חופים הם לפעמים געגועים לחול

דו"ח של המכון הגיאולוגי של ארה"ב שפורסם השבוע, דווח כי מרבית רצועות החוף בשלושת האיים הגדולים בהוואי נסחפות בהדרגה לאוקיינוס

קורנליה דין, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קורנליה דין, ניו יורק טיימס

זה לא קורה בבת אחת, אך בתהליך הדרגתי, אט אט, חופיה המפורסמים של הוואי נעלמים. בדו"ח של המכון הגיאולוגי של ארה"ב שפורסם השבוע, דווח כי מרבית רצועות החוף בשלושת האיים הגדולים במדינה נסחפות בהדרגה לאוקיינוס. התהליך צפוי להתרחש בקצב מהיר יותר, עם עליית מפלס האוקיינוס בעולם.

על אף שמדובר בממוצע בלא יותר מכמה סנטימטרים בשנה, בחופים מסוימים נסחפים כמה עשרות סנטימטרים, ואף יותר, כששיעור הסחף משתנה מאי לאי ומחוף לחוף. במאה השנים האחרונות, כ-9% מרצועות החוף החולי באיים הוואי, אואהו ומאווי נעלמו לחלוטין. מדובר בכ-22 ק"מ של חוף. "לתהליך יש השלכות משמעותיות על ביטחון הציבור, על תעשיית התיירות של הוואי, שמגלגלת מיליארדי דולרים בשנה, ועל אורח החיים במדינה", אמר צ'ארלס פלטשר, גיאולוג באוניברסיטת הוואי בהונולולו, שניהל את המחקר.

גובה פני הים אינו עולה באופן אחיד בכל העולם ועד כה הוואי לא הושפעה מהתהליך בהשוואה לאזורים חמים אחרים. ואולם, הדו"ח של המכון הגיאולוגי מנבא כי המצב עתיד להשתנות. לפי הדו"ח, מההיסטוריה הגיאולוגית של הוואי עולה כי היא מועדת להיפגע במיוחד מהתהליכים האלה.

חוף בהוואי צילום: בלומברג

המחקר הנוכחי, בכותרת "הערכה לאומית של שינויים בקו החוף: שינויים היסטוריים בקו החוף באיי הוואי", הוא האחרון בסדרת דו"חות גיאולוגיים העוסקים בחופי האוקיינוס האטלנטי, מפרץ מקסיקו, קליפורניה וחלק מאלסקה. המסקנות דומות: "כולם עוברים תהליכי סחף, בדרגות שונות", אומר חוקר החופים אסברי סלנג'ר, שניהל את המחקר. לדבריו, מטרת המחקר, בין היתר, היא לסייע לחוקרים להעריך באופן מדויק כיצד יושפעו חופים מעליית מפלס פני הים.

עמיתו, ג'פרס ויליאמס, אמר כי בשנים קודמות הופקו כמה דו"חות הקשורים לרצועות החוף של איי הוואי. מדובר במחקרים שנערכו בשיטות שונות של איסוף וניתוח נתונים. "רבים מהמחקרים בוצעו היטב, אך עירבו בהם תופעות מסוגים שונים", אמר והתייחס לצורך לנקוט שיטות מחקר אחידות. מטרת המחקר החדש היא לאפשר לחוקרים להשוות נתונים מאזורים שונים בארה"ב. ויליאמס מסביר כי על אף שלכאורה הקשר בין תהליך הסחף לעליית מפלס הים הוא ברור מאליו, "יש צורך בתיעוד שיטתי. עליית המפלס היא רק אחד הכוחות הקובעים את קו החוף".

החוקרים מציינים כי בהוואי כמעט ולא מצטבר חול בחופים, כשבאזורים אחרים בעולם תופעה זו מאזנת את הסחף. הרשויות מתגוננות מפני נסיגת החול באמצעות בניית קירות מגן וסוגים אחרים של ביצור חופי. הפתרון החלופי, חידוש מלאי החול בחופים, אינו מעשי במקרה של הוואי, שבה מחיר החול הוא פי עשרה ממחירו בחוף המזרחי של ארה"ב.

הפתרון המרכזי שמוצע בדו"ח הוא הרחקת מבנים ותשתיות מקו החוף, בפעולה שאותה חוקרי החופים מכנים נסיגה. "אם נרצה חופים, לא תהיה ברירה אלא לסגת מקו החוף", אמר ויליאמס, "כמובן שזה פתרון שקל לתכנן, אך קשה ליישם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ