יוזמת האיחוד הסעודית |

הדרך למפה אסטרטגית חדשה

האיחוד המתוכנן יביא להקמת צבא משותף שימנה כ-360 אלף חיילים וגיבוש מדיניות חוץ אחידה לכל מדינות המפרץ - אם יצטרפו ליוזמה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

היוזמה הסעודית לכונן איחוד בין מדינות המפרץ, להקים כוח צבאי משותף ולתאם את המדיניות והכלכלה של מדינות אלה, היתה יכולה לחולל שינוי מהותי במבנה הכוח במזרח התיכון ולשרטט מפה אסטרטגית חדשה. אבל כצפוי, אחרי המפגש שהתקיים שלשום בריאד, הבינו היוזמים כי חילוקי הדעות עמוקים מדי, החששות של מדינות מרעותן ובעיקר מפני ההגמוניה הסעודית, גדולים מדי, ולכן מוטב לדחות את הדיון באחדות למועד מאוחר יותר.

כרגע מדובר על דצמבר 2012, כאשר יפגשו ראשי המדינות לפסגה בריאד. עד אז הרבה מים יזרמו במפרץ הפרסי ושאלת האחדות עלולה להיגנז, כעוד אחת מן היוזמות הברוכות, אך הבלתי ריאליות.

כוונת המלך הסעודי היא להחליף את מועצת שיתוף הפעולה בין שש מדינות המפרץ, סעודיה, בחריין, קטאר, כוויית, מדינת איחוד הנסיכויות ועומאן, שהוקמה בשנת 1981, במסגרת מחייבת הרבה יותר של איחוד. פירושו של איחוד זה היא הקמת צבא משותף שימנה כ-360 אלף חיילים, לכונן מפקדה צבאית משותפת, לקבוע מדיניות חוץ אחידה לכל שש המדינות כשאליהן יצטרפו, על פי התכנית, גם תימן, מרוקו, ירדן ואולי אף מצרים.

היעד האסטרטגי הוא להציב כוח מאוחד מול החשש מפני הגמוניה איראנית באזור, בניית כוח מאזן אל מול עיראק, שלמרות היותה מדינה ערבית ששוכנת לחוף המפרץ היא נחשבת למדינה שנתונה לחסות איראנית, וגם להציב אתגר לליגה הערבית.

פתיחת הדיונים בריאדצילום: אי–פי

אולם, אל מול ההיגיון האסטרטגי של האיחוד ניצבות מדינות קטנות אך חשובות כמו קטאר, כוויית ועומאן שבאופן מסורתי מנהלות מדיניות חוץ עצמאית, וחלקן אף מנהלות מערכת יחסים הדוקה עם איראן. איחוד כזה, הן חוששות, יפגע בריבונותן ויעביר לסעודיה את השליטה על קביעת מדיניות החוץ, שעלולה להשפיע על מצבן הפנימי.

כך, בעוד בחריין דוחפת לאיחוד עם סעודיה ונשענת עליה ביטחונית, לקטאר יש היסטוריה של מחלוקות עם סעודיה ואפילו תקופה של נתק מלא בין שתי משפחות המלוכה. קטאר הפכה בשנים האחרונות למדינה משפיעה שמעורבת כמעט בכל סכסוך ואף הצליחה במקום שסעודיה נכשלה, כמו בפתרון המשבר בלבנון, אחרי מלחמת לבנון השנייה.

מדינת איחוד הנסיכויות, שעשתה לה שם כמדינה הליברלית ביותר במפרץ ושמקיימת יחסי מסחר ענפים עם איראן, לא תרצה לקבל על עצמה תכתיב סעודי שעלול לפגוע בתשתית התרבותית והכלכלית שלה.

בינתיים, עצם קיומה של האופציה לכונן איחוד הצליח להרתיח את איראן, שתקפה בחריפות את הרעיון לכונן כוח צבאי ערבי מאוחד. איראן יכולה אמנם להעמיד מול הצבא הערבי המשותף כוח לא מבוטל של למעלה מחצי מיליון חיילים, אבל המדד אינו רק במספר החיילים אלא ביכולת הצבאית ובסיוע האמריקאי, שכוח ערבי מאוחד יכול לגייס. אלא שסיוע או התערבות אמריקאית מעולם לא הותנו באחדות ערבית, ואין גם ערבות לכך שלאורך זמן לא תשתנה מפת האינטרסים האמריקאים באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ