היחס לנשים - נוסח הודו |

כוכבת בוליווד לא חזרה לגזרתה לאחר הלידה, ועוררה סערה

משקלה של מיס עולם לשעבר, איישווארה ראי, שתופיע בפסטיבל קאן מעורר דיון ציבורי במדינה. רבים טוענים כי חובה עליה לרדת במשקל כדי לרצות את מעריציה

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גרדיאן

איישוואריה ראי מכירה היטב את קאן. הכוכבת של בוליווד ומיס עולם לשעבר הופיעה בפסטיבל המקומי והמפורסם עשר פעמים. ואולם, הופעתה הצפויה על השטיח האדום תעורר יותר עניין מאשר אי פעם ולא בגלל סרטה החדש. הסיבה להתעניינות הרבה וחילוקי הדעות קשורה לעובדה ששישה חודשים לאחר שילדה ראי את בתה הבכורה, היא טרם חזרה לגזרתה מלפני ההריון.

רבים בהודו תוהים אם האישה שנחשבת ליפה ביותר בעולם, ושמקומה בתרבות העממית ההודית שווה למעמד בבריטניה של קייט מידלטון או ויקטוריה בקהאם, אינה חשה חובה להפחית ממשקלה כדי לרצות את מעריציה.

ראי, שהחלה לדגמן כתלמידת בית ספר ובגיל 18 זכתה בתחרות הסופר-מודל של "פורד", קנתה לעצמה מקום בשוק הפרסום בעולמי לאחר הופעה של שלוש שניות בסרטון פרסומת לפפסי קולה. ב-1994 נבחרה למיס עולם וזכתה לתהילה בארץ הולדתה, הודו.

המשך הדרך היה צפוי. ראי הפכה לשחקנית, וזכתה לאהדה עצומה בזכות גזרתה. "רוב הסרטים בהם שיחקה היו גרועים", אמר מבקר הקולנוע מאיאן שקהאר. "כשרונה העיקרי, אם לא היחיד, טמון בעובדה שבעיני המערב, היא היתה כפנים ההודיים היפים ביותר".

צילום: Georges Biard

ב-2003 הוזמנה ראי לכהן כשופטת בפסטיבל קאן, לצד סטיבן סודרברג ומג ריאן. מבקרים טענו כי ההחלטה נבעה משיקולים שיווקיים ולא בזכות כישוריה. לאחר מערכת יחסים סוערת עם השחקן סלמאן חאן נישאה ראי ב-2007 לשחקן הודי אחר, אבהישק בצ'צ'אן, הכוכב האהוב ביותר בהודו. 300 שוטרים הוצבו סביב ביתה במומבאי ביום הכלולות, וצעירה שטענה כי היא בת זוגו לשעבר של בצ'צ'אן ניסתה להתאבד בחזית הבית.

הצילום שעורר סערה בהודו היה של ראי בדרכה לאירוע לכבוד מזכיר האו"ם באן קי-מון, שביקש ממנה לשמש פנים ל"מסע למען נערות" של האו"ם. התקשורת ההודית לא התעניינה בתפקיד, אלא בעיקר במראה של ראי.

סרטון וידאו שלווה בקולות פילים דן בעקבות האירוע ב"משקלה המזעזע של איישוואריה", ונצפה על ידי יותר מחצי מיליון צופים. "עליה ללמוד מוויקטוריה בקהאם, שחזרה למידתה זמן קצר אחרי הלידה", כתב אחד הצופים.

הביקורת עוררה דיון ציבורי בעניין יחסה של בוליווד לנשים ולאימהות. "בהודו ובסרטים ההודיים מעריצים אימהות, אולם לאנשים קשה להחליט אם עליהם להעריץ את איישוואריה בתפקידה כאם, או להתאבל על כך שהיא לא נראית יותר כדוגמנית-על.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ