הלאומן טומיסלב ניקוליץ' ניצח בבחירות לנשיאות סרביה

בניגוד להערכות הסקרים, גבר ניקוליץ' על הנשיא המכהן הפרו-אירופי בוריס טאדיץ'. "סרביה תמשיך לחתור להצטרפות לאיחוד", אמר בנאום הניצחון

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

מנהיג האופוזיציה הלאומן, טומיסלב ניקוליץ', נבחר לנשיא הבא של סרביה. מספירה של רוב הקולות עולה כי ניקוליץ', מנהיג המפלגה הסרבית הפרוגרסיבית, קיבל בסיבוב השני בבחירות לנשיאות כ-50% מהקולות. יריבו הפרו-מערבי והנשיא היוצא, בוריס טאדיץ', קיבל כ-48% בלבד. מיד לאחר פרסום המדגמים אתמול (ראשון) בלילה, טען ניקוליץ' לניצחון. "סרביה תמשיך לחתור להצטרפות לאיחוד האירופי", הרגיע ניקוליץ' את בריסל.

יום הבחירות התאפיין באדישות של הבוחרים ובטענות רבות של האופוזיציה על זיופים. זמן קצר לפני סגירת הקלפיות דווח כי הצביעו פחות מ-40% מתוך 6.7 מיליון בעלי זכות הבחירה לפי סקרי דעת הקהל ערב הבחירות הוביל טאדיץ' בפער ניכר על פני ניקוליץ' וקיבל 58% לעומת 42%. בבחירות לפרלמנט ולנשיאות שנערכו בשישה במאי, עלו טאדיץ' וניקוליץ' לסיבוב השני אחרי שקיבלו 26.8% ו-25.6% מהקולות בהתאמה. לפי הערכות, שיעור הצבעה נמוך חיזק את ניקוליץ' והיטה את הכף לטובתו.

מנהיג האופוזיציה טומיסלב ניקוליץ', היוםצילום: אי–פי

טאדיץ', שכיהן בעבר פעמיים בתפקיד הנשיא תיאר את הבחירות כמשאל עם על הצטרפות לאיחוד האירופי. אף על פי שהוא הוביל בסקרים, הוא לא נחשב לדמות אהודה במדינה, ולפי סקרי דעת קהל 80% מתושבי סרביה אינם מרוצים ממנו ו 77% חשים חסרי אונים וחסרי תקווה. יותר מ 60% הגדירו את עצמם "מדוכאים".

ניקוליץ' כיהן בעבר בממשלה יחד עם הרודן סלובודן מילושביץ', בשעה שסרביה הופצצה
בידי כוחות נאט"ו ב-1999. ואולם, מאז שהפסיד בפעם האחרונה לטאדיץ', ב-2008, ניסה
ניקוליץ' לבנות תדמית חדשה של שמרן התומך בהצטרפות לאיחוד האירופי, אולם לא בכל
מחיר. הנשיא הנבחר צפוי להיתקל בקשיים רבים בכל הקשור לייצוב הכלכלה במדינה, שעה ששיעור האבטלה הוא כ-24%.

תומך של ניקוליץ', אתמול בבלגרדצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ