לאמן את האויב |

הדילמה האמריקאית באפגניסטאן

בשנה האחרונה נהרגו 22 חיילים אמריקאים מנשקם של אפגנים שאומנו על ידם. האיבה הגוברת מאיימת על מודל האימונים המשותף

מתיו רוזנברג, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתיו רוזנברג, ניו יורק טיימס

מטח יריות העיר את סמל ראשון ג'וזף היסונג, ואז נשמע מטח נוסף ועוד אחד. לכולם קול מוכר של רובה מתוצרת אמריקאית, יחד עם הקול הבלתי מוכר של רובה כזה כשהוא נורה לכיוון חיילים אמריקאים. היורים היו קרובים. המחשבה הראשונה של היסונג היתה: "האם הטליבאן נמצאים בתוך הבסיס?". 

אבל לא היה זה הטליבאן. ב-52 הדקות הבאות, כשחבריו הצנחנים השיבו בירי כדורים ורימונים בחשיכה שלפני עלות השחר רק כדי לכבוש בשנית את אחד ממגדלי השמירה של הבסיס, הם מצאו את עצמם מול איום קטלני עוד יותר: חיילים אפגאנים שחיים ונלחמים לצד האמריקאים.

ההתקפה על היחידה של היסונג, שהתרחשה ב-1 במארס, גרמה למותם של שני אמריקאים ושל שני תוקפים אפגנים. עם זאת, לא היתה זאת הפעם הראשונה שחיילים אמריקאים תקפו כוחות קואליציה, וגם לא הפעם האחרונה שהחיילים המכונים "ירוק וכחול" יתקפו מטרות שלה. רק בשנה האחרונה נהרגו 22 חיילי קואליציה מנשקם של גברים במדים אפגנים. זאת, בהשוואה ל 35 חיילי קואליציה שנהרגו בשנה שעברה.

חיילים אמריקאים באפגניסטאן צילום: רויטרס

ההתקפות, יחד עם האיבה האישית שלדעת בכירים מניעה אותן, מאיימות על מודל האימונים המשותף שהפך לאחת ההתחייבויות של כוחות הקואליציה באפגניסטאן.

ברמה האישית, ההתקפה על בסיס הלחימה סאנג'סר היתה מעשה בגידה עבור היחידות המעורבות באימונים המשותפים. בתום התקיפה ניסו המפקדים האמריקאים להבין כיצד יוכלו חיילים אפגנים ואמריקאים, החולקים את אותו בסיס, לשתף פעולה שוב.

המצב היה שונה מאוד מאפריל, אז הצטוותו חיילים אמריקאים ואפגנים לזוגות
כדי להדוף את הטליבאן מהכפר הסמוך. הם ראו חיילים אפגנים פורצים לבתים ו"מנקים"
חוות חקלאיות מחשודים בטרור. "קשה שלא לחבב מישהו מהחבר'ה האלה", אומר סמל ראשון ניקולס אוליברו, בן 24. עם זאת, הוא מוסיף, "אשקר אם אומר שיש אמון לאורך הגבול".

למרות זאת, חיילים אפגנים עדיין מתלוננים על כך שהאמריקאים שומרים מהם מרחק,
סמלית ופיזית. האמריקאים, למשל, הציבו חומת בטון כדי להפריד את המפקדה שלהם
מהמתחם האפגני.

בסיס סאנג'סר, כמו מאות נקודות של כוחות הקואליציה ברחבי אפגניסטאן, מחולק בין כוחות אמריקאים לאפגנים ונמצא באזור מבודד ולעתים עוין. הבסיס עצמו מורכב משקי
חול, אוהלים, בקתות וגדרות. מגדלי השמירה שלו עשויים ממסגרות עץ מלאות בשקי חול.

מפגינים באפגניסטאן צילום: רויטרס

שני האפגנים התוקפים במגדל השמירה, חייל ומורה, היו בעמדה נוחה באותו לילה של
ה-1 במארס. לצד הרובים האמריקאים היו להם גם מכונות ירייה אמריקאיות, רימונים
משלהם ואר-פי-ג'י.

למרות הירי הכבד ממגדל השמירה, הצליחו סמל היסונג וחייל אחר להתגנב קרוב אליו. עם זאת, הם לא הצליחו לירות לעבר הכניסה הצרה למגדל מבלי לחשוף את עצמם. זמן קצר לאחר מכן הגיעו מסוקים קרביים, אך הם לא יכלו להסתכן בירי טילים על המגדל, משום שמיכליות הדלק של הבסיס ניצבו ממש לידו.

אחרי חילופי ירי עזים, קפצו האפגנים במגדל אל הקרקע וברחו. הם הצליחו לעבור כמאה
מטרים לפני שנורו ממסוק אפצ'י. הקרב הסתיים, אבל כשהאמריקאים והאפגנים בבסיס החלו להתקבץ הם גילו שתוקף שלישי, סמל אפגני, נמצא בשורותיהם.

לכוחות הקואליציה ולצבא אפגניסטאן תהיה עכשיו הזדמנות נדירה לחקור את החייל שבגד בהם. מדוע הרגו השלושה חיילים אמריקאים שבקושי הכירו? האם היתה זאת נקמה אישית נגד אמריקאים? האם הם ערקו לשורות הטליבאן? סביר להניח שהעציר האפגני נחקר מאז ההתקפה, אך תשובותיו הן סוד צבאי ואפילו לא ברור בחזקת איזה צבא הוא נמצא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ