לקראת הסכם פיקוח חדש |

ראש סבא"א יגיע לטהראן ביום ראשון

ההודעה מהווה חיזוק לדברי דיפלומטים מערביים שאמרו היום כי איראן והסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית קרובות לחתימת הסכם לגבי הפיקוח על הגרעין

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס ואי-פי

יו"ר הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, יגיע לטהראן ביום ראשון הקרוב ויקיים שיחות עם בכירים במדינה אודות תוכנית הגרעין האיראנית, כך נמסר היום (שישי) ממטה סבא"א בוינה.

ההתפתחות המפתיעה מגיעה לאחר שבכירים במערב הודיעו כי הצדדים קרובים לגיבוש מסגרת הסכמות בנוגע לתכנית הגרעינית של טהראן. ההתקדמות בשיחות תהווה קלף מיקוח חשוב עבור איראן לפני סבב הפגישות המיועד עם המעצמות בשבוע הבא.

טהראן טוענת כי ההבנות הן חיוניות, כדי שתוכל לאשר לפקחי סבא"א לבקר במתקן בפרצ'ין. בשבוע שעבר פירסם המרכז למדע וביטחון לאומי בוושינגטון תמונות לוויין חדשות המעידות על ניסיונות הסתרה של פעילות גרעינית כלשהי במתקן בפרצ'ין. התמונות מאשרות את החששות שעלו לאחרונה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בדבר תוכנית גרעין צבאית במקום.

נשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד בביקור בכור באיספאהן צילום: אי–פי

הצדדים קיימו שיחות השבוע בווינה ועתידים להיפגש פעם נוספת ביום שני הקרוב, יומיים לפני סבב השיחות הצפויות בבגדאד בין טהראן והמעצמות. גורמים דיפלומטיים מערביים העובדים עם סבא"א אמרו כי איראן נראית נחושה להסכים למתווה שהוצג לה, כדי שתוכל להנות מעמדת יתרון לפני סבב השיחות הצפוי עם המעצמות.

המקורות הוסיפו כי הם מקדמים בברכה כל סימן שאיראן מוכנה להפחית את המכשולים שהציבה בפני הפקחים. במשך ארבע שנים נמשכת חקירת סבא"א בעקבות מידע מודיעיני של מדינות המערב בדבר כוונת איראן לפתח נשק גרעיני.

עם זאת ציינו הגורמים כי יש להתייחס להבנות עם סבא"א בערבון מוגבל ולראות כיצד ייושמו בפועל. עוד הוסיפו כי איראן השתמשה בעבר בטכניקות מיקוח שונות כדי להרוויח זמן על מנת שתוכל לקדם את תכנית הגרעין שלה.

גורמים רשמיים בסבא"א הבהירו עם זאת כי הארגון יסכים אך ורק לקיום חקירה ללא הגבלות, זאת לאחר ששני סבבי השיחות הקודמים בין הצדדים הסתיימו ללא תוצאות. בד בבד הביעו אופטימיות זהירה והעלו את רף הציפיות לקראת חידוש השיחות ביום שני הקרוב. אחד הדיפלומטים שאינו שייך למדינות המערב אמר "הושגה התקדמות, עדיין יש סוגייה או שתיים עליהן יש להתעכב, התרשמותי היא ששני הצדדים מעוניינים בקידום השיחות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, המבקר כעת בפראג, אמר היום כי הוא אינו מאמין שאיראן תיסוג מתכנית הגרעין שלה, והאשים את איראן שהיא "משחקת שח" עם הקהילה הבינ"ל. "לא ראיתי שום ראיות שכוונותיה של איראן הן רציניות" הוסיף נתניהו.

נתניהו שב והדגיש באוזני מארחו, ראש ממשלת צ'כיה ואצלב קלאוס, כי תכנית הגרעין האיראנית היא הסוגיה הבוערת ביותר של זמננו. "איראן קונה לעצמה זמן, בדיוק כמו שצפון קוריאה עשתה במשך שנים, היא הולכת מפגישה אחת לאחרת ומפזרת הבטחות ריקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ