יהודי ליטא חוששים מעלייה באנטישמיות

בית הכנסת היחיד של וילנה הושחת

לפני טקס הקבורה של עצמות המנהיג הפרו-נאצי ממלחמת העולם השנייה, אלמונים התיזו צבע על בית הכנסת היחיד מלפני השואה הפועל היום

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

בית הכנסת המפורסם של וילנה הושחת בסוף השבוע האחרון זמן קצר לאחר הטקס הממלכתי לזכרו של יואזיס אמבראזאויצ'יוס-בראזאויטיס, המנהיג הפרו-נאצי של ליטא. ביום שישי האחרון התיזו אלמונים צבע ירוק על חזיתו של "בית הכנסת הכוראלי של וילנה”. המבנה, הנקרא גם "טהרת הקודש", הוקם ב-1903. זהו בית הכנסת היחיד של העיר מלפני השואה הפועל היום. לפני מלחמת העולם השנייה פעלו יותר ממאה בתי כנסת בעיר. הוא משרת היום את קהילת וילנה.

אחד מאנשי הקהילה היהודית בליטא, אשר ביקש שלא לפרסם את שמו, קשר בין האירועים. “בכל פעם שהממשלה והפרופסורים הגדולים מכבדים את זכרו של 'גיבור' מקומי שפעל עם הנאצים בתקופת השואה, מורגשת עלייה באווירה האנטישמית בעיר. צריך רק בריון אחד עם מכל צבע...”, אמר.

מילן חרסונסקי, שבמשך שנים ארוכות ערך את עיתון הקהילה היהודית בליטא, אמר הערב להארץ כי "זה לא צירוף מקרים. ברור שזה חלק מהתוכנית הממשלתית לחלוק כבוד למשתף הפעולה הנאצי, אמבראזאויצ'יוס. אם אנשים נכבדים כמו ראשי מדינה וחברי פרלמנט לוקחים חלק בכבוד אחרון שמוענק למי ששיתף פעולה עם השואה, חוליגנים בעיר מרגישים שביכולתם לתרום אף הם - באמצעות מכל צבע שמושלך על בית הכנסת. בדרכם שלהם, כולם השליכו צבע בפרצוף של הקהילה היהודית הקטנה ששרדה וחיה במדינה".

בית הכנסת בווילנה. הצבע הירוק הותז ביום שישיצילום: מילן חרסונסקי

אתמול נערך בקובנה, העיר השניה בגודלה בליטא, טקס ממלכתי-דתי בו נקברו עצמותיו של אמבראזאויצ'יוס-בראזאויטיס, ראש "ממשלת הבובות" הפרו-נאצית שכיהנה בליטא ב-1941. אמבראזאויצ'יוס מת בארה"ב לפני 40 שנה אך עצמותיו הוטסו לווילנה רק ביום חמישי שעבר, והתקבלו בשדה התעופה בטקס ממלכתי. משם הן הועברו לקובנה, שם ונטמנו בטקס מכובד עם פוליטיקאים ולמנגינת ההמנון הליטאי.

הממשלה בראשה עמד אמבראזאויצ'יוס פעלה לעצמאותה של ליטא, בין הכיבוש הסובייטי והגרמני, ולכן הוא נתפס בקרב רבים כגיבור מקומי. עם זאת, ממשלתו גם שיתפה פעולה עם הנאצים וסייעה ברדיפת היהודים - פעולות אשר מתועדות במסמכים היסטוריים בחתימת ידו של אמבראזאויצ'יוס.

טקס קבורתו התקיים בליטא חרף מחאת הקהילה היהודית, מכון שמעון ויזנטל ופוליטיקאים מליטא, אשר טענו כי לא ייתכן שמדינה שחברה באיחוד האירופי ובברית נאט"ו תממן ותתמוך בקבורת מנהיג שלקח חלק בשואת יהודי ליטא. מתוך כ-210 אלף יהודים שחיו בליטא בתקופת מלחמת העולם השנייה, כ-195 אלף נרצחו בשואה.

טקס הקבורה של יואזיס אמבראזאויצ'יוס-בראזאויטיס, אתמול בקובנהצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ