נקודת מפנה היסטורית |

לראשונה, רוב התינוקות הנולדים בארה"ב אינם לבנים

אחרי שנים שהמומחים אומרים כי הרגע קרב ובא, מרשם האוכלוסין הודיע: 50.4% מהתינוקות החדשים נולדים להיספאנים, שחורים וקבוצות אחרות

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

לאחר שנים של השערות, הערכות ותחזיות שונות, מרשם האוכלוסין של ארצות הברית קבע רשמית כי שיעור הלידות של לבנים נמוך מ-50%.

מנתונים רשמיים שפורסמו היום (חמישי), עולה כי לראשונה מאז הקמת ארה"ב, שיעור הלידות של תינוקות לבנים ב- 12 החודשים שהסתיימו בחודש יולי האחרון, היה נמוך משיעור התינוקות הנולדים לאוכלוסיות אחרות במדינה, בהן היספאנים, שחורים, או יוצאי אסיה. שיעור לידות הלבנים הוא 49.6% לעומת 50.4% של הקבוצות האחרות.

שינוי מגמה זה היה אמנם צפוי, אולם איש לא ידע בברור מתי יגיע הרגע שבו אכן הוא יתחולל בחברה שנוסדה בידי מתיישבים לבנים מאירופה והתמודדה עם סוגיות של גזע ומוצא מימי העבדות, מלחמת האזרחים והמאבק לזכויות האזרח ועד לתקופה הנוכחית, שבה מתנהל בה פולמוס טעון בשאלת הגבלת ההגירה למדינה.

אוכלוסיית הלבנים בארה"ב עדיין מהווה רוב. שיעור הלבנים במדינה הוא 63.4%. אף על פי שתושביה הלבנים של ארה"ב ימשיכו אמנם להוות רוב בעתיד הקרוב, מומחים מעריכים כי השינוי הדמוגרפי שקיבל עתה אישור רשמי, צפוי להיות בעל השלכות מרחיקות לכת על זהות המדינה, הכלכלה והפוליטיקה. "ארה"ב נמצאת על פרשת דרכים", אומר ויליאם פריי, דמוגרף בכיר במכון המחקר ברוקינגס. הוא מגדיר את הגידול הטבעי באוכלוסיות הלא לבנות כ"מעבר מתרבות של בני בייבי-בום לבנים למדינה רב-אתנית ובינלאומית יותר".

אותות מגמה זו, שכבר באים לידי ביטוי בבית הלבן, התרבו בשנים האחרונות במאות מחוזות ברחבי המדינה, שבהם הלבנים כבר אינם מהווים רוב. מספרים אלה גדלים פי שניים, בשעה שבוחנים רק את אוכלוסיית הילדים. היום, הלבנים כבר אינם מהווים רוב בארבע מדינות, במחוז קולומביה, ואפילו באזורי מטרופולין חשובים, בהם ניו יורק, לאס וגאס וממפיס.

ממצאי המרשם מצביעים על פער הולך וגדל בין אוכלוסיה צעירה ורב תרבותיות לדור מבוגר, שרובו לבן . פער הדורות מעורר כמה בעיות מהותיות, במיוחד בנוגע לחינוך. ארה"ב לא השכילה עד כה להעניק חינוך נאות לילדי המיעוטים ועולה השאלה אם דור האמריקאים המבוגרים יסכים לממן את לימודיהם של בני דור צעיר שאינו דומה לו. שאלה נוספת שעולה היא כיצד תצמח ותתפתח הכלכלה האמריקאית, בשעה שצעירים רבים בה אינם מקבלים השכלה ראויה. שיעור בעלי תואר ראשון בקרב שחורים והיספאנים נמוך שיעור בעלי התואר בקרב לבנים. לדברי פריי רק ל 13% מהיספאנים ו 18% מהשחורים יש תואר אקדמי, לעומת 31% מהלבנים.

"השאלה היא איזה מרקם חברתי אנחנו רואים לנגד עינינו, שעה שבני דורות שונים אינם דומים אלה לאלה", אומר מרסלו סוארס-אורסקו, מומחה ללימודי הגירה באוניברסיטה של ניו יורק. השינוי הדמוגרפי התהווה בהדרגה בעקבות גלי ההגירה הגדולים ששטפו את ארה"ב ב-30 השנים האחרונות; רובם הגדול הם היספאנים, הנוטים ללדת יותר ילדים מלבנים.

"זהי נקישה מנומסת על הדלת הקוראת לנו להתכונן לבאות", אומר רוי טייקסיירה, בכיר במרכז לקדמה אמריקאית. "עשינו עבודה גרועה למדי בחינוך הדור הצעיר של המיעוטים. אפשר לומר שאנחנו עדיין לא מוכנים לכך". עם זאת, רבים בארה"ב מברכים על המגמה. "לו סמכנו רק על לידות בקרב אוכלוסיית הלבנים, כבר היינו מתים", אומר דוואל מיירס, מומחה לתכנון ודמוגרפיה באוניברסיטה של דרום קליפורניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ