שר החינוך הרומני התפטר בגלל פלגיאט מחוקרים ישראלים

השר הכחיש כי פרסם כמה מחקרים - עם טעויות קשות בהם - שעלו לרשת תחת שמו. החוקר ממנו נגנב המאמר: הוא רק שינה את שם המחברים והכותרת

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף שטול-טראורינג

שר החינוך החדש של ממשלת רומניה, יואן מנג, נאלץ להתפטר שלשום (שלישי) מתפקידו לאחר שהופנו כלפיו האשמות שהעתיק שורה של מאמרים אקדמיים של חוקרים מיפאן, טייוואן וישראל. בין היתר, נטען כי העתיק מילה במילה מאמר של דיקן הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, פרופסור אלי ביהם, בתחום טכנולוגיית מידע.

בעקבות הסערה שהתחוללה ברומניה עם פרסום טענות ההעתקה, ימים ספורים אחרי השבעת השר, פרופ' ביהם כתב באתרו שלא זו בלבד שמדובר בהעתקה מדויקת של מאמר שלו ושל פרופ' נתן קלר מאוניברסיטת בר אילן, אלא שמנג כנראה כלל לא קרא את המאמר הנידון, כיוון שהטענות בו שגויות. "הוא לא יכול היה אפילו לפתח את אותן התוצאות באופן עצמאי, כיוון שכל תוכן המאמר הופיע באינטרנט רק בגלל טעות של עמית שהעביר אותו הלאה ללא אישור המחברים", כתב ביהם. "למעשה, אני מאמין שפרופ' יואן מנג הוא האדם הראשון אי פעם שלא זיהה מיד את הטעות שמופיעה בכתב היד המועתק".

בשיחה עם "הארץ" אמר היום ביהם כי "אין בין המאמר הזה למציאות שום דבר, כי איכשהו התברר שטעינו בקריאה של משהו. אבל למורת רוחי המאמר דלף והסתובב באינטרנט. זה היה רק מאמר אחד ברשימה של שבעה מאמרים שמנג העתיק. כולם קופי פייסט או דברים דומים. הוא רק שינה את השם של המחברים ושם המאמר". לדבריו, "מה שיותר גרוע זה שהוא שלח את המאמר לכתב עת לפרסום וזה התקבל. זאת ממש בדיחה גרועה. במקרה הזה הוא העתיק מאמר שגוי, אז מאוד קל לצחוק עליו ולקבל את זה קצת בהומור כי אני לא מרגיש שום קרדיט על המאמר הזה. אבל אם המאמר הזה היה מאמר הכי טוב שלי לא הייתי מתייחס לזה בשעשוע".

בעקבות דיווחים בתקשורת על הפרשה, ראש הממשלה לשעבר, אמיל בוק, קרא בשבוע שעבר להתפטרותו של מנג. השר עצמו טען ימים לפני התפטרותו כי אינטרסים פוליטיים עומדים מאחורי ההאשמות.

מנג, שפרסם את העבודות המועתקות כחבר סגל באוניברסיטת אורדאה ברומניה, הוא שר החינוך השני ברציפות שעזב את התפקיד בשל האשמות של גניבה ספרותית. ראש ממשלת רומניה ויקטור פונטה מינה אתמול שר חינוך חדש, ליביו פופ.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ