הרפובליקאים בסנאט מנעו הטלת סנקציות חדשות על איראן: לא נוקשות מספיק

הסנאטורים התנגדו להצעה כיוון שהיא לא כוללת איום בתקיפה צבאית על מתקני הגרעין, אך הדמוקרטים מסרבים להכלילו: "זה יחרחר מלחמה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרפובליקאים בסנאט האמריקאי טירפדו היום (חמישי) הצבעה על הטלת סנקציות חדשות על תעשיית הנפט של איראן, בטענה שהם צריכים לבחון מחדש את ההצעה. לדבריהם, ההצעה אינה נוקטת "לשון חריפה מספיק" נגד איראן, ואינה מצהירה בבירור כי האופציה הצבאית עדיין קיימת. המהלך הכעיס את הסנאטורים הדמוקרטים, שקיוו לאשר את ההצעה לקראת סבב השיחות הנוסף בין המערב לאיראן על תוכנית הגרעין.

מנהיג הרפובליקאים בסנאט (בו קיים רוב דמוקרטי), הסנאטור מיץ' מקונל, הבהיר כי "אנו חוששים שהצעת החוק היא צעד לאחור". לפי מקונל, יש לכלול בהצעה הצהרה ברורה לפיה מבצע צבאי נגד איראן לא ירד מהשולחן, וכן שהכלת איראן גרעינית איננה אופציה.

הדמוקרטים, לעומת זאת, טענו שמדובר בחרחור מלחמה. לדבריהם, אם הקונגרס היה מעביר סעיף דומה בתקופת כהונתו של הנשיא קנדי, משבר הטילים בקובה היה מסתיים במלחמה גרעינית, שכן ארה"ב היתה מחוייבת לתקוף את קובה. הסנאטור הדמוקרטי בוב מננדז האשים את הרפובליקאים בהפיכת הסנקציות ל"בנות ערובה" של האופציה הצבאית.

מנגד, הרפובליקאים טענו כי הכנסת הסעיף בנוגע לשימוש בכוח הצבאי אינה סותרת את מדיניותו של הנשיא אובמה, לפיה "כל האופציות על השולחן" במקרה שהסנקציות נגד איראן ייכשלו. הסנאטור הרפובליקאי לינדזי גראפ אמר שהסעיף אינו מהווה אור ירוק לתקיפה, אלא "שולח מסר ראוי" לאיראן.

במקביל, בבית הנבחרים האמריקאי עברה החלטה הקוראת לאובמה לאשר שנית ובאופן פומבי שנשק גרעיני בידי איראן הוא דבר "לא מקובל", ולדחות כל מדיניות של הכלת איראן גרעינית. ההצעה עברה ברוב גדול של 401 תומכים מול 11 מתנגדים ו-9 נמנעים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ