פתק אנונימי הוביל לחקיקת החוק לשוויון בשכר בארה"ב

החוק לשוויון בשכר, שנקרא על שמה של לילי לדבטר שהפכה לסמל מאבק הנשים בארה"ב, היה החוק הראשון שעליו חתם אובמה עם כניסתו לתפקיד ב-2009

נטשה מוזגוביה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה

בנאומי הבחירות שלו, מזכיר הנשיא האמריקאי ברק אובמה לעתים קרובות את שמה של אשה אחת - לילי לדבטר, שהפכה לסמל המאבק של הנשים בארה"ב על השוויון בשכר. החוק לשוויון בשכר, שנקרא על שמה, היה החוק הראשון שעליו חתם עם כניסתו לתפקיד ב-2009.

לדבטר, שעבדה במשך שנים כמפקחת בקו הייצור של יצרנית הצמיגים הגדולה Goodyear Tire & Rubber, גילתה לקראת פרישתה בזכות פתק אנונימי בתיבת הדואר שלה, כי במשך 16 שנים השתכרה הרבה פחות מעמיתיה הגברים. ב-1998 הגישה תביעה נגד החברה, שאותה קיבל בית המשפט וקבע כי המפעל אכן הפלה אותה לרעה, תוך הפרת סעיף של חוק זכויות האזרח מ-1964.

לצערה, לא יכלה לחגוג את ניצחונה. לאחר סחבת משפטית של שנים ארוכות, הפך בית המשפט העליון של ארה"ב את ההחלטה ופסק ב-2007 כי היא חיכתה זמן רב מדי בטרם הגישה את התביעה, וכי היתה צריכה להתלונן על האפליה ב-180 הימים שעברו מרגע קבלתה לעבודתה. דעת המיעוט קבעה לעומת זאת שכל צ'ק עם סכום הקטן מזה של מקביליה הגברים היווה בכל פעם הפרה מחודשת של החוק, ולכן לא חלה עליו התיישנות. לדבטר פנתה לקונגרס - והחוק שנקרא על שמה האריך את פרק הזמן שבו העובדות יכולות לערער על אפלייתן בשכר.

הנשיא אובמה ולילי לדבטר, בטקס החתימה על החוק שנקרא על שמה, ב-2009צילום: בלומברג

הפתק ההוא, כתבה לדבטר לאחר שנים בספר אוטוביוגרפי שפרסמה, שינה את חייה לעד. "קיבלתי 44 אלף דולר, בעוד ששלושת המנהלים האחרים, כולם גברים, קיבלו בין 58-59 אלף דולר. קראתי את המספרים שוב ושוב, ולא יכולתי שלא לחשוב על איך שהתחלתי את דרכי בחברה. הייתי כמעט בת 40, ורחוקה מלהיות תמימה: ידעתי שאצטרך לעבוד שעות ארוכות יותר ולהיות חכמה יותר מהגברים כדי להוכיח את עצמי".

"באמת האמנתי שהעבודה הקשה השתלמה כשזכיתי בעיטור על ביצועי שיא. אז אחרי כל השנים האלה, איך ייתכן שקיבלתי כל כך הרבה פחות?", הוסיפה. "לא ידעתי אז שאשקיע את 11 השנים הבאות של חיי למאבק למען שוויון בשכר. גם היום אני יודעת שהייתי מקבלת את אותה החלטה לצאת ולהיאבק".

לדבטר בת ה-74 אמנם לא קיבלה את הכסף שמגיע לה, אך את השפעתה לא ניתן לבטל. היא עצמה מודה עם זאת כי משימתה טרם הושלמה שכן הנשים עוד לא זכו לשוויון אמיתי במקום עבודתן. "החוק על שמי לא שינה את העובדה שהנשים עדיין מקבלות 77 סנט על כל דולר שעושים גברים", היא אומרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ