ לנישואים

אנהי רמה, רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנהי רמה, רויטרס

על אף שיש להן רוב בקרב בעלי זכות הבחירה (52%), נשות מקסיקו נדחקות באופן מסורתי לשולי הפוליטיקה. והנה, לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית יש לנשים במדינה המרכז-אמריקאית מועמדת רצינית לנשיאות, חוספינה וסקס-מוטה, נציגת "מפלגת הפעולה הלאומית" שבשלטון. אך וסקס- מוטה מתקשה להמריא בסקרים, בין היתר כיוון שרובן המוחץ של הנשים מעדיף את המועמד הגברי המלהיב - אנריקה פניה נייטו.

נשים צווחות ונדחקות כדי להתקרב לפניה נייטו בהופעותיו הציבוריות. הן מתקהלות סביבו רק כדי לקבל נשיקה או חיבוק, ומצלמות אותו בהתרגשות השמורה לאלילי נוער ולא למועמדים לנשיאות. פניה נייטו, חבר "המפלגה המהפכנית הממוסדת" (PRI) שבאופוזיציה, הוא המועמד המוביל בבחירות לנשיאות שייערכו ב-1 ביולי, בין היתר בזכות הגיבוי שלו הוא זוכה מנשות מקסיקו. בעוד שבקרב גברים התמיכה בנייטו היא ביחס של 1:2, בקרב נשים הוא זוכה ליחס של 1:8.

פניה נייטו אמנם עובר מסך מעולה, אך קורות חייו השנויים במחלוקת במקסיקו הקתולית, הופכים את התמיכה הנשית בו לכמעט בלתי מוסברת. עובדת היותו יפה תואר אינה מזיקה, כמובן, אך לא מטשטשת את העובדה שהוא בגד באשתו הראשונה, נולדו לו שני ילדים מחוץ לנישואים ולאחר מכן התחתן עם כוכבת טלנובלות. לכך יש להוסיף שיריבתו וסקס-מוטה בת ה-51 היא אשת משפחה ואם לשלושה.

פניה נייטו (במרכז) עם מעריצות במקסיקו סיטי, בחודש שעבר. חודשיים לפני הבחירות, סקרים מצביעים על פער של 20% בינו לבין המועמדים האחרים לנשיאותצילום: רויטרס

"אני אוהבת איך שהוא מתבטא, איך שהוא מדבר ואת התוכניות שיש לו. והוא גם כזה חמוד! אי אפשר להכחיש את זה", מצחקקת מרגריטה סוניגה, בת 43, עובדת ממשל בגואדלחארה, העיר השנייה בגודלה במקסיקו. דמותו של פניה נייטו הונצחה כבובה בעלת תסרוקת המזכירה את קן, בן זוגה של ברבי, ואת אחד הקמפיינים שלו בעבר ליוותה הסיסמה: "אנריקה, מותק, אנחנו איתך כל הדרך למיטה!". סקר שפורסם בתחילת השבוע מעניק למועמד האופוזיציה 45% ויתרון עצום על וסקס-מוטה ומועמד השמאל, אנדרס מנואל לופז אוברדור, הזוכים ל-26% בלבד.

לאחר שנבחר למושל מדינת המחוז מקסיקו ב-2005, הפכו חיוכו התמידי של פניה-נייטו ומראה פניו הנערי לשכיחים בבתים המקסיקאיים. לשם כך הוא נעזר ב"טלוויסה", גוף השידור הגדול במדינה, שבו הועסקה אשתו השנייה, אותה נשא ב-2010. אשתו הראשונה מתה שלוש שנים קודם לכן, וחתונתו השנייה של פניה נייטו שווקה כאירוע מהאגדות, דבר שסייע לפאר את תדמיתו של הפוליטיקאי בן ה-45.

הפופולריות של פניה נייטו לא נפגעה גם אחרי שנחשף כי הוליד שני ילדים מאחורי גבה של אשתו המנוחה, ועוד שורה של טעויות מביכות. לדוגמה, בשבוע הספר המקסיקאי נשא פניה נייטו נאום ובו לא ידע את שמו הנכון של הספר שכביכול השפיע עליו. הוא גם ייחס את הספר לסופר הלא נכון, מה שעורר סדרה ארוכה של חיקויים ופארודיות. לעומת הברק של פניה נייטו, נפגעה וסקס-מוטה מהמאבקים הפנימיים במפלגתה ומאי שביעות הרצון של הציבור מתפקוד הממשלה. לכותרות הגיעו בעיקר הטעויות הגסות והתקלות שליוו את קמפיין הבחירות שלה, ולא החזון שהיא מציגה למקסיקו. לצערה הגדול, וסקס-מוטה מועמדת לנשיאות בשעה שבאמריקה הדרומית נבחרו כבר נשיאות, חלקן מנהיגות בעלות שיעור קומה כדילמה רוסף בברזיל וכריסטינה קירשנר בארגנטינה.

חוספינה וסקס-מוטהצילום: רויטרס

וסקס-מוטה כיהנה כשרה לפיתוח חברתי בתקופת שלטונו של ויסנטה פוקס, הנשיא הראשון אי פעם מטעם מפלגת PAN. בזמן כהונת יורשו, פיליפה קלדרון, מונתה לשרת החינוך ואחר כך כיהנה כראש הסיעה בבית הנבחרים. ואולם, וסקס-מוטה נותרה אלמונית בעוד שקשריו המועילים של מושל מדינת מקסיקו עם טלוויסה סייעו לו במיצובו כאלטרנטיבה שלטונית, בעיקר בכל הקשור למלחמה האכזרית שמתנהלת בין כנופיות הסמים, שבה נהרגו בחמש השנים האחרונות כ-50 אלף בני אדם.

אף על פי שלנשים בפוליטיקה המקסיקנית לא היו לאורך ההיסטוריה מודלים רבים לחיקוי, יש פרשנים הטוענים כי וסקס-מוטה נהגה בביישנות יתרה, בשעה שהיה עליה לחזר אחרי קולות הנשים. "היא מדברת על היותה אם ורעיה מסורה. היא כתבה ספר הדרכה בשם 'אלוהים, אנא עשה אותי אלמנה', שבו היא מעודדת נערות להשתחרר מסטריאוטיפים. ועם זאת, למרות שמציגים אותה כ'לובשת חצאית שתהיה נשיאה שתלבש את המכנסיים', המסר הפמיניסטי שלה חסר עומק", סבור הפרשן הפוליטי פרננדו דווראק. "היא לא מדברת גלויות על שוויון מגדרי או על זכויות הולדה ופריון. התצלומים של פניה נייטו המחבק את כל הנשים בעיר משפיעים הרבה יותר על קולות הנשים מאשר דיבורים ריקים. הן מעדיפות את הזכר השולט על פני הפמיניסטית החלשה".

"לפניה נייטו יש את הכישרון לכבוש נשים וגברים כאחד. הוא פיתח ומקסם אותו בעזרת המון אימונים", אומר אלברטו טבירה, מחבר הספר "הנשים של פניה נייטו", שבו הוא חושף את חיי האהבה של המועמד לנשיאות. לדבריו, הלגלוג המושמע על היותו של פניה נייטו "אינטלקטואל במשקל נוצה" אינו משפיע כלל.

אהבת הנשים של פניה נייטו עומדת במידה מסוימת בניגוד ליחסים המגדריים במקסיקו. סקר לאומי על אפליה שנערך ב-2010, גילה כי שתיים מתוך חמש נשים עדיין נוהגות לבקש רשות מבעליהן לצאת לבדן בלילה, ושני שלישים מהנשים סובלות מסוג כלשהו של אלימות במשפחה. "הנשים המקסיקניות ממעמד הפועלים אינן נשים משוחררות", טוען רודולפו דה לה גרסה, איש מדעי המדינה באוניברסיטת קולומביה. לדבריו, המועמדות של וסקס-מוטה בהקשר זה היא דבר חשוב.

בשנים האחרונות מתקדמות יותר ויותר נשים בסולם הדרגות הפוליטי במקסיקו. חוץ מווסקס-מוטה מתמודדות הקיץ גם שתי נשים בבחירות לראשות העיר מקסיקו סיטי, והנשיא היוצא קלדרון הודיע לאחרונה כי אשתו, מרגריטה סבאלה, עשויה להיות מועמדת לנשיאות ב-2018. ואף על פי כן, הנשים במקסיקו צריכות לעשות עוד דרך ארוכה כדי להדביק את הפער. מאז 1929 כיהנו יותר מ-700 פוליטיקאים כמושלים או כראשי עיר במקסיקו סיטי - רק שישה מהם היו נשים, אך עבור תומכותיו של פניה נייטו - תיקון הסטטיסטיקה המגדרית יוכל לחכות למערכת הבחירות הבאה. "פניה נייטו היה פוליטיקאי כל חייו. בכלל, לווסקס-מוטה אין ניסיון", מסכמת סראי אנייבס, מזכירה בת 26, "במקרה שלו, אתה יודע בדיוק מה אתה מקבל".

תרגמה: פרידה פרס-דניאלי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ