נכדים במקפיא

תופעה חדשה בארה"ב: הורים מבוגרים, שכמהים לנכדים, מממנים הקפאת ביציות לבנותיהם ומלווים אותן לאורך התהליך. הטכנולוגיה בתחום הפריון מעודדת את הסבים שנואשו מההמתנה לצאצאים

ניו יורק טיימס
אליסה גוטמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
אליסה גוטמן

לאחרונה החל ד"ר ויליאם סקולקראפט, מנהלו ומייסדו של "מרכז קולורדו לרפואת פריון", יעד פופולרי בקרב נשים שמעוניינות להקפיא את ביציותיהן, להבחין בשינוי: יותר נשים באות עם ליווי. "הן נכנסות כשלצדן שני אנשים מבוגרים, ואני שואל את עצמי מה קורה כאן", אמר סקולקראפט.

מתברר שבני הפמליה כסופי השיער הם ההורים, שבאים להעניק תמיכה רגשית, ולעתים קרובות גם כספית, לבנותיהן שמתחילות לבחון את תחום הקפאת הביציות במטרה לשפר את סיכוייהן ללדת בבוא היום, כשתהינה מוכנות להקים משפחה.

טכנולוגיית הקפאת הביציות, שנועדה לאפשר לנשים להרות בגיל מבוגר יותר כשהביציות כבר אינן בשיאן, השתפרה משמעותית בעשור האחרון. אין כיום מקור מידע על מספר הנשים שבוחרות להקפיא ביציות, אולם רופאים בארה"ב אומרים שהתופעה הולכת ומתרחבת.

התהליך היקר, שמחירו נע בין 8,000 ל-18 אלף דולר, אינו מבטיח הצלחה ועדיין מוגדר נסיוני, ומשום כך אפשר להתייחס אליו כאל הימור מוגזם. אך זהו הימור שרבים מהסבים והסבתות לעתיד מוכנים לממן כשמדובר בבנותיהם, גם במחיר של ניהול שיחה שאינה תמיד נעימה. "כשמלאו לאליסון 35 הבנתי שהשעון הביולוגי שלה מתקתק", אמרה קנדיס קריימר בת ה-61, שבתה הסכימה לקבל את ההצעה שהעלתה בפניה לממן מחצית מעלות הקפאת הביציות. "מבחינתי, נתתי לה הזדמנות", אמרה האם.

ג'ניפר הייז (ימין) ואמה גלוריה, בביתם בקונטיקט. "זו החלטה משפחתית", אמרה ג'ניפר לאחר שהוריה הציעו לממן לה תהליך להקפאת ביציות צילום: ניו יורק טיימס

הסדרים מסוג זה אינם חריגים, אמר ד"ר דניאל שפירו, מנהלו הרפואי של המכון הביולוגי לפריון באטלנטה. להערכתו, לפחות שני שלישים מהנשים (יותר ממאה בשנתיים האחרונות) שפנו למכון כדי להקפיא את ביציותיהן, עשו זאת בסיוע כספי של הוריהן.

"בהתחלה הופתעתי מהמעורבות ההורית, אבל כעת אני מצפה לה", אמר שפירו. לדבריו, רבות מהנשים הצעירות אמרו לו כי "ההורים ביקשו לתת במתנה את מימון התהליך". המכון, וכך גם החברה הבת שלו "בנק הביצית שלי, צפון אמריקה", מנסים להקל על בני המשפחה שאמורים לשלם בעבור התהליך, ומשווקים אותו כ"מתנת תקווה" המורכבת מתעודת שי וצמיד כסף שמוענקת למקבלות המתנה.

רייצ'ל להמן-האופט, שכתבה את "בזמנה החופשי: הרפתקאות בלתי צפויות בחיפוש אחר אהבה, מחויבות ואימהות", מגדירה שיחות על פוריות בין נשים להוריהן כ"שיחות מבוגרים פוסט-מודרניות על עניינים שבינו לבינה". לדבריה, "יש קו דק המפריד בין דאגה ללחץ".

גלוריה הייז, מדריאן שבקונטיקט, שתקה במשך חודשים לאחר ששמעה על האפשרות להקפאת ביציות, בתקווה שבתה ג'ניפר, החיה בקולורדו, תפתח ראשונה בשיחה על הנושא. "לא הרגשתי בנוח, לפתוח בשיחה כזאת, כי במידה מסוימת זו מתיחת ביקורת, אמירה בנוסח 'השנים חולפות ואת מתבגרת'", אמרה הייז. היא הוסיפה שכאשר העלתה ג'ניפר את הרעיון, "הייתי מאושרת. האמנתי שזה יוריד ממנה את הלחץ".

הייז ובעלה הציעו לממן את הטיפול, אך הבת הסתייגה מהרעיון. ואולם, "כשאמי אמרה לי 'את חושבת שאנו מעדיפים להחזיק את הכסף בבנק במקום לעשות משהו כדי לזכות בנכד ביום מן הימים'? שיניתי את דעתי לגבי העניין", אמרה ג'ניפר."זו החלטה משפחתית", אמרה ג'ניפר הייז בת ה-36, שכותבת בלוג על התנסותה בשם "להוציא-להקפיא-להירגע" (RetrieveFreezeRelax.com). "מדובר במשפחה העתידית שלי", הוסיפה. סוזן לורמן מלוס אנג'לס העלתה את הקפאת הביציות כשבתה סטפאני באה לארוחת ערב מעט לפני יום הולדתה ה-35. הצעירה היתה מדוכדכת כיוון שנפרדה מחבר נוסף, ומוטרדת מהאפשרות שתחמיץ את ההזדמנות להיות אם. "אחכה עוד שנה", אמרה סטפאני. בערב יום הולדתה ה-36 התקשרה למומחה פוריות.

כשבריג'יט אדאמס מסן פרנציסקו העלתה את נושא הקפאת הביציות בשיחה עם הוריה, קיבל אביה את הרעיון מהר - כל כך מהר שאדאמס חשה מרומה. "זה היה הלם מסוים. חשבתי לעצמי שזו באמת המציאות אם הם דוחפים אותי לכיוון הזה", אמרה. אדאמס בת ה-39 אמרה שחשה "שלווה מופלאה" לאחר שביציותיה הוקפאו. "כבר לא הייתי בלחץ שיגרום לי לראות בגבר הבא שאתו אצא אב פוטנציאלי", אמרה. עם התפתחות הטכנולוגיה, התחילו מרפאות פריון ברחבי ארה"ב להציע שירותי הקפאת ביציות לשתי קבוצות של נשים. אלו שעומדות לעבור טיפולים נגד סרטן שעלולים לפגוע בפוריותן, ואלו שמעוניינות להרחיב את חלון ההזדמנויות שלהן להולדה. קבוצה של מומחים בשם החברה לטכנולוגיית רבייה, החלה לאסוף נתונים על מספר הנשים שהקפיאו ביציות, אולם מספר התינוקות שנולדו מביציות מוקפאות אינו ידוע. לדעת מומחים, מדובר ביותר מ-2,000 ברחבי העולם, בהם רבים מתרומת ביצית.

הסיווג הניסיוני של החברה האמריקאית לרפואת רבייה נמצא כעת בבדיקה, ומומחים בתחום הפריון אומרים שביטול הסיווג יביא לעלייה בהתעניינות בתחום. אף על פי כן, יש רופאים המזהירים כי תחושת הביטחון שמקנה הקפאת הביציות עלולה להיות שגויה. מה יקרה למי שהקפיאה ביציות בגיל 34, ותגלה בשנות ה-40 לחייה שהיא אינה יכולה להשתמש בהן כדי להרות? סיכונים כאלה נראים משמעותיים פחות לצעירות שהוריהן חולקים עימן את ההוצאות.

איימי ווסט בת ה-37, פסיכולוגית משיקאגו, אמרה כי יכלה לממן בעצמה את עלות ההקפאה בסך 7,600 דולר, אבל כשהוריה הציעו לשלם 5,000 דולר מהסכום, "ההשקעה נראתה פחות מפחידה". בנובמבר הגיעו אימה, אביה ואחיה של ווסט מוושינגטון, כדי להיות לצדה בעת שאיבת הביציות. אימה של ווסט, עורכת דין ומומחית בינלאומית לענייני סביבה וזכויות אדם, אותה תיארה הבת כ"אשת קריירה, לא מהזן שמנדנד", לא הצליחה להתאפק כששמעה כמה ביציות נשאבו משחלותיה של בתה והוקפאו בהצלחה. "יש לי 26 נכדים", צהלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ