מתנגד המשטר הסיני צ'ן גואנצ'נג נחת בניו יורק

צ'ן הודה לארה"ב ולממשל הסיני שהותיר לו לעזוב את המדינה כבקשתו. הוא יתגורר עם אשתו ושני ילדיהם בבניין מגורים של אוניברסיטת ניו יורק

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פעיל זכויות האדם הסיני העיוור, צ'ן גואנצ'נג, נחת הלילה(שבת) בניו יורק עם משפחתו, לאחר שבועות של המולה דיפלומטית בין ארה"ב לסין. עם בואו לגרניץ' וילג', קיים מתנגד המשטר מסיבת עיתונאים בה הודה לשגרירות ארה"ב ולממשל הסיני שאפשר לו לעזוב את המדינה כבקשתו. הוא אמר שהממשל הסיני נהג באיפוק וברוגע בטיפול בעניינו. "אני מקווה שהם (אנשי הממשל הסיני) ימשיכו לקיים דו שיח עם בני העם הסיני ולרכוש את אמונם", אמר צ'ן, שתורגם לאנגלית בתרגום סימולטני. הוא יתגורר עם אשתו ושני ילדיהם בבניין דירות של אוניברסיטת ניו יורק.

לפני כחודש, גואנג'צנג בן ה-40 הצליח להימלט ממעצר בית ולהגיע לשגרירות ארה"ב, שם בילה שישה ימים עד שהועבר לבית חולים. העברתו מהשגרירות לבית החולים המקומי עוררה ביקורת קשה כלפי ממשל אובמה על הפקרת האיש לידי הרשויות הסיניות שרדפו אותו. במשרד החוץ האמריקאי ניסו לטעון מנגד כי צ'ן אמר שהוא מעדיף להישאר בסין, למרות שהוא עצמו אמר בראיונות לכתבים האמריקאים שהוא מבקש עזרה להימלט עם משפחתו מסין.

במקביל, הקונגרס החל להפעיל לחץ על הממשל למצוא דרך לחלץ את צ'ן מידי הרשויות בסין, ובשבוע שעבר, הוא אף העיד בפני הקונגרס באמצעות שיחת הטלפון על ההתנכלויות לבני משפחתו שנשארו במחוז שנגדונג במזרח סין. "בריונים לקחו את אחי, ואז חזרו והכו את האחיין שלי באכזריות", סיפר. "כשהוא ניסה להגן על עצמו, האשימו אותו בניסיון רצח". (צ'ן קגואי, אחיינו, הואשם בניסיון לתקוף את פקידי הממשל עם סכין, נ"מ).

צ'ן גואנצ'נג בניו יורק צילום: אי-פי

צ'ן סיפר לכתבים כי לפני שבוע קיבל שיחה מנציגי הרשויות הסיניות שהורו לו לארוז את חפציו ולהתכונן לעזוב את המדינה. משפחתו קיבלה את דרכוניה רק כשהגיעה לשדה התעופה ביום שבת. ההודעה, לדבריו, היתה כה פתאומית, שלא היתה לו הזדמנות להיפרד מאמו ומשאר בני משפחתו. צ'ן, שעסק בסוגיות משפטיות למרות שלא הוסמך לכך רשמית, ילמד בארה"ב באוניברסיטת ניו יורק שהציעה לארח אותו. אשתו של צ'ן סיפרה שהם עוזבים את סין ברגשות מעורבים ולא יודעים עדיין כמה זמן ישהו בארה"ב. תומכיו כבר הכינו לו מגורים בארה"ב ומחשב נייד עבור אשתו.

ב-2006 נידון צ'ן לארבע שנים ושלושה חודשים של מאסר בגין "גרימת נזק לרכוש והסתת ההמון לגרום הפרעות תנועה". לאחר שהצליח להימלט ממעצר הבית ומצא מקלט בשגרירות ארה"ב, אשתו סיפרה לו שהיא זכתה לאיומים של נציגי הרשויות הסינים - מה שגרם לו לשנות את דעתו לגבי האפשרות להישאר בסין. כשכתב של "וושינגטון פוסט" ניסה להיכנס לביתו של צ'ן בכפר דונגשיגו, סולק משם על ידי שומרים בבגדים אזרחיים. רעייתו סיפרה לפני ההמראה שהם דואגים לגורל קרובי המשפחה שנשארו בסין.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ