ארגונים יהודיים בבריטניה נגד אביגדור ליברמן

הזמנתו של שר החוץ לאירוע של הקרן הקיימת בלונדון עורר מחאה בקהילה. קק"ל מותקפת גם על מעורבותה בהרס היישוב הבדואי אל-עראקיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ביקור של שר החוץ אביגדור ליברמן ללונדון השבוע גורם לסערה בקהילה היהודית המקומית. בעוד שאחד הארגונים הציוניים בבריטניה, השלוחה המקומית של קרן הקיימת (JNF), מארגן אירוע פתוח לחברי הקהילה עם ליברמן מחר (שלישי), מספר ארגונים יהודים יצאו במחאה על ההזמנה.

היוזמה למחאה באה ממנהיגים של תנועת הנוער הציונית הבונים-דרור, המזוהה עם הנוער והעובד בישראל. חברי התנועה פרסמו עצומה באינטרנט המעלה סימני שאלה על "מעורבות הקק"ל בפעילויות המסכנות את סיכויי השלום ואת יכולתה של ישראל לשמר דמוקרטיה חזקה". הם מתכוונים בעיקר לפינויים של משפחות פלסטיניות בשכונות מזרח ירושלים והריסת מבנים בכפר הבדואי הלא-מוכר אל-עראקיב. ארגוני יהודים בתפוצות המזוהים עם השמאל מנהלים בחודשים האחרונים מאבק נגד המימון של הפעולות האלה בכספי קק"ל המגויסים מיהודים בחו"ל.

בנוסף מוחים הכותבים על הזמנתו של ליברמן, "מנהיג מפלגת ימין קיצוני, שבנוסף להצעות חוק אנטי-דמוקרטיות בכנסת, תומך גם בטרנספר של אזרחים ישראלים ערבים לגדה המערבית".

כ-300 איש כבר חתמו על העצומה, ומספר מנהיגים יהודים בולטים בבריטניה הצטרפו גם הם למחאה. בין התומכים נמצא הרב אהרן גולדשטיין, יו"ר עמית של התנועה היהודית הליברלית, שאמר כי "אנחנו תומכים בביקורים של פוליטיקאים ישראלים בבריטניה, כדי לסייע בחינוך הקהילה היהודית והעלאת המודעות בציבור הרחב לגבי הישגי ישראל והצרכים שלה, אבל אנחנו לא יכולים לתמוך בהזמנתו של אביגדור ליברמן על ידי הקק"ל. נוכחותו של אדם שמבטא עמדות ימניות פונדמנטליסטיות, בעיקר ביחס לערביי ישראל המהווים 20% מהאוכלוסיה, מזיקה לפעילות למען ישראל בבריטניה... ליברמן אינו מייצג את דעתם של מרבית הישראלים או של מרבית יהודי בריטניה. אם המדיניות של קק"ל היא להזדהות עם עמדותיו, יהיה קשה לתמוך בישראל באופן לה היא זקוקה בתפוצות".

הרב לאורה ג'אנר-קלאוזנר מהתנועה הרפורמית אמרה שהיא "מופתעת ועצובה לראות שליברמן הוזמן כדי להרצות בפני הקהילה היהודית בלונדון. הפעילות למען ישראל היא אפקטיבית כשהיא נעשית באופן רציונאלי ורגיש". לדבריה, הקק"ל שגה ב"הזמנה של אדם עם דעות ימניות-פונדמנטליסטיות מחוץ לקונצנזוס של המיינסטרים הישראלי".

שמואל חייק, יו"ר קק"ל בריטניה, הגיב בכעס ואמר שטענות העצומה הן "עלילת דיבה". לדבריו "JNF UK אינו מעורב בסכסוכים עם חלקים מהאוכלוסייה הבדואית בישראל" ומי שמפיצים את העצומה לדבריו "שמחים לצדד באופן עיוור עם פולשים שממחזרים שקרים שהומצאו על ידי מי שמחפשים לעשות דה-לגיטימציה לישראל. חבל שעבור ארגונים כאלה, האמת ומטרות אופנתיות, אינן יכולות לדור בכפיפה אחת". בנוגע להזמנתו של ליברמן, אמר חייק ש"אביגדור ליברמן הוא פוליטיקאי שנבחר באורח דמוקרטי והוא שר החוץ של מדינת ישראל. אנחנו גאים לארח אותו באופן בלעדי באירוע של קק"ל בבריטניה, לאחר שהפגישה עם שר החוץ הבריטי ויליאם הייג. האירוע יהווה הזדמנות מרתקת לאנשים לשמוע ולדון בעניינים החשובים לקהילה שלנו". מלשכתו של ליברמן נמסר בתגובה: "לא נתייחס לגורמי שוליים בשמאל הסהרורי שכל מטרתם להכפיש את ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ