גם בארה"ב המחאה החברתית מנסה לעשות קאמבק

מאז פונו מהמדשאות, מחפשים מנהיגי לכבוש את וול סטריט הזדמנות לחזור לסדר היום הציבורי. היום מתוכננת הפגנה בעת פתיחת ועידת נאט"ו

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

מאז שמשטרת וושינגטון פינתה בפברואר כמאה אוהלי מחאה בכיכר מקפירסון במרחק של כמה רחובות מהבית הלבן, מהווה הפארק מראה די עצוב. רוב המדשאות שנפגעו במהלך חודשי המחאה מוקפות כעת גדרות, עליהם תלויים שלטים: "לא לחצות, סגור לשיקום". במקום נשארו רק ארבעה אוהלים, כולל אוהל המדיטציה של "לכבוש את וושינגטון" - ולמפגינים אסור לישון בהם. השוטרים המפטרלים במקום רשאים לפנות את כל מי שנתפס ישן באחד האוהלים.

רוב הספסלים נשארו מאחורי הגדר, ועל הספסלים המעטים שעוד אפשר לשבת עליהם, התמקמו דרי רחוב מנומנמים - שהיו אורחים קבועים בפארק עוד בטרם החלה המחאה – לצד צעירים מכורים לדבר שעדיין דנים בתוכניות להמשך המחאה.

מהמאהל נשאר גם לוח מודעות גדול המציד רשימה דלה של פעילות מתוכננות: מפגש של הקהילה ההומו-לסבית בערב, יומיים מאוחר יותר - חגיגות יום ההולדת של המנהיג השחור מלקולם אקס.

אחד הצעירים הוא ג'ייסון מקגוגי, בן 26 מאילינוי, ג'ינג'י החובש כובע מצחייה שהצטרף למחאת לכבוש את וול סטריט בספטמבר אשתקד, ובינואר נדד למאהל בוושינגטון. יחד עם כמה חברים, מנסה מקגוגי לקדם יוזמה להשתלטות על הבתים המעוקלים בוושינגטון מכיוון שבעליהם פיגרו בתשלום המשכנתא.

מפגינים לפני פתיחת ועידת נאט"ו בשיקגו צילום: רויטרס

תרומות הבגדים והאוכל כמעט ופסקו, ומקגוגי מודה ש"אין שום דבר נעים בחיים בלי מקלחת סבירה ואוכל נורמלי, אבל אחרי חמש שנים של עבודה במגזר השלישי החלטתי שזו הזדמנות שחייבים לנצל אותה ולנסות לשנות את השיטה", אמר.

"המחאה גוועת, אבל אני רוצה להקדיש לה את כל חיי בדרך זו או אחרת. אני יודע שזה לא ייקח ימים אלא שנים או אפילו עשרות שנים, אבל אני קיבלתי החלטה להשלים עם עוני מרצון למען מטרה זו", הוסיף מקגוגי. אך בניגוד לשיח הציבורי הנמרץ בנושא הבחירות לנשיאות ההולכות ומתקרבות, מקגוגי וחבריו אינם מתעניינים בבחירות: "זה לא באמת משנה מי יזכה. אובמה היה הנשיא שבתקופת כהונתו בעטו אותנו החוצה מהפארק הזה". הוא מודה גם שזה קשה לשמור על גחלת המחאה הממושכת כשאין לאנשים מקום לשבת ולישון בו.

אך הוועידות הבינלאומיות הגדולות שמתקיימות כעת בעיר – פסגת G8 ועידת נאט"ו, צפויות לתת זריקת מרץ למחאה הגוועת בארה"ב: רשויות שיקגו נערכות להפגנות המוניות נגד וועידת נאט"ו שנפתחת היום (ראשון) בשיקאגו. דוברי תנועת "לכבוש את וול סטריט" הוציאו הודעה לעיתונות בה הביעו אכזבה מכך שוועידת הג'י-8 הועברה לקמפ-דיוויד שבמרילנד - אתר הנופש של נשיאי ארה"ב, שאינו נגיש למפגינים.

"נאט"ו וג'י-8 מייצגים את האינטרסים של ה-1% העולמי - המנוגדים לאינטרסים של 99% מאוכלוסיית העולם", נאמר בהודעה. "הם מעוניינים בהגברת המיליטריזציה, התערבות של נאט"ו במקומות שונים בעולם, בהמשך הכיבוש באפגניסטאן ואי שוויון גובר בעולם. צר לנו שהמיקום של ועידת ג'י8 הועתק לקמפ-דיוויד, אך ההפגנות בשיקגו מכוונות גם נגד הוועידה הזאת".

אלפי המפגינים מתכננים לפגוש את באי ועידת נאט"ו היום עם שלטים הדורשים להפסיק ולבזבז כסף על מלחמות, ולהשקיע את תקציבי המדינה בשיקום הקהילות שנפגעו מהמשבר הכלכלי. לצד המפגינים, יותר מ-3,000 שוטרים יוצבו ברחבי העיר בניסיון למנוע התפרעויות של מפגינים עם תחילת הוועידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ