המעצמות בפסגת ג'י-8: יוון צריכה להישאר בגוש האירו

מנהיגי 8 המדינות המתועשות דנו במשבר האירו, אפגניסטאן, איראן והאלימות בסוריה

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

מנהיגי שמונה המדינות המתועשות נפגשו בסוף השבוע סביב השולחן העגול בקמפ דיוויד, על מנת לגבש עמדה משותפת בעניין האתגרים הבוערים על סדר היום של הקהילה הבינלאומית. בין היתר דנו המנהיגים במשבר האירו, תכנון הנסיגה של כוחות נאט"ו מאפגניסטאן, תוכנית הגרעין האיראנית והמשך האלימות בסוריה.

נשיא ארה"ב ברק אובמה - יחד עם נציגי יפאן, בריטניה, גרמניה, צרפת, איטליה, קנדה ורוסיה - ניצלו את הפרטיות שסיפק להם מעון הנופש הנשיאותי. זאת, לפני ביקורם בוועידת נאט"ו בשיקאגו היום, שצפויה להיות מלווה בהפגנות סוערות. למפגש התייצבו שלושה מנהיגים להם היה זה מפגש ג'י-8 הראשון - ראש ממשלת איטליה מריו מונטי, ראש ממשלת יפאן יושיקו נודה ונשיא צרפת הנכנס, פרנסואה הולנד.

אובמה, שאירח את הכנס השנה, ניסה להיות לבבי ככל האפשר, אולם מחלוקות שמתחת לפני השטח - כמו גם משבר האירו - העיבו על המפגש. בפתיחת דבריו אמר הנשיא האמריקאי כי הנציגים הסכימו ש"צמיחה ויציבות, כמו גם ליכוד כלכלי, צריכים להיות חלק מהחבילה הכוללת שכולנו חייבים לקדם". זאת, בניגוד לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, שמנסה לקדם צעדי צנע בקרב המדינות המכבידות על גוש האירו.

גם נשיא צרפת הנכנס הולנד הצטרף לאובמה, והבהיר כי ארצו מתנגדת בתוקף לרעיון פרישתה של יוון מגוש האירו, במטרה להמנע מהקיצוצים הכבדים. "יוון צריכה להישאר בגוש האירו, וכולנו צריכים לעשות את מה שאנו יכולים בנושא הזה", אמר.

צפו בדברי הנשיא אובמה בוועידה

לפני המפגש המשותף קיים אובמה פגישה נפרדת עם הולנד, שהבהיר כי נסיגת החיילים הצרפתים מאפגניסטאן אינה נתונה למשא ומתן. "הזכרתי לנשיא אובמה את הבטחתי לעם האמריקאי, שלפיה החיילים הקרביים שלנו יעזבו את אפגניסטאן עד לסוף שנת 2012", אמר. "נסיגת הכוחות הצרפתיים היא החלטה צרפתית, והיא תיושם", הוסיף.

הוועידה התקיימה על רקע המשך האלימות בסוריה. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שוויתר על ההשתתפות בוועידה, שלח במקומו את ראש הממשלה דמיטרי מדוודב לייצג את המדינה. השניים מתנגדים להפעלת לחץ משמעותי על סוריה. לדברי אחד מבכירי הממשל, שאר חברות השמינייה מחפשות דרך לעקוף את העמדה הרוסית, ולקדם את פרישתו של הנשיא הסורי, בשאר אל אסד, מהשלטון.

הבכיר דיווח ביום שישי על "הסכמה רחבה" בעניין הצורך בקידום מהיר של תוכנית למעבר שלטוני בסוריה. מדוודב לא הביע תמיכה בעמדה, אולם גם לא התנגד באופן מיידי. לדברי אובמה, משתתפי הכינוס "מאוחדים בתמיכה בתוכניתו של קופי ענאן, ומסכימים שהתוכנית צריכה להיות מיושמת במלואה והתהליך הפוליטי צריך להתקדם בזמן סביר כדי לפתור את הסוגיה".

בעניין האיראני אמר אובמה כי שאיפותיה של טהראן בתחום מהוות "דאגה גדולה" עבור מנהיגי העולם, אך גם הביע תקווה נוכח התוצאות החיוביות של המו"מ עם איראן, שסיבוב נוסף שלו יתקיים ביום רביעי בבגדאד. המעצמות, אמר, נחושות להמשיך להפעיל סנקציות עד שאיראן תוותר על תוכנית הגרעין שלה.

אובמה הוסיף והתייחס לקוריאה הצפונית, ואמר כי המנהיגים הסכימו על כך שהמדינה "מפרה את המחויבויות הבינלאומיות שלה, וכי היא לא תצליח לחזור למסגרת הקהילה הבינלאומית אם היא תמשיך במעשים הפרובוקטיביים של החודשים האחרונים". מנגד, הנשיא שיבח את "סימני הפתיחות הפוליטית הגוברת" בבורמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ