הנוסחה המתגבשת בין איראן למערב |

הפשרה לצד העשרה: ריכוך היחסים עם טהראן, אך ללא הפסקת תוכנית הגרעין

ארה"ב משדרת אופטימיות עקב ההתקרבות בין סבא"א ואיראן בנוגע לבסיס פרצ'ין, ודואגת להבהיר כי "האופציה הצבאית אינה נשקלת בנקודה זו"

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

ממשל אובמה והמשטר האיראני של האייתוללה עלי חמינאי נכנסים לשבוע חשוב של הכרעות בסוגיית הגרעין האיראני. הכיוון אליו חותרים הצדדים הוא "הפשרה לצד העשרה": ריכוך היחסים בין וושינגטון לטהראן, וגיבוש נוסחה של הקפאת המצב - ללא התקדמות איראנית להשגת נשק גרעיני אך גם ללא ויתור על הקיים. האיום במבצע צבאי, אמריקאי או ישראלי, ממשיך לרחף ברקע, אבל כאקדח המונח על השולחן ואינו נעוץ ברקה.

בימים האחרונים אירעו כמה התפתחויות חשובות, הגורמות לבית הלבן לשדר אופטימיות:

- מנכ"ל הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, הודיע כי יבקר בטהראן מחרתיים ויקיים שיחות עם ראש צוות המשא-ומתן האיראני, סעד ג'לילי. הביקור, שמגיע לאחר סבב שיחות בווינה וערב סבב נוסף (או כתחליף לו), משקף התקרבות בין תביעת סבא"א לאפשר לפקחי הסוכנות גישה למתקן בפרצ'ין, שם נערכה לפי החשד פעילות אסורה להשגת נשק גרעיני, לבין עמדת איראן שפרצ'ין הוא בסיס צבאי הפטור מפיקוח כזה. נכונות איראנית לקבלת פיקוח על פרצ'ין – לאחר שהעקבות המחשידים נוקו ממנו – תהווה הוכחה ל"שקיפות" גרעינית איראנית חדשה ומעודדת.

-  בתגובה לדבריו של שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו, לפיהם "האופציה הצבאית האמריקאית מוכנה", הודיע דוברו של שר ההגנה ליאון פאנטה כי "האופציה הצבאית אינה נשקלת בנקודה זו" וכי "המוקד האמריקאי והבין-לאומי" הוא בהפעלת אמצעים דיפלומטיים וכלכליים על איראן "כדי שתעשה את הדבר הנכון".

-במסגרת ועידת ראשי שמונה המדינות המתועשות, הג'י-8, נפגש אמש הנשיא אובמה בקמפ דייוויד עם נשיא צרפת וראשי ממשלות גרמניה, רוסיה, בריטניה, יפאן, איטליה וקנדה לתיאום עמדה משותפת מול איראן. התיאום נדרש לקראת מפגש נציגי גרמניה וחמש החברות הקבועות במועצת הבטחון עם משלחת איראן, בהמשך השבוע בבגדאד. מבין שש המעצמות שישתתפו במפגש בגדאד, רק סין נעדרה מקמפ דייוויד.

-מיקום פסגת הג'י-8 בביתנים הכפריים של קמפ דייוויד, באווירה בלתי-מכופתרת וללא פמליות – לכל מנהיג הורשו להתלוות שני יועצים בלבד – נועד לקדם סיכומים אישיים בדרג הבכיר ביותר, ללא מנגנונים מסורבלים שיכבידו על קבלת החלטות מהירות.

-אובמה אירח אתמול בבית הלבן את נשיא צרפת פרנסואה הולנד לשיחה ראשונה מאז נצחונו של הולנד על ניקולה סרקוזי ולאור חשש אמריקאי - בעקבות הצהרות הולנד במערכת הבחירות - שהממשל החדש בפאריס ימתן את הקו התקיף של סרקוזי כלפי איראן. יועצו של אובמה, טום דונילון, אמר לעיתונאים לפני הפגישה כי בסוגיית איראן, כמו גם בשאלת קצב פינוי הכוחות מאפגניסטאן, הציפייה האמריקאית היא ש"צרפת תהיה בעלת-ברית טובה" שתספק "תמיכה טובה".

-ועידת מנהיגי החברות בנאט"ו, שתיערך מחר ומחרתיים בשיקאגו, אינה אמורה לדון במישרין בסוגיית איראן, אך במרוצתה יוכרז כי המערכת ליירוט טילי קרקע-קרקע, הממוקמת בחלקה בטורקיה ומיועדת לסיכול האיום הטילי של איראן על אירופה, הגיעה לשלב-ביניים של כשירות מבצעית.

-דובר הפנטגון ג'ורג' ליטל אמר בתום פגישת פאנטה עם שר הבטחון אהוד ברק, ביום חמישי, כי פאנטה ובכירים אחרים בממשל חזרו ושיתפו את ברק ועמיתיו בממשלת ישראל בדאגותיהם מפני תקיפה אפשרית של צה"ל באיראן. במאמץ לרכך את דברי השגריר שפירו על השלמת תיכנונו של מבצע אמריקאי נגד איראן, ציין ליטל כי הפנטגון הוא במקצועו "ארגון מתכנן", שעיבוד תוכניות חירום הוא לחם-חוקו.

בנוסף, פקידים אמריקאים אמרו בסוף השבוע ל"ניו יורק טיימס" כי שש המעצמות מוכנות להציע לאיראן חבילת תמריצים, תמורת הקפאת ההעשרה. בין התמריצים: הקלה בהגבלות בתחומי התעופה והאנרגיה, אך לא ביטול העיצומים הכבדים על תעשיית הנפט, האמורים להיכנס לתוקפם בחודש יולי.

למרות מאמצי הממשל, בסיועם של תומכי ישראל בקונגרס, נכשלו עד כה בסנאט מגעים להשגת פשרה בין הרוב הדמוקרטי והמיעוט הרפובליקאי, שחלוקים ביניהם על נוסח הצעת חוק להחרפת העיצומים נגד איראן. הרפובליקאים אמנם תוקפים בדרך כלל את אובמה וטוענים שמדיניותו כלפי איראן רכרוכית מדי, אך הצעת החוק של מנהיג הדמוקרטים, הארי ריד, נתקלה בהתנגדות הקוטב הבדלני במפלגה הרפובליקאית, בראשות סנאטור רנד פול, הטוען שלשון החקיקה הנוכחית משולה להכרזת מלחמה על איראן. ההצבעה על הצעת החוק נועדה להסתיים לפני שיחות בגדאד ואם תושג פשרה יובא הנוסח המתוקן לאישור הסנאט ביום שני.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ