המשבר הכלכלי ועתיד אפגניסטאן במרכז ועידות ג'י-8 ונאט"ו

אובמה ינסה לגייס את מחויבותן של מדינות הברית הצפון-אטלנטית לעתידה הרעוע של אפגניסטאן. טורקיה הטילה וטו על השתתפות ישראל

כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כתבת "הארץ" בארה"ב

ועידת ג'י-8 וועידת נאט"ו שיתקיימו בימים הקרובים בזו אחר זו, הן הזדמנות נהדרת עבור נשיא ארה"ב, ברק אובמה, להציג לציבור האמריקאי את הישגיו בתחום מדיניות החוץ כחלק מקמפיין הבחירות שלו לנשיאות. ואולם, בכל הנוגע לסוגיות הפרקטיות לאובמה צפויים כאבי ראש גדולים, ובראשם: כיצד לממן את יציאת הכוחות האמריקאים מאפגניסטאן בצל המשבר הכלכלי העולמי?

במרכזה של ועידת שמונה המדינות המתועשות, שתיערך באתר הנופש הנשיאותי בקמפ דיוויד, תעמוד סוגיית עתידו של גוש היורו במרכז סדר היום, ובשולי הוועידה ייפגש אובמה לראשונה עם נשיא צרפת הנבחר, פרנסואה הולנד. בוועידת נאט"ו שתיערך בשיקאגו יבקשו מדינות הברית הצפון-אטלנטית להגיע לסיכומים על המשך המלחמה באפגניסטאן, כשברקע היעדר שיחות אפקטיוויות לפיוס עם הטליבאן.

מטרתו העיקרית של אובמה היא למצוא דרכים למימון אסטרטגיית היציאה האמריקאית מאפגניסטאן, שאמורה להתבצע עד שנת 2014. על פי ההערכות, חיזוק הצבא האפגני צפוי לעלות כ-4.1 מיליארד דולר ואחזקתו באופן שיוכל להתמודד עם האתגרים הביטחוניים ביום שאחרי הנסיגה יסתכמו בכ-7 מיליארד דולר. בפנטגון מצפים שכל מדינות נאט"ו יקחו חלק במאמץ, אולם אלה לא ישושו לפתוח את הארנק.

אובמה מקבל סיוע בלבישת החליפה מיועצו האישי מרווין ניקולסון, אתמול בוושינגטוןצילום: אי-פי

למרות המחמאות שחולקים בכירים בצבא ארה"ב לעמיתיהם האפגאנים, לא מדובר עדיין בצבא עצמאי והוא יתקשה להגן על המדינה או אפילו על שלטון הנשיא, חמיד קרזאי, לאחר נסיגת 130 אלף החיילים הזרים. גורלו של הצבא האפגני העתידי תלוי לחלוטין במחויבות שייקחו על עצמן חברות הברית, אולם הסכומים הנדרשים פשוט גבוהים מדי. יש להניח שבקרוב יישמעו דיבורים על הקמתו של "צבא אפגני קטן וחכם".

לוועידת נאט"ו הוזמנו כ-60 מדינות וארגונים בינלאומיים. ישראל לא הוזמנה עקב כבר "וטו" שהטילה טורקיה, סוגייה שמסעירה את הקהילה היהודית. המחלוקת החלה לאחר שבכירים טורקים דרשו את נרמול היחסים בציר אנקרה-ירושלים כתנאי מוקדם להשתתפות ישראל בוועידה. בתגובה, קראו בכירים יהודיים לשרת החוץ, הילרי קלינטון, למצוא דרך לעקוף את העמדה הטורקית. "מצער מאוד שטורקיה סיבכה את כל המדינות החברות בנאט"ו במחלוקת הבילטראלית שלה עם ישראל בעקבות סוגיה פוליטית", אמר יו"ר הליגה נגד השמצה, אברהם פוקסמן, "בתור המדינה המארחת, על ארה"ב להבטיח שסוגיות בילטרליות לא ימנעו ממשתתפות ליהנות מהיתרונות של הנוכחות ישראלית. אי השתתפות ישראל נוגדת את האינטרסים של ארה"ב ופוגעת בסדר היום של נאט"ו.

סגן שרת החוץ, פיליפ גורדון, הבהיר לפני כשבוע בשימוע בסנאט שבעניין השתתפותה של ישראל בוועידת נאט"ו קיימת אי הבנה. "נאט"ו לא התכוונה להזמין את ישראל לוועידה בשיקאגו. ישראל היא שותפה חשובה של נאט"ו ובעלת ברית חשובה של ארה"ב, וגם חברה בדיאלוג הים תיכוני, אך בוועידת שיקאגו לא יקחו חלק כל השותפות מטעמי לוגיסטיקה וזמן. לכן, לא היתה הזמנה מיוחדת שטורקיה יכלה לחסום. כולנו יודעים היטב שיחסי טורקיה וישראל טעונים, ואנו מצרים על כך עמוקות".

גורם נוסף שלא ישתתף בוועידת ג'י-8 ובוועידת נאט"ו הוא ולדימיר פוטין, נשיאה החדש-ישן של רוסיה. פוטין הסביר את החלטתו בכך שהוא עסוק בהרכבת הממשלה החדשה, אולם טענה זו הנתפשת בעיני רבים כתירוץ וכהודאה בכך שניסיון "אתחול" היחסים בין מוסקווה לוושינגטון נכשל ונקבר סופית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ