הלאומן הקיצוני לשעבר שיוביל את סרביה לאיחוד האירופי

הוא היה סגן ראש הממשלה בתקופת הרודן מילושביץ', אך פילג את מפלגתו משום שהיתה קיצונית מדי לדעתו. דיוקן של נשיא סרביה החדש טומיסלב ניקוליץ'

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

המנצח בבחירות לנשיאות סרביה, טומיסלב ניקוליץ', הגדיר את הישגו כ"פסגת הקריירה שלו", קריירה שמתפרשת על פני יותר משני עשורים וטולטלה במערבולות שסחפו את האזור. ניצחונו שלשום הדהים רבים בסרביה, בעיקר לנוכח הסקרים שחזו רוב ברור ליריבו בוריס טאדיץ'.

ניקוליץ' בן ה-60 פתח בשנה וחצי האחרונה בשביתת רעב בניסיון להפעיל לחץ לקיים בחירות מוקדמות, יוזמה שעוררה את חמתם של גורמים מקומיים ומערביים, ושממנה התחמק כעבור ימים אחדים.

במערכת הבחירות נטען שהוא קיבל תואר אקדמי בנסיבות מפוקפקות למדי. יריביו הפוליטיים טענו שקנה אותו בכסף והוא התקשה לשכנע שקיבל אותו כדין. בשבוע שעבר איים להחרים את הבחירות, אבל חזר בו מהר ואף רמז שייאבק באופן פיזי כדי להגן על כל קול.

ניקוליץ' (במרכז) לאחר ניצחונו, אתמולצילום: אי-פי

בתחילת דרכו הפוליטית, בסוף שנות השמונים, עם התפוררותה של יוגוסלביה והתחזקות המגמות הלאומניות באזור, הפך ניקוליץ' לבכיר במפלגה הסרבית הרדיקלית (SRS) הימנית קיצונית. יחד עם חבריו גייס בשנות התשעים מתנדבים למיליציות צבאיות שנלחמו בקרואטיה ובוסניה, שחלקן ביצעו פשעי מלחמה.

באותן שנים צעד ניקוליץ' בנאמנות אחר מנהיג המפלגה, ווייסלב ששל, המחכה היום לפסק דינו בבית הדין הבינלאומי בהאג בגין פשעי מלחמה. הוא אימץ את סגנונו הפופוליסטי, קרא להרחיב את שטחה של סרביה ואיים על אזרחים ממוצא אחר.

בימי שלטונו של נשיא יוגוסלביה לשעבר, סלובודן מילושביץ', היתה מפלגת SRS חברה בקואליציה וניקוליץ' היה סגן ראש ממשלה. לאחר התערבות כוחות נאט"ו ונפילת משטרו של מילושביץ', עברה מפלגת SRS לאופוזיציה, אבל ניקוליץ' המשיך להשתלח בפרלמנט והצהיר כי יילחם למען אדמתה של סרביה.

ב-2003, בעקבות החלטתו של ששל להסגיר את עצמו לבית הדין הבינלאומי, קיבל ניקוליץ' את המפלגה לידיו. הוא פעל למתן את עמדות המפלגה, כדי שתהיה מקובלת יותר בעיני המערב; אבל יוזמתו זו הביאה לפילוג ב-SRS, שבעקבותיו פרש ממנה ב 2008 והקים את מפלגה הפרוגרסיבית הסרבית (SNS), שמצאה את מקומה בריק שנוצר במרכז ימין הפוליטי.

כראש המפלגה החדשה הוא מיתן עוד את סגנונו והרבה בחיוכים כדי לפוגג את תדמיתו המרתיעה. גישה זו הוכיחה עצמה בבחירות לפרלמנט ב 6 במאי, שבהן זכתה מפלגתו ברוב המושבים, בניגוד ל SRS שלא זכתה אפילו במושב אחד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ