הכוח העולה כבר לא שקט

ככל שסין הולכת ומתעצמת, כך גם גוברות בבייג'ין הקריאות לשינוי יסודי במדיניות החוץ שלה, כך שתותאם למעמדה החדש: "די למדיניות הפרופיל הנמוך", קוראים האסטרטגים הסינים לממשל

טניה ברניגאן, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טניה ברניגאן, גרדיאן

כשנושאת מטוסים סינית עושה היום את דרכה במימי הים הצהוב, נתפסת הפלגתה כמובנת מאליה. היא מופיעה, בין השורות, בנתוני הצמיחה המרשימים של סין ובאה לביטוי מוחשי במתחם המהודר של מטה האיחוד האפריקאי, שהוקם לאחרונה בסיוע סיני. ככל שבייג'ין מתעצמת, הופכת הממרה הסינית המטיפה ל"פרופיל נמוך" לבלתי רלוונטית, אבסורדית אפילו, בעיני רבים.

הקריאות לשינוי יסודי במדיניות החוץ גוברות. "יהיה עלינו להתמודד עם לחצים מכוחות חיצוניים שידרשו מאיתנו להישאר צנועים וזהירים, בשעה שמבית נוסיף להיות חשופים לטענות על כך שסין נוהגת בענווה מופרזת", אומר ואנג ג'יסי, דיקן בית הספר ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת פקין. "מתנהל ויכוח של ממש על כיוון מדיניות החוץ הסינית, ולא רק בקרב חוקרים, אלא גם בקרב אנשי ממשל. אלה דנים בשאלה האם לא הגיע הזמן שסין תאמץ יוזמה פעילה יותר במדיניות חוץ", מסבירה לינדה ג'קובסון, מנהלת החוג ללימודי מזרח אסיה במכון לווי.

"עם התחזקותה הכלכלית של סין והפיכת העולם סביבה לנזיל יותר מבחינה כלכלית, קוראים האסטרטגים לבייג'ין להפסיק לקבל תקנות ונורמות מערביות בכלל, ואמריקאיות בפרט". סין צריכה להתאים את מדיניותה למעמדה החדש, נטען. חשיבותו של ממשל אובמה לאסיה, מדגישה את האתגרים שעמם יהיה על דור המנהיגים הבאים של סין להתמודד. "מדיניות החוץ של בייג'ין אינה מתוחכמת; המכונה הדיפלומטית שלה קצת חלודה", אומר ז'ו פנג, מהמרכז ליחסים בינלאומיים ואסטרטגיים באוניברסיטת פקין. "למרבה הצער, סין לא התכוננה למעמד של מנהיגה עולמית. כשהעולם שואל את סין: מה את רוצה להיות? היא לא יודעת, וזו הבעיה", אומר יאן שואטונג, מהמכון ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת טסינגחואה.

אזרחים מנופפים לאנייה של חיל הים הסיני לחופי הונג קונג

המעורבות הבינלאומית של סין גדלה בקצב מסחרר. ב-2000, עמד הסחר שלה עם אפריקה על עשרה מיליארד דולר, ואילו ב-2011 הוא זינק ל-150 מיליארד. היא תרמה 200 מיליון דולר להקמת מטה האיחוד האפריקאי, שנחנך באתיופיה בינואר השנה; היא גם מפתחת קשרי ידידות באזורים בלתי צפויים. גודלה של שגרירות דנמרק בבייג'ין זהה לגודל שגרירותה בוושינגטון, והיא פועלת כדי להגשים את בקשת סין להפוך למשקיפה במועצה הארקטית. בייג'ין טוענת שפעילותה זו קשורה באינטרסים המדעיים והסביבתיים שלה, אבל פרשנים סבורים שהיא מעוניינת במרבצי המינרלים המצויים באזור הארקטי.

צבאה של סין מפגר מאוד עדיין אחר זה של ארה"ב, אבל תקציב הביטחון הרשמי שלה גדל ב-12 השנים האחרונות מ-14.6 מיליארד דולר ל-106 מיליארד, ורבים סבורים שהיקפו בפועל גדול אף יותר. סין השתתפה בפעילות להשכנת שלום וגם קיימה מבצע ימי ראשון מחוץ לאוקיינוס השקט. היא מפתחת טיל שיהיה מסוגל ליירט נושאות מטוסים ורוכשת צי של ספינות אמפיביות.

"לפני עשר שנים, התעצמותה הצבאית של סין היתה מוגבלת מאוד ומדיניות הפתיחות הכלכלית שלה היתה מוגבלת למדי. עכשיו אלה התפתחו לרמה המעוררת בעיות חדשות", מתריע שי יינהונג מאוניברסיטת רנמין.

עוצמתה החדשה של סין מעמידה אותה מול שורה של קשיים חדשים. עליה לספק צרכים גוברים בתחום האנרגיה, המזון ותחומים אחרים; בעשור הקרוב היא צפויה להפוך ליבואנית הנפט הגדולה בעולם; עליה להגן על אזרחיה מחוץ למדינה; בשנה שעברה היא פינתה מלוב כ-36 אלף עובדים סינים. הכלכלה שלה נחשפת בהדרגה להשפעת גורמים חיצוניים, כגון משבר החוב האירופי.

ההחלטות המשמעותיות מתקבלות בידי ההנהגה הפוליטית, אבל הן מושפעות בידי מספר גדל של אישים מחוץ למשרד החוץ. עסקים בבעלות המדינה, ממשלים מקומיים וגורמי ביטחון פנים, מתערבים בענייני חוץ ומקשים בכך על גיבוש המדיניות ויישומה. במקביל, מעוררת סין טינה וחשש באזור המיידי שלה ומחוצה לו. היא נאלצה ליזום "מתקפת פיוס" אחרי כמה תקריות בים של דרום סין וסכסוכים טריטוריאליים אחרים. "הסינים הופתעו מהמהירות שבה האזור, שבו הם השקיעו הרבה זמן, אנרגיה, דיפלומטיה, וגם משאבים אנושיים וכספיים רבים, קם נגדם", אומרת ג'קובסון. במקביל, היחסים בין סין לארה"ב הפכו לתחרותיים וחשדניים יותר, אומרת סוזן שירק מאוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, יועצת לשעבר לענייני סין במשרד החוץ של ארה"ב. "נקודות החיכוך התרבו; מאז 2008, מדיניותה של סין הרבה פחות עצורה ומרוסנת, והתנהלותה החל לעורר חששות גוברים בארה"ב".

בסין יש הסבורים שעליה לנטוש את מדיניות "הכוח העולה השקט" או "הפיתוח השקט" ולהתחרות בצורה גלויה עם ארה"ב; אחרים אומרים שהיא צריכה להיות פעילה יותר, ליזום יותר ולהיות חדשנית יותר. ואנג טוען שאין היגיון רב במדיניות "שמירת הפרופיל הנמוך" בנושאים כמו שינוי אקלים ואחרים. הוא מוסיף כי יותר ויותר מדינות רוצות שסין תהיה פעילה יותר במישור הבינלאומי. הבעיה היא שסדרי העדיפות שלה מתנגשים לעתים עם אלה של המערב, כפי שהוכח בסוגיית סוריה באו"ם, כשסין הטילה וטו על החלטת מועצת הביטחון לקרוא להתפטרותו של הנשיא בשאר אסד.

ואולם בכל מקרה, בימים של חילופי הנהגה (שיתקיימו בסתיו הקרוב), הנושא העומד בראש סדר העדיפויות הוא שמירת היציבות. ההנהגה החדשה עשויה לגלות שבעיות הפנים הבוערות, מחייבות אותה להתמקד בעיקר בהן. שאלת גיבוש מדיניות החוץ עשויה להידחות. בינתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ