אנז'ליק כריסאפיס, גרדיאן

בשבוע שעבר כונן נשיא צרפת פרנסואה הולנד, ממשלה המורכבת ממספר שווה של נשים וגברים, בפעם הראשונה מאז העניקה המדינה מדינה לנשותיה את זכות הבחירה ב-1945. לא מדובר בתקדים באירופה. חוסה לואיס רודריגס ספאטרו הספרדי, מינה גם הוא, בממשלה הראשונה שהקים ב-2004, מספר שווה של גברים ונשים, בהם שרת הגנה בחודש השביעי להריונה, כרמן צ'אקון. 

אולם הפמיניסטים הצרפתים אינם מרוצים. לטענתם, את רוב המשרות הבכירות בממשלה מאיישים גברים ואילו הנשים קיבלו בעיקר תיקים זוטרים המוגדרים "נשיים" כמו תיקי משפחה, נכים וקשישים.

לדוגמה, לאחרונה בוטל החוק להטרדה מינית. נג'אט ואלו-בלקאסם, השרה הראשונה שמונתה בצרפת מאז שנות ה-80 כממונה על נושא זכויות הנשים, פעלה במהירות להרגעת הרוחות בקרב ארגוני הנשים במדינה ולהבטיח חקיקה חדשה בעניין עוד לפני הקיץ. החוק בוטל בהחלטת המועצה החוקתית של צרפת לאחר שהתקבל טיעון מטעמו של סגן ראש עירייה לשעבר, שנדון לשלושה חודשי מאסר ולקנס בסך 5,000 אירו בגין הטרדה מינית של שלוש עובדות. לטענתו, החוק היה כללי מדי. עם ביטול החוק בוטלו גם תביעות שטרם התקבלה לגביהן פסיקה.

השרה לענייני נשים בצרפת, נג'אט ואלו-בלקאסם צילום: אי-אף-פי

לדברי ואלו-בלקאסם, ה"ריק" שנותר לאחר ביטול החוק אינו מקובל ואמרה כי על צרפת להתעדכן, לאחר שאיבדה את מקומה בדירוג הבינלאומי בנושא שוויון זכויות.

לאחר מעצרו בניו יורק בשנה שעברה דומיניק שטראוס-קאהן, מי שהיה אמור להיות מועמד לנשיאות, בגין ניסיון אונס של חדרנית, התעוררה בצרפת תנועה נרחבת המוחה נגד הסקסיזם, ההטרדה והאפליה המינית במדינה. גם פוליטיקאיות מובילות אמרו שהן אינן חשות בנוח בפרלמנט כשהן לובשות חצאית.

לאחר הקמת הממשלה החדשה, הפמיניסטיות הצרפתיות אמנם מרוצות מהשיוויון במספר השרים, אך מתריעות כי כמות אינה איכות. ביאטריס גאמבה מהארגון הפמיניסטי Mix-Cite, אמרה שמקובל עליה השיוויון המספרי בממשלה, אולם הביעה צער על כך שתיקים כבריאות ומשפחה הפכו ל"נשיים". "זה נפלא שיש שרה לזכויות הנשים, אולם היינו מעדיפים משרד לשיוויון בין גברים לנשים, בו יטופלו גם נושאים כסקסיזם ושנאת אדם. בכל מקרה המשרד ייבחן בפעילותו".

ז'וליה מױזון מתנועת "לה בארב" (הזקן) אמרה כי "על אף ההתקדמות, עבודתנו תימשך. הכמות בממשלה אינה שוות ערך לאיכות. ראינו פעמים רבות כיצד תפקידים חשובים פחות כגון משפחה או נכויות נמסרים לנשים, שעה שתפקידים משמעותיים ככלכלה והגנה, נמצאים בידי גברים".

מבין התיקים ה"חשובים", רק משרד המשפטים הופקד בידי אשה, כריסטיאן טובירה, חברת פרלמנט מגיאנה הצרפתית. נשים אחרות מחזיקות במשרות חיוניות בממשלה כדי לסייע במאמצים למציאת פתרון למשבר הכלכלי, בהן מאריסול טורֶן, השרה לענייני רווחה ובריאות, וניקול בריק, השרה לענייני אקולוגיה.

נוסף לכך, ארגוני הנשים מתחו באחרונה ביקורת על פסטיבל הסרטים בקאן, שבו לא הוצג השנה אף לא סרט אחד שבוים בידי אישה. שיעור החברות בפרלמנט האחרון עמד על 18.5%, בהשוואה ל-46% בשוודיה. רק 15% ממנהלי החברות הגדולות בצרפת הן נשים, על אף חוק חדש שקבע מכסה של 40% עד 2017.

השרות הצרפתיות:

כריסטין טובירה, בת 60, שרת המשפטים; חברת פרלמנט בגיאנה הצרפתית מאז 1993, ומנסחת החוק (2001) שלפיו עבדות היא פשע נגד האנושות. ב-2002 היתה המועמדת השחורה הראשונה לנשיאות.

מאריסול טורֶן, בת 53, שרת הרווחה והבריאות. בוגרת הרווארד שתמלא תפקיד מרכזי
בדיון לגבי צמצום הגירעון ללא פגיעה במודל הרווחה ובמערכת הבריאות.

ססיל דופלו שרת העבודה, בת 37, היתה היחידה בין השרים שהגיעה לישיבת הממשלה בשבוע שעבר בתחבורה ציבורית, וספגה ביקורת מימין כיוון שלבשה ג'ינס; בתם של פועל רכבת ומורה, בעלת תואר בתכנון ערים.

נג'אט ואלו-בלקאסם, בת 34, היא השרה לזכויות נשים ודוברת הממשלה. ילידת מרוקו
שהגיעה לצרפת בגיל ארבע; בעלת אזרחות כפולה; שימשה כדוברת במסע הבחירות של הולנד, ומילאה תפקיד דומה גם במסע הבחירות של סגולן רויאל (שהפסידה לסרקוזי) ב-2007.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ