הילד הרע של אירופה שיקבע את גורל האירו

עד לאחרונה, מעטים בלבד מחוץ ליוון שמעו על אלכסיס ציפראס. אלא שמפלגת השמאל הקיצוני שלו זינקה בן לילה בסקרים מ-5% ל-25%. אחרי הבחירות החוזרות ביוני, היא עשויה להפוך למפלגה הגדולה בפרלמנט. ראיון עם האיש שמחזיק בידיו את גורל גוש האירו

הלנה סמית, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלנה סמית, גרדיאן

אלכסיס ציפראס, מנהיג סיריזה, מפלגת השמאל הקיצוני ביוון, שהודיעה על נכונותה לקרוע לגזרים את הסכם החילוץ עם האיחוד האירופי בסך 130 מיליארד אירו מחזיק כעת בידיו את גורל גוש האירו. הוא אומר שיוון ניצבת בקו החזית של מלחמה שתשפיע על אירופה כולה. "אני לא מאמין בגיבורים או במושיעים", מכריז ציפראס, "אבל אני מאמין במאבקים למען זכויותינו. לאיש אין זכות לדרדר את יוון למצב כזה של ייאוש והשפלה".

ציפראס טוען כי העלאות המס "הדרקוניות" וקיצוצי ההוצאות "חסרי המצפון", גרמו נזקים עקיפים עצומים ליוון. "מעולם לא היינו במצב כה חמור", הוא אומר במבט נוקב כשהוא יושב במשרדו הקטן בבניין הפרלמנט. "אחרי שנתיים וחצי של אסון, היוונים הושפלו; אחד מתוך שני צעירים אינו עובד, המונים עוזבים את המדינה. ברמה הפסיכולוגית, יש אווירה של פסימיות, של דיכאון, ומספר המתאבדים רק עולה".

המדינה שהוכתה יותר מכל ממשבר החוב האירופי ועומדת על סף פשיטת רגל, הקשיחה באחרונה את עמדתה. תושבים רבים יותר ויותר בה נושאים עתה עיניים לציפראס, בתקווה שיוביל את מאבקם. "אם לא נצא לקרב, יוון תפסיד", אומר הפוליטיקאי הצעיר, שמפלגת השמאל הרדיקלית שבראשה הוא עומד הגדילה כמעט בן לילה את כוחה פי חמישה, מ-5% תמיכה ל-25%. "את שואלת אותי אם אני פוחד; הייתי פוחד לו המשכנו בנתיב הזה, הנתיב לגיהנום חברתי; כשנאבקים יש סיכוי סביר לנצח, ואנחנו נאבקים לנצח".

לפני שהיוונים הלכו לקלפיות ב-6 במאי, שמם של ציפראס ושל מפלגתו לא היו מוכרים במיוחד. לכל היותר היו מושא לעג: סטודנט קומוניסט לשעבר עם קוקו, העומד בראש חבורת טרוצקיסטים ומאואיסטים לשעבר, ירוקים וסוציאליסטים, אך חובבי החיים הטובים. עוזריו של ציפראס, שמסתובבים עם תיקי לואי ויטון ומשקפי שמש אופנתיים, מודים שהם "פעילים" מגויסים, בעיקר למען המאבק בגלובליזציה.

הפגנות פעילי השמאל הקיצוני ביוון, החודשצילום: אי–פי

משרדו של ציפראס בקומה השנייה בפרלמנט התמלא במבקרים בימים האחרונים. שגריר גרמניה ביוון ונשיא הפרלמנט האירופי, מרטין שולץ, הם רק חלק מהם. לקראת הבחירות החוזרות ב-17 ביוני, ציפראס, האיש שצפוי לגרוף את מספר הקולות הרב ביותר וראש המפלגה שעלתה למקום השני בבחירות בראשית החודש, הוא האיש שכולם רוצים לפגוש.

"הוא לא מסוכן כפי שהוא נראה בטלוויזיה, אבל יש לו כמה עמדות בעייתיות", אמר שולץ בצאתו מהפגישה עמו.

"הבחירות הקרובות ביוון יכריעו לא רק מה יקרה כאן, אלא מה יקרה בזירה העולמית", הוסיף שולץ, לפני שאמר את מה שבאמת ביקש לומר: "אם יוון תסרב לקיים את חלקה בהסכם ההלוואות, המשך העברת התשלומים (כספי החילוץ של האיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית) ליוונים יוטל בספק".

ציפראס, שיהיה בן 38 ביולי הקרוב, מתעקש להבהיר שלא מדובר במלחמה אישית. לדבריו, ברלין איננה אויב, אף על פי שהיא המממנת העיקרית של הון העתק שהופנה לחילוץ כלכלתה מוכת החובות של יוון. "זו לא בעיה בין אומות ועמים", הוא אומר, "אלא בין העם היווני לבין קפיטליסטים, בנקאים, גורפי הון בבורסות. זו מלחמה בין העמים לקפיטליזם וגם כאן, כמו בכל מלחמה, מה שקורה בקו החזית הוא שקובע את גורל הקרב. אחריתו תהיה מכרעת למתרחש במקומות אחרים".

המועמד המפתיע, אלכסיס ציפראס. לחצו להגדלהצילום: אי-פי

יוון, הוא אומר, משמשת דגם לשאר מדינות אירופה, כי היא היתה הראשונה שנפלה קורבן למדיניות "הצמיחה דרך צעדי צנע" הקשוחה שנועדה לפתור את משבר החוב. "יוון הפכה למעבדת ניסוי של מדיניות ניאו-ליברלית והיוונים הפכו לשפני ניסיונות", הוא טוען.

בעקבות תוכנית החילוץ הנוכחית, שבמסגרתה הוטלו על המדינה גזרות כלכליות קשות, צנח כוח הקנייה הממוצע של היוונים ב-35% והמרוויחה העיקרית מכך, לטענתו, היא המערכת הפיננסית העולמית, ובעיקר הבנקים. "מי יכול לשרוד כך"? ודאי שלא היוונים; ההלוואות שיוון מקבלת הולכות ישר לתשלום הריביות ולבנקים".

הנקודה האחרת שציפראס מבקש לחדד היא שהוא אינו מעוניין לחזור לדרכמה. החששות שהמדינה תצא מגוש האירו נועדו רק לעורר חרדה בקרב התושבים כדי שישמרו על הסטטוס קוו, הוא טוען. לדבריו, הם גרמו לכך ש"האזרחים משכו מהבנקים היוונים יותר מ-75 מיליארד אירו במזומן מאז פרוץ המשבר בדצמבר 2009".

קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, צריכה לדעת שמוטלת עליה "אחריות היסטורית עצומה", אומר ציפראס, ומציין שהוא מתכוון להעלות את העניין בפגישות שיקיים בשבוע הבא בברלין עם נציגי ממשלת גרמניה ."אנחנו לא מתנגדים לאירופה מאוחדת או למטבע אחיד", הוא מדגיש. "אנחנו לא רוצים לנהוג בסחטנות, אנחנו רוצים לשכנע את שותפינו האירופים שהדרך שבחרו להתמודד עם הבעיה של יוון תביא לתוצאה הפוכה לחלוטין. זה כמו להשליך כסף לבור ללא תחתית".

בשנתיים האחרונות הוזרמו לאתונה פעמיים כספי חילוץ מהאיחוד האירופי וקרן המטבע הבינלאומית: 110 מיליארד אירו במאי 2010, ו-130 מיליארד אירו במארס השנה; אבל הגזרות שהיא נדרשה להטיל בתמורה על התושבים, לא הוכיחו את עצמן, הוא טוען. אם הכלכלות הבעייתיות ביותר של אירופה לא יקבלו בקרוב זריקת עידוד באמצעות מדיניות של פיתוח וצמיחה, "הרי שבתוך שישה חודשים ניאלץ לדון בחבילת סיוע שלישית ורביעית", הוא צופה.

"משלמי המסים באירופה צריכים לדעת שכשהם נותנים כספים ליוון, יש לכך השפעה, וכדי לפתור את בעיית החוב של יוון, צריך להפנות את הכספים להשקעות ולעידוד הצמיחה; עם המתכון הנוכחי לא פותרים את בעיית החוב, שהיא הסוגיה המרכזית".

אמירות אלה נשמעות מתונות בהרבה מהנימה המתלהמת שליוותה את התבטאויותיו של ציפראס, לפחות עד שהתחילו להישמע קולות על ייבוש מקורות המימון אם מפלגתו תהפוך בבחירות לכוח השולט בפרלמנט, שבו אין רוב ברור לאף מפלגה. ציפראס אומר שהדבר הראשון שמפלגתו סיריזה תעשה בממשלה הוא לקרוע את מסמך ההבנה השנוי במחלוקת, שיוון חתמה עליו עם נושיה ושבו מפורטים התנאים שבהם עליה לעמוד כדי לקבל מדי רבעון את כספי ההלוואות שהוקצו לה.

הסכם זה, הוא אומר, נחתם בלי שאזרחי יוון נשאלו כלל לדעתם. אבל עכשיו, לדבריו, אחרי הבחירות ב-6 במאי שבהן 70% ממתנגדי תוכנית החילוץ נתנו את קולם למפלגות המתנגדות לו, המסמך איבד כליל את הלגיטימיות שלו. לדבריו, האיומים שמגיעים מכיוון אירופה הם איומי סרק, מכיוון שהחוק האירופי אינו מתיר את הוצאתה של יוון מ-17 מדינות גוש האירו.

"האירופאים חייבים להבין שאין בכוונתנו לנקוט פעולה חד-צדדית. נראה עצמנו חייבים לפעול רק אם הם יפעלו חד-צדדית ויעשו את הצעד הראשון בכיוון", הוא מציין. "המשוואה כאן היא פשוטה. אם לא יעבירו לנו כספים, אם יפסיקו את המימון, לא נוכל לשלם לנושים". ואם אתונה תפסיק לשלם לנושיה, תקבל הבעיה ממדים שונים לחלוטין. יוון ניצבת בעמדה חזקה בהרבה ממה שרבים מעריכים, סבור ציפראס.

"קיינס כבר אמר זאת לפני שנים. לא רק האדם שלווה את הכסף עלול למצוא עצמו במצב קשה, אלא גם המלווה. אם אתה חייב 6,000 אירו לבנק זו בעיה שלך, אבל אם אתה חייב 600 אלף, זו כבר בעיה של הבנק", הוא אומר. "זו בעיה משותפת; זו בעיה שלנו, בעיה של מרקל; זו בעיה של אירופה. זו בעיה עולמית".

ציפראס הצעיר יודע, ללא ספק, להלהיב את קהל שומעיו, ורבים בשמאל היווני רואים בו מושיע. עוזריו אומרים שאחד הגיבורים הנערצים עליו הוא מנהיג ונצואלה הוגו צ'אבס. בשעה שהוא מתכונן להשתלב בשלטון הוא ממתן אמנם את סגנונו, אבל הוא גם מודיע שהמלחמה תימשך.

תרגום: סביונה מאנה

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ