ג'יין פרלז, ניו יורק טיימס

גורמים בכירים בממשלת סין נוטים לראות בתחרות בין וושינגטון לבייג'ין משחק סכום אפס, שבו עתידה להיות ידה של סין על העליונה. סין רואה בארה"ב מעצמה בירידה - מעצמה שמנסה, לכן, להשיב מלחמה, ולחבל בצמיחה הכלכלית והצבאית של סין, שהופכת למעצמה החזקה בעולם. דברים אלה נכתבו על ידי וואנג ג'יסי, פרשן סיני בכיר, במאמר שפורסם לאחרונה בכותרת "על אודות חוסר האמון השורר בין ארה"ב וסין".

וואנג מספק לקורא מבט נדיר על מדיניות החוץ הסינית, מעמדתו כחבר בוועדות המייעצות למפלגה הקומוניסטית ולמשרד החוץ הסיני. קנת ליברטל, מנהל מכון ברוקינגס לחקר סין בוושינגטון, אשר כיהן במועצה לביטחון לאומי בתקופת קלינטון, תרם למאמר סקירה של עמדת הממשל האמריקאי. השניים הגיעו למסקנה משותפת, ולפיה חוסר האמון השורר בין שתי המדינות הסלים עד כדי כך, שאם לא יינקטו צעדים של ממש, עלולים היחסים להידרדר לכדי אנטגוניזם גלוי.

וואנג מתאר את עמדת מנהיגי סין, ולפיה ארה"ב אינה נתפשת עוד כגורם עולמי רב עוצמה הראוי לאמון. לפיכך אין לייחס חשיבות רבה למעמדה כמודל למדינות העולם, ולתוכחות שהיא משמיעה באוזני סין. נהפוך הוא, כותב וואנג. סין חשה ביטחון גובר והולך בהתפתחותה הכלכלית והצבאית, בייחוד לנוכח סגירת הפערים בינה ובין ארה"ב מאז המלחמה בעיראק. ב-2003 היה התמ"ג בארה"ב גדול פי שמונה מזה של סין, ואולם כיום היחס עומד על פחות מ-3:1.

שר ההגנה האמריקאי פאנטה ועמיתו הסיני ליאנגצילום: רויטרס

שני הפרשנים טוענים כי מתחת לפני השטח, רואות שתי המדינות זו במדיניותה של זו סכנות גדולות גדולה ומניעים עוינים. וואנג כותב כי מנהיגות סין, בתמיכת התקשורת המקומית ומערכת החינוך, מאמינה כי תורה של סין הגיע, וכי ארה"ב נמצאת כרגע "בצד הלא-נכון של ההיסטוריה". התקופה שבה הקפידה סין "לשמור על פרופיל נמוך", מונח שטבע המנהיג הסיני דנג שיאופינג בשנת 1989, חלפה מן העולם. הוא מוסיף ואומר כי "בעוד שנים ספורות בלבד, תחליף סין את ארה"ב ותיחשב לכלכלה הגדולה בעולם".

וואנג טוען כי וושינגטון, החוששת מהתחזקותה של סין ומאיבוד מעמדה ככוח העולמי המוביל, משקיעה עוד ועוד במודיעין, בעיקר בפעילות של מטוסי וספינות ריגול. פעולות אלה מעוררות את כעסה של ההנהגה הסינית. כמו כן, רואה סין בתמיכת ארה"ב בארגוני זכויות אדם בתוך המדינה ניסיון להשליט את תרבות המערב ולחתור תחת המפלגה הקומוניסטית.

ליברטל מציין כי יש באחרונה עלייה בהיקף הריגול הנגדי ובהמתקפות המקוונות נגד ארה"ב. רשויות החוק האמריקאיות סבורות שמדובר בפעולות של סין שמטרתן איסוף מודיעין. בסמינר בבייג'ין, אמר ליברטל ששני הצדדים סבורים כי בתוך 15 שנים ישרור יחס של אנטגוניזם בין סין וארה"ב. המשמעות היא, ששתי המדינות ישקיעו הון עתק בצבא למטרות הרתעה וידרשו ממדינות אחרות לבחור לצד מי הן מתייצבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ