משפט מלאדיץ': בית הדין דחה את שלב הצגת הראיות בגלל טעויות של התביעה

מפקד הכוחות הסרביים לשעבר בבוסניה נשפט בהאג על פשעים נגד האנושות. השופט קבע כי התביעה לא מסרה כראוי ראיות להגנה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שופט בבית הדין בהאג השעה היום (חמישי) את שלב הצגת הראיות במשפטו של ראטקו מלאדיץ', מפקד הכוחות הסרביים לשעבר בבוסניה, בגלל טעויות מצד התביעה.השופט קבע כי דיון בראיות שהגישה התביעה יידחה בגלל שזו לא הציגה אותן כראוי להגנה.

אמש נפתח המשפט בבית הדין הבינלאומי בהאג. מלאדיץ', בן 70, מואשם ב-11 סעיפים העוסקים בפשעי מלחמה ובפשעים נגד האנושות, כולל רצח עם. עם כניסתו לאולם, חייך מלאדיץ', מחה כפיים וסימן באגודליו.

מלאדיץ', שזכה לכינוי הנוראי "הקצב מהבלקן", נחשב מאז סוף שנות התשעים למבוקש מספר 1 באירופה. הוא הוביל טיהורים אתניים נגד בוסנים וקרואטים ובראשם הטבח בסרברניצה ב-1995, בו נרצחו יותר מ-8,000 מוסלמים. מלאדיץ' הוביל גם את הפגזות הסרבים על סרייבו במשך יותר משלוש שנים, בהן נהרגו כעשרת אלפים בני אדם.

עקב מצב בריאותו הרעוע ובניסיון להאיץ את ההליכים, החליטה התביעה למחוק כמחצית מסעיפי האישום. ולמרות זאת, רבים חוששים כי מלאדיץ' לא ישרוד את המשפט, שצפוי להימשך כמה שנים. בסך הכול הוקצבו לתביעה בראשותו של סרז' ברמרץ 200 שעות להציג יותר 400 עדות, בטרם יחל שלב ההגנה.

מלאדיץ' נעצר במאי בשנה שעברה בידי משטרת סרביה. הוא נעצר בכפר הסמוך לעיר הצפונית זרנג'נין, בעקבות מידע אנונימי שדיווח על הימצאו במקום. הגנרל הצליח לחמוק ממעצר מאז 1995, ונשאר פושע המלחמה היוגוסלווי הבכיר ביותר שעודנו חופשי, לאחר שקודם לכן נלכד עמיתו, המנהיג הסרבי-בוסני, ראדובן קארדז'יץ'.

מלאדיץ' בבית הדין בהאגצילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ