צ'רלס טיילור בביה"ד הבינלאומי: "המשפט היה מושחת"

נשיא ליבריה לשעבר, שהיה למנהיג הראשון בעולם שהורשע בפשעי מלחמה, ניסה לדבר אל לבם של השופטים וטען כי אינו מהווה סכנה לחברה

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי

נשיא ליבריה לשעבר, צ'רלס טיילור, שהורשע בבית הדין הבינלאומי בהאג בפשעי מלחמה, ובהם מעשי רצח ואונס המוניים, אמר היום בשלב הטיעונים לעונש במשפטו, כי "אינו מהווה סכנה לחברה". טיילור, בן 64, הורשע בסיוע למיליציית המורדים בסיירה לאון במהלך מלחמת האזרחים במדינה לפני כעשור, והפך לראש המדינה הראשון בהיסטוריה שמורשע בדין הבינלאומי. הוא הורשע ב-11 סעיפי אישום ובהם רצח, קטיעת איברים, אונס, שעבוד, גיוס ילדים-חיילים ומעשי ביזה המוניים.

בדברים שנשא מתוך תא הנאשמים, טען טיילור כי הוא חף מפשע וכי "כסף שיחק תפקיד מרכזי, משמעותי ומושחת במשפט". בנוסף, טען נשיא ליבריה לשעבר כי השופטים חרצו את דינו מבלי שנחשפו ל"תמונה המלאה של האירועים שהתרחשו באותה תקופה". הוא ציין כי הוא מגנה מעשי זוועה באשר הם וכי יש לו "סימפטיה עמוקה" לקורבנות המלחמה בסיירה לאון. עם זאת הוא לא הביע חרטה או חמלה על חלקו במלחמה.

טיילור ביקש מבית הדין להתחשב בגילו בעת גזר הדין. "אני אב לילדים, נכדים ונינים רבים. אני אומר בכל הכבוד הנדרש: פיוס והחלמה, ולא פעולות תגמול, צריכים להנחות אתכם". פרקליטיו של טיילור הוסיפו כי מרשם אינו צריך להיות "השעיר לעזאזל היחידי" בכל הנוגע למעשי הזוועה בסיירה ליאון והדגישו כי נשיא ליבריה לשעבר נמצא אשם במעשים עקיפים בלבד. התביעה ביקשה מבית הדין להטיל על טיילור 80 שנות מאסר. גזר הדין יינתן בהמשך החודש

צ'רלס טיילור במהלך הדיון, היום בהאגצילום: אי-אף-פי

לחמת האזרחים בסיירה לאון נמשכה 11 שנים והסתיימה ב-2002 כשהיא מותירה אחריה מאות אלפי הרוגים, בסכסוך שהפך שם נרדף לשנאת חינם ותאוות בצע. התביעה טוענת כי עוד כגנרל, הנהיג וחימש טיילור את מורדי החזית המהפכנית בסיירה לאון (RUF) מבסיסו בליבריה. בתמורה לנשק, זכה טיילור לשליטה במרבצי היהלומים הרבים של סיירה לאון, תוך שהוא מדרדר אותה למלחמת אזרחים עקובה מדם. במקביל, ניהל טיילור מסעות נקמה אתניים בארצו, בעיקר נגד נאמניו של הנשיא אותו ירש, סמואל דו, דבר שהגביר מאוד את התמיכה העממית בו.

ב-1997 התמנה טיילור לנשיא ליבריה, דבר שאפשר לו לחתור ביתר שאת תחת יציבותה של סיירה לאון. אנשיו חטפו ילדים, סיממו אותם, ואיימו עליהם על מנת שיבצעו את רצונם בלחימה. ניסיונות המיליציה ב-2002 לכבוש את בירת סיירה לאון, פריטאון, הובילו להתערבות בריטית שבסיומה נכנעו המורדים ומלחמת האזרחים הסתיימה. טיילור הודח ויצא לגלות ובמקביל הוצא נגדו צו מעצר בינלאומי. הוא נלכד כמה חודשים לאחר מכן במהלך ניסיון הימלטות לקמרון. מאז שהחל משפטו של טיילור ב-2003, נשמעו בו עדויות מזעזעות ומקפיאות לב מצד 91 בני לאומים ומיעוטים אתניים שונים על מעשי המיליציה שהוביל. על דוכן העדים עלו קורבנות קטועי איברים שלא חסכו פרטים על שיטת "קיצור השרוולים" שבה נקטו אנשיו של טיילור. "שרוולים קצרים" היה הכינוי המבעית שהבדיל בין קטיעות מהמרפק, לבין קטיעה דרסטית מעט פחות ("שרוולים ארוכים") שבה נכרתו רק כפות הידיים. 50 אלף עמודי הפרוטוקול כוללים תיאורים גרפיים קשים מנשוא של מעשי טבח המוניים, עינויים ואפילו קניבליות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ