סין: פעיל זכויות האדם העיוור עזב עם משפחתו לארה"ב

בתום שבועות של מתיחות בין בייג'ין לוושינגטון, עזב צ'ן גואנצ'נג את המדינה בדרך לניו יורק. משרד החוץ האמריקאי: מודים על הדרך שבה נפתרה הסוגיה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

אחרי שבועות של המולה דיפלומטית בין ארה"ב לסין, פעיל זכויות האדם הסיני העיוור צ'ן גואנצ'נג המריא היום (שבת) עם משפחתו משדה התעופה של בייג'ין בדרכו לניו-יורק.

לפני כחודש, גואנג'צנג בן ה-40 הצליח להימלט ממעצר בית ולהגיע לשגרירות ארה"ב, שם בילה שישה ימים עד שהועבר לבית חולים. העברתו מהשגרירות לבית החולים המקומי עוררה ביקורת קשה כלפי ממשל אובמה על הפקרת האיש לידי הרשויות הסיניות שרדפו אותו. במשרד החוץ האמריקאי ניסו לטעון מנגד כי צ'ן אמר שהוא מעדיף להישאר בסין, למרות שהוא עצמו אמר בראיונות לכתבים האמריקאים שהוא מבקש עזרה להימלט עם משפחתו מסין.

במקביל, הקונגרס החל להפעיל לחץ על הממשל למצוא דרך לחלץ את צ'ן מידי הרשויות בסין, ובשבוע שעבר, הוא אף העיד בפני הקונגרס באמצעות שיחת הטלפון על ההתנכלויות לבני משפחתו שנשארו במחוז שנגדונג במזרח סין. "בריונים לקחו את אחי, ואז חזרו והכו את האחיין שלי באכזריות", סיפר. "כשהוא ניסה להגן על עצמו, האשימו אותו בניסיון רצח". (צ'ן קגואי, אחיינו, הואשם בניסיון לתקוף את פקידי הממשל עם סכין, נ"מ).

צ'ן סיפר לכתבים כי לפני שבוע קיבל שיחה מנציגי הרשויות הסיניות שהורו לו לארוז את חפציו ולהתכונן לעזוב את המדינה. משפחתו קיבלה את דרכוניה רק כשהגיעה לשדה התעופה ביום שבת. ההודעה, לדבריו, היתה כה פתאומית, שלא היתה לו הזדמנות להיפרד מאמו ומשאר בני משפחתו. צ'ן, שעסק בסוגיות משפטיות למרות שלא הוסמך לכך רשמית, ילמד בארה"ב באוניברסיטת ניו יורק שהציעה לארח אותו. אשתו של צ'ן סיפרה שהם עוזבים את סין ברגשות מעורבים ולא יודעים עדיין כמה זמן ישהו בארה"ב. תומכיו כבר הכינו לו מגורים בארה"ב ומחשב נייד עבור אשתו.

דוברת משרד החוץ האמריקאי, ויקטוריה נולנד, אישרה שצ'ן, רעייתו יואן וייג'ין ושני ילדיהם, עלו על טיסה של חברת "יונייטד" האמריקאית. "אנו מצפים להגעתם לארה"ב מאוחר יותר היום", אמרה, והוסיפה: "אנו מודים על הדרך שבה הצלחנו לפתור את הסוגיה הזאת ולתמוך בשאיפתו של מר צ'ן ללמוד בארה"ב ולקדם את מטרותיו".

ב-2006 נידון צ'ן לארבע שנים ושלושה חודשים של מאסר בגין "גרימת נזק לרכוש והסתת ההמון לגרום הפרעות תנועה". לאחר שהצליח להימלט ממעצר הבית ומצא מקלט בשגרירות ארה"ב, אשתו סיפרה לו שהיא זכתה לאיומים של נציגי הרשויות הסינים - מה שגרם לו לשנות את דעתו לגבי האפשרות להישאר בסין. כשכתב של "וושינגטון פוסט" ניסה להיכנס לביתו של צ'ן בכפר דונגשיגו, סולק משם על ידי שומרים בבגדים אזרחיים. רעייתו סיפרה לפני ההמראה שהם דואגים לגורל קרובי המשפחה שנשארו בסין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ