לה פן הדיחה את נציגה בישראל לאחר שתמך בהתנחלויות

החזית הלאומית הודיעה כי עמדותיו הציוניות-פוליטיות של מישל תוריס לא משקפות את דעת המפלגה, התומכת בפתרון של שתי המדינות

שירלי סיטבון, פאריס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיטבון, פאריס

כארבעה שבועות לפני הבחירות לפרלמנט בצרפת, העבירה "החזית הלאומית" - מפלגת הימין הקיצוני של מרין לה פן - את המועמד המייצג אותה במחוז הבחירה השמיני, הכולל את ישראל, למחוז בחירה אחר.

מאז דצמבר, מנהל מישל תוריס את מסע הבחירות של המפלגה בישראל, אך לה פן אמרה השבוע לסוכנות הידיעות הצרפתית כי דעותיו הציוניות-פוליטיות "אינן משקפות את עמדות המפלגה".

תוריס, שוטר בן 32, הבטיח להגן על "היישובים היהודיים ביהודה ושומרון". הוא הוסיף כי יגן על ירושלים, בירתה הנצחית של ישראל, זאת על אף שהחזית הלאומית מצדדת בפתרון שתי המדינות.

ז'אן-איב קאמי, מומחה לנושאי הימין הקיצוני, אמר ל"הארץ", כי המהלך, שנתפס כהדחה למעשה של תוריס, אינו מפתיע. לדבריו, מנהיגי המפלגה הביעו פעמים רבות התנגדות לדעותיו של תוריס. "כשתוריס ביקר בישראל עם לואי אליו (סגן יו"ר המפלגה ובן זוגה של לה פן), הוא הביע את השקפותיו בנושאי המזרח התיכון, אך אליו הבהיר כי החזית אינה מסכימה לדעתו. לדבריו, תוריס הגזים כשפרסם את תפישתו במסר רשמי בימי מסע הבחירות.

חברי החזית הלאומית. מישל טוריס (בחולצה השחורה) מאחורי המנהיגה לה פן

אז הימין בעד או נגד ההתנחלויות? דברו על זה בפייסבוק

תוריס, שהועבר לאזור פאריס, אמר בתגובה ל"הארץ": "ידעתי שהחזית הלאומית אינה חולקת את השקפתי בעניין ישראל והגדה המערבית. חשבתי שזו זכותי להביע את דעתי בנושאים אלה, אולם אני מקבל בהבנה את החלטתה של לה פן". הוא הוסיף כי "היא שאלה אותי אם אסכים לעבור לאזור שבו לא אדרש לדבר על ישראל. הסכמתי".

אחד מתומכיו של תוריס, מישל סיארדי, שמכהן גם כיו"ר "התאחדות יהודי צרפת", אמר כי הרחקתו של תוריס דרבנה אותו. "כעת אני נחוש יותר להשפיע על המפלגה מבפנים, ולהסביר את בעיותיה של ישראל. אולם, אינני חושב שהמזרח התיכון הוא הנושא החשוב ביותר בקמפיין בצרפת. על היהודים להבין זאת. הנושא המרכזי הוא האיסלאם".

לאחר פרישתו של תוריס בחרה המפלגה מועמדת חדשה, הוגט לוי, שאינה חברה רשומה בחזית הלאומית. "בחירת מועמדים חיצוניים היא טקטיקה מוכרת של החזית", אמר קאמי. "זוהי דרך למציאת מועמדים לבחירות. כך נוצר הרושם שהחזית גדולה יותר, והמועמדים שומרים על תדמית מכובדת מכיוון שהם אינם חברי מפלגה באופן רשמי". ובכל זאת, הם עדיין חלק מהימין הקיצוני. לוי חברה ב-Siel. כשנשאל מה פירוש שמה של המפלגה אמר פטריק האס, הממונה על מערכת הבחירות מחוץ לצרפת כי מדובר ב"ריבונות, עצמאות, ובלה-בלה-בלה".

המפלגה, שייסד לפני חודשים אחדים פול-מארי קוטו, אמורה ליצור ברית עם החזית הלאומית. לוי מסכימה שמפלגתה אינה שונה מאוד מהחזית הלאומית. "לה פן אומרת את הכל. היא פטריוטית, היא קרובה לעם הצרפתי והיא מגנה על הערכים הצרפתיים", אמרה לוי ל"הארץ". ללוי יהיו פחות מארבעה שבועות כדי לשכנע בוחרים במחוז הבחירה השמיני הכולל את ישראל, איטליה, קפריסין, מלטה, טורקיה ויוון. "לא אסע לשום מקום, אנהל את הקמפיין שלי ברשת האינטרנט, אשלח מיילים, ולא אומר מלה על המזרח התיכון", אמרה לוי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ