אלף לילה ולילה |

ישראל והסי-איי-אי במזימה נגד טורקיה?

מתברר שהאפשרות שישראל מעבירה מידע מוטעה, כדי לגרום לצבא טורקיה להרוג אזרחים - נראית לטורקים סבירה לגמרי; אחרת מה עשה מטוס ישראלי בשמי קפריסין?

צבי בראל
איסטנבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל
איסטנבול

"האם יש קשר בין המרדף שניהלו המטוסים הטורקיים נגד המטוס הישראלי, שחדר לאחרונה לפי הדיווחים לקפריסין הטורקית, ובין הריגתם של 34 אזרחים טורקים על גבול עיראק בדצמבר?" כתב העיתון הטורקי "זמאן", שהציג ל"הארץ" את השאלה הזאת, היה משוכנע שלפניו סיפור עלילה אפל על מזימה חובקת עולם, שתכרוך ביחד את טורקיה, ישראל, הסי-איי-אי, חיפושי נפט בקפריסין ואולי מלחמת עולם שלישית.

הסיפור מתחיל ביום חמישי, כאשר בהיכל הכינוסים באיסטנבול נאספו עשרות דוברים מרחבי העולם במסגרת ה"פורום הפוליטי העולמי", השואף להציג עצמו כמחליפה של ועידת דאבוס. במוקד הכינוס הפעם עמדו השלכותיו של האביב הערבי על המזרח התיכון, על אירופה וכמובן, על העולם כולו. זו השנה השנייה שבה מתקיים הכינוס הזה, שאותו יזמה קבוצה של אנשי עסקים, חברים במפלגת הצדק והפיתוח ואנשי ממשל טורקי לשעבר, שהזמינו ראשי מדינות ערביות, את הנהגת הממשל הטורקי הנוכחית ואת האליטה העסקית הטורקית. אבל משהו התחיל להשתבש כבר מהתחלה.

ההנהגה הטורקית, החל בראש הממשלה, סגנו, עוזריו ושרים בממשלה, הודיעו ממש ערב הפתיחה, כי לא יגיעו לכינוס. תחילה ניסו המארגנים לתרץ זאת ביריבות פוליטית בין המארגנים לבין הממשלה, אבל לעיתונאים טורקים היה הסבר משכנע יותר: "אחד מנותני החסות של הכינוס היכה את אשתו לפני הכינוס, האירוע נחשף בפרסום פומבי והממשלה החליטה שהיא אינה יכולה להתארח בכינוס שמארגן אדם המכה את אשתו", אמר ל"הארץ" כתב רשת סקיי-טורק.

אחר כך ספגה גם תוכנית הישיבות טלטלה עזה, כאשר נציגים ממדינות ערביות כמו לוב, קטאר, וראש ממשלת לבנון לשעבר, פואד סניורה, הודיעו כי לא יישבו במושב אחד עם נציגים ישראלים. המארגנים מיהרו לשנות את מבנה המושבים, שלטי שמות חדשים הודבקו על הדוכנים וכמה מושבים נותרו מיותמים. אגב, לאותם נציגים ערבים לא היתה שום בעיה לשוחח עם עיתונאים ישראלים במסדרונות רחבי הידיים, להחליף כתובות דואר אלקטרוני ואפילו להתנצל על כך שלמרות האביב הערבי, הם עדיין אינם יכולים להרשות לעצמם להצטלם בחברת ישראלים. "יחסים עם ישראל? לא מן הנמנע, אבל מוקדם עדיין לדבר על כך", מסביר נציג בכיר ומלוטש בממשל החדש בלוב.

בשנה שעברה העסיקו עדיין יחסי ישראל-טורקיה את העיתונאים הטורקים. השנה נדחקה ההתעניינות לשוליים. בעוד שבועיים יצוינו שנתיים לאירוע המשט שבו נהרגו תשעה אזרחים טורקים ונראה, כי מערכת היחסים הקפואה בין המדינות כבר חדלה לעניין את התקשורת הטורקית. עידן הקרח המדיני מתקבל כבר כאסון טבע שאין טעם להתווכח אתו.

ואז פרצה הידיעה ה"ישנה" (ארבעה ימים אחרי האירוע) על המרדף האווירי בין מטוסי אף-16 טורקיים למטוס הישראלי. אם אין אהבה בין המדינות, אולי תהיה לפחות מלחמה. הסיפור המפותל שהעסיק את כתב "זמאן" בהקשר זה, ולא רק אותו, מתייחס לאירוע טרגי שהתרחש בדצמבר 2011. קבוצה של מבריחים כורדים אזרחי טורקיה התגלתה כשהיא עושה את דרכה מעיראק לכיוון טורקיה. מטוסים של חיל האוויר הטורקי הוזנקו לעברה ובהפצצה נהרגו 34 אזרחים טורקים.

עברו קרוב לחמישה חודשים מאז המקרה שנחקר על ידי הצבא הטורקי, ונראה היה שמדובר בטעות זיהוי מצערת. אבל ביום רביעי שעבר פירסם "וול סטריט ג'ורנל" כתבה מפורטת, שבה דווח כי מקור המידע על תנועת המבריחים היה מל"ט אמריקאי שפעל באזור והעביר מידע למודיעין הטורקי, כחלק ממערך שיתוף הפעולה בין הצבאות. טעות בזיהוי של צבא טורקיה היא דבר שהציבור מוכן לקבל, אבל פעולה טורקית נגד אזרחים טורקים - גם אם הם מבריחים ולא אנשי פ-ק-ק - שנשענת על מודיעין אמריקאי, מזכירה לטורקים את פעולות המל"טים האמריקאיים בפקיסטאן ובאפגניסטאן. ראש הממשלה רג'פ טייפ ארדואן, מיהר להכחיש שהרג האזרחים נעשה על פי מודיעין אמריקאי ודרש מכלי התקשורת "לסמוך על המוסדות הרשמיים של טורקיה במקום על דיווח עיתונאי מפוברק", ואילו יריבו הפוליטי כמאל קיליצ'דאראולו תבע את התפטרותה של ממשלה "אשר רוצחת את אזרחיה".

ומה הקשר לישראל? "האם לא ייתכן שהמטוס הישראלי שטס מעל שמי קפריסין הטורקית הוא חלק ממערך המודיעין אשר מעביר מידע לסי-איי-אי? האם לא ייתכן שישראל היא שהעבירה מידע מוטעה למודיעין האמריקאי כדי שיעביר אותו לטורקיה?" תהה הכתב הטורקי.

לשאלה התמוהה הזאת יש כמובן גם "ביסוס" היסטורי. נציגים טורקים בכירים האשימו את מדינת ישראל בכך שהיא עמדה מאחורי התקפת הפ-ק-ק על בסיס צבאי טורקי ב-31 במאי 2010, ביום שבו התבצעה ההתקפה על המאווי מרמרה. על פי אותו היגיון, מוכנה ישראל להקריב אזרחים טורקים ולהציגם כאנשי פ-ק-ק, כדי לסבך את ממשלת ארדואן. אפילו הסולטאנים העותמאנים היו מתקשים לארוג עלילה טובה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ