לחיות עם כלבים וזאבים בסן פרנסיסקו

הופעתם של זאבי הערבות בגנים הציבוריים בסן פרנסיסקו מעמידה אתגר חדש בפני מורשת אהבת החיות של העיר

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

כמעט כל היצורים, קטנים כגדולים, מתקבלים בברכה בעירו של פרנציסקוס הקדוש, פטרונם של בעלי החיים, שרוחו מציפה את סן פרנסיסקו באהבה לידידינו שאינם בני אנוש. קחו לדוגמה שנלקחה מנתונים שמקורם בעירייה: בסן פרנסיסקו יש יותר כלבים מילדים, עובדה שמעניקה לבעלי הכלבים כוח פוליטי משמעותי.

אולם, בשנים האחרונות הופעתם הבלתי צפויה של זאבי הערבות בגנים הציבוריים של העיר ולעתים אף בגינות הבתים העומדים לאורך רחובותיה המצוירים, עוררה ספקות באשר להישרדותה של מורשת אהבת החיות. האם יוכלו בעלי החיים המבויתים וחיות הבר, לחיות בדו-קיום? האם יוכלו, כפי שמקווים רבים בעיר ליברלית זו, להשלים אלה את אלה?

בכירים בעירייה החליטו שלא להסתכן: שבילי הליכה גודרו, והגישה לשירותים הציבוריים באזור פארק גולדן גייט נחסמה, לאחר שהתקבלו דיווחים על זאבי ערבות שמנסים להתקרב לאנשים ולכלביהם. ההנחה היא שבין אפריל לסוף אוגוסט הם מגנים על המאורות והגורים שנמצאים בשלבי גדילה.

שלטי "זהירות זאבים" מתרים בבעלי כלבים הנדרשים להוביל את חיות המחמד שלהם קשורים ברצועה, נראים ברחבי הפארק ומקומות אחרים בהם נצפו הזאבים. בנוסף התפרסמו דיווחים על כלבים שנטרפו, אולם אלה לא הוכחו. "לא ידוע לנו אם מדובר באירועים שאכן התרחשו או באנשים שמעלים את מפלס ההיסטריה", אמרה רבקה כץ, מנהלת אגף בעלי חיים והפיקוח העירוני.

אגף הפיקוח פרסם בשבוע שעבר הודעה ולפיה "נראה שתושבי העיר אינם מפנימים את המסר בדבר הדו-קיום עם חיות הבר. בעלי כלבים רבים מניחים להם להתרוצץ ללא רצועה. כדי להבהיר את עמדתו הפיץ האגף סרטון וידאו בו נראה רוטוויילר תוקף שני זאבים שככל הראה הגנו על מאורתם.

אולם, יש בעלי כלבים שלא השתכנעו."אני לא מת על עולם הטבע. מה שיש כאן כעת מבחינת חיי-בר זה מספיק. זה שטח עירוני, לא אזור כפרי". בסן פרנסיסקו חיים 805 אלף תושבים בהם 108 אלף ילדים, זאת על פי מפקד מ-2010. להערכת העירייה, חיים בעיר גם 180 אלף כלבים ורק עשרה זאבי ערבות. זאב הערבות הראשון נצפה בעיר ב-2004. בעלי כלבים רבים קיבלו את נוכחות זאבי הערבות בעוינות מסוימת. אחרים שמחו בה. מאט אוריק, שמטייל עם כלבו בגלן קניון פארק לפחות פעמיים ביום, אמר כי הוא רואה אותם בשעות הערב. לדבריו, מעולם לא חווה היתקלות או תקיפה, על אף שכלבו אינו קשור ברצועה. "הם עוסקים בעניינים שלהן, וזה די נחמד. זו עיר גדולה, ויש בה חיות בר", אמר.

שלטי אזהרה בגולדן גייט פארק בסן פרנסיסקו צילום: ניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ