גלישת האלימות מסוריה ללבנון מעוררת את הסיוטים ממלחמת האזרחים

במדינה חוששים מהשפעת המשבר בסוריה בעקבות רצח מנהיג סוני. "מי שעומד מאחורי המהומות מנסה לגרור את לבנון בכוח לסערה שמתחוללת בסוריה", מזהירים תושבים

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ד-פ-א

זכוכיות מנופצות ברחובות ושורות של מכוניות שרופות עוררו אתמול אצל רבים מתושבי ביירות זיכרונות כואבים ממלחמת האזרחים בלבנון בשנים 1975‑1990. אבל הפעם בא הטבח מבחוץ: תוצאות הקרבות בין תומכיו החמושים של נשיא סוריה בשאר אסד למתנגדיו בבירה הלבנונית. העימותים הקטלניים הותירו רבים בביירות במצב של חרדה וייאוש.

"אני מאשים את שני הפלגים בגלל שהם אינם מבינים שיש פה צד שלישי, שמנסה לחרחר מלחמה כיתתית בלבנון כדי להסית את תשומת הלב ממה שקורה בסוריה", אמר אחמד דאוק המתגורר באזור. "מי שעומד מאחורי המהומות מנסה לגרור את לבנון בכוח לסערה שמתחוללת בסוריה".

רחובות ברובע טארק אל-ג'דידה, בהם חי רוב סוני, היו אתמול נטושים בחלקם. היחידים שהסתובבו בהם היו תושבים שניקו את ההריסות מסביבת הבתים והחנויות. העימותים ברחובות ­ שפרצו אחרי רציחתו שלשום של המטיף הסוני, השייח אחמד עבד אל-ואחד, בצפון לבנון, גרמו למותם של שני בני אדם ולפציעתם של 18. בשוך הקרבות השתרר שקט משום שמכוניות כמעט לא נסעו ברחובות, ואנשים ברחבי העיר החליטו לא לשלוח את ילדיהם לבתי הספר מחשש להתחדשות העימותים.

החשש כעת הוא שהעימותים בסוריה, שפרצו לפני 15 חודשים בניסיון להדיח את אסד, מחלחלים ללבנון הבלתי יציבה בלאו הכי. שאפיק מסרי, מרצה לחוק בינלאומי באוניברסיטה בלבנון, אמר כי למרות שהצבא הלבנוני הציב את כוחותיו בעיר כדי להשיב את השקט, "המצב עדיין אינו בטוח, על רקע כל המתחים ברחבי המדינה. הפצצה יכולה להתפוצץ בכל רגע". מסרי אינו היחיד שהתייחס לנושא. גם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון התייחס לנושא היום ואמר כי הוא מאוד מודאג מהאפשרות לפרוץ מלחמת אזרחים כוללת בסוריה ולגלישה של האלימות ללבנון.

חמוש סוני בהלוויית השייח אחמד עבדל ואחדצילום: אי–פי

ההתקוממות נגד אסד פילגה את לבנון בין האופוזיציה הנתמכת על ידי המערב והליגה הערבית, לבין חיזבאללה השולט בממשלת לבנון ונמצא בברית אחת עם סוריה ואיראן. אבל העימותים שלשום היו שונים. הם שילחו זאת בזאת שתי קבוצות סוניות יריבות: תנועתו של ראש הממשלה לשעבר סעד חרירי המתנגדת לאסד, נגד קבוצה אחרת הנאמנה למנהיג הסוני שאקר ברג'אווי, התומך בממשל הסורי. חילופי הירי בין הפלגים היריבים נפסקו בשעות הבוקר המוקדמות, אבל המתח היה רב למרות הצבתם של חיילים לבנונים באזור.

תושבים שלנו במקלטים התעוררו בבוקר ונדהמו למראה הנזקים. "העברנו את הלילה מחדר לחדר בביתנו, מנסים להתחבא ולגונן על הילדים", אמר מוסטפה קדורה, תושב האזור.

ואחד ביטא התנגדות נחרצת לממשלו של אסד בסוריה, ותומכיו מאשימים כעת חיילים שהוצבו במחסום בצפון לבנון. הצבא פתח בחקירת הרצח בעוד שמנהיגים משני צדי הקשת הפוליטית קראו לציבור לנהוג באיפוק ולמנוע את הידרדרות המדינה לעימות כתתי כתוצאה מההתקוממות בסוריה השכנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ