פוטין הקים ממשלה: הקצין שדיכא את ההפגנות מונה לשר

קידומו של הקצין נתפס כמסר ברור שלפיו פוטין אינו מתכוון להתגמש לנוכח דרישות המפגינים. הממשלה, עליה הכריז אתמול הנשיא פוטין, מורכבת ברובה מנאמניו

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, הודיע אתמול על הקמת ממשלה חדשה, המורכבת ברובה מנאמניו. פוטין - שלו זו קדנציה שלישית כנשיא - צפוי להגביר באמצעות הממשלה החדשה את אחיזתו בתחום הכלכלי ובמנגנוני הביטחון, ולהקטין את חופש הפעולה של ראש הממשלה דמיטרי מדוודב, שכיהן כנשיא בארבע השנים האחרונות. "מצב הכלכלה העולמית איננו ברור. יש משתנים רבים שגורמים לו להיות עמום", אמר פוטין בישיבת הקבינט הראשונה. "עלינו לעמוד בתוכניתנו להביא לצמיחה ולפיתוח בתנאים הללו".

המינוי המעניין ביותר הוא קידומו של מפקד משטרת מוסקווה, ולדימיר קולוקולצב, לתפקיד שר הפנים. קולוקולצב היה זה שדיכא ביד קשה את ההפגנות ההמוניות שליוו את בחירתו מחדש של פוטין לנשיאות. קידומו של קולוקולצב, הנתפס כמסר ברור שלפיו פוטין אינו מתכוון להתגמש לנוכח דרישות המפגינים, התקבל בביקורת מצד האופוזיציה. "זה האיש שפיזר הפגנות שקטות באמצעות אלות", אמר מנהיג האופוזיציה בוריס נמצוב, "מינויו מתאים לתפישה של 'הפוטיניזם המודרני'".

במקביל, הותיר פוטין את איגור שובלוב, בעל ברית אמיץ ורב השפעה שלו, בתפקידו המרכזי כסגן ראשון לראש הממשלה, לצדו של שר האוצר אנטון סילואנוב. תפקיד שר האנרגיה הופקד בידי אלכנסדר נובאק, מינוי שיותיר את השליטה במגזרי הנפט והגז בידיו של איגור סצ'ין, "צאר" האנרגיה של פוטין. אנדריי בלוסוב, מקורב אחר של הנשיא, קודם לשר הכלכלה - מינוי שהיה עד כה בסמכותו של ראש הממשלה. בתחום מדיניות החוץ והביטחון לא חלו שינויים משמעותיים: אנטולי סרדיוקוב ימשיך לעמוד בראש משרד ההגנה וסרגיי לברוב ימשיך לכהן כשר החוץ.

פוטין בישיבת הקבינט הרוסי, אתמול במוסקווהצילום: רויטרס

פוטין הדיח כמה מהשרים הלא פופולאריים בממשלה הרוסית הקודמת ובהם: שר החינוך, שר הבחירות והשר לביטחון פנים. בממשלה החדשה יש גם כמה פוליטיקאים ששירתו בקרמלין בשנות כהונתו של מדוודב כנשיא. אחד מהם הוא ארקדי דבורקוביץ' שמונה לאחד מששת סגני ראש הממשלה, ולטענת אמצעי התקשורת ברוסיה יהיה ממונה על תחומי האנרגיה והתעשייה. דבורקוביץ' עסק בנושאים אלה גם כשכיהן גם כיועצו הכלכלי של מדוודב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ