בסרביה תוהים: האם הנשיא הלאומן יוביל את המדינה לאיחוד האירופי

טומיסלב ניקוליץ', מנהל בית קברות לשעבר שניצח בבחירות לנשיאות במדינה הבלקנית, נחשב במשך שנים למחרחר מלחמה

ניו יורק טיימס וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"הקברן" - זה הכינוי שדבק בטומיסלב ניקוליץ', מנהל בית קברות לשעבר ומנהיג המפלגה הפרוגרסיווית הסרבית בהווה, שניצח בתחילת השבוע בבחירות לנשיאות במדינה הבלקנית. בהצבעה שנתפשה כהפתעה גדולה המנוגדת לסקרים, זכה ניקוליץ' הלאומן ב-50.2% מהקולות, בעוד שיריבו, מנהיג המפלגה הדמוקרטית והנשיא היוצא בוריס טאדיץ', זכה ב-48.8% בלבד.

השאלה המרכזית עם ניצחונו של ניקוליץ' היא אם ימשיך בתהליך צירופה של סרביה לאיחוד האירופי. מבחינתו של ניקוליץ' התשובה היא כן, לפחות כרגע. בנאום הניצחון שלו אתמול הכריז ניקוליץ' כי "הבחירות לא העמידו בסימן שאלה את הצטרפותה של סרביה לאיחוד, אלא דנו בפתרון בעיות שהמפלגה הדמוקרטית יצרה". הוא הבטיח לשקם את מצבה הכלכלי של סרביה ולהילחם בשחיתות הפושה בכל חלקי החברה. ולמרות זאת, פרשנים רבים תוהים אם ניקוליץ', אדם שהכריז בעבר כי יעדיף להפוך למדינת מחוז של רוסיה מלהצטרף לאיחוד, אכן מתכוון להצהרותיו, או אם סיבוב הפרסה שביצע יתורגם למעשים.

ניקוליץ', בן 60, נחשב במשך שנים למחרחר מלחמה. בתחילת דרכו הפוליטית, עם התפוררותה של יוגוסלוויה והתחזקות המגמות הלאומניות באזור, הוא הפך לבכיר במפלגה הסרבית הרדיקלית (SRS) בעלת העמדות הימניות-קיצוניות. הוא גייס בשנות ה-90 מתנדבים למיליציות צבאיות שנלחמו בקרואטיה ובוסניה, וצעד בנאמנות אחר מנהיג המפלגה, ווייסלב ששל, הממתין היום לפסק דינו בביה"ד הבינלאומי. בימי שלטונו של סלובודן מילושביץ' והמלחמה בקוסובו, כיהן ניקוליץ' כסגן ראש ממשלה ולאחר נפילת מילושביץ' קיבל את המפלגה הרדיקלית לידיו.

טומיסלב ניקוליץ'. דילמה סרביתצילום: אי–פי

אלא שכאן חלה תפנית בעמדותיו הפוליטיות. ניקוליץ' החל למתן את עמדות מפלגתו כדי שתהיה מקובלת יותר בעיני המערב, אבל יוזמתו זו הביאה לפילוג ב-2008. בריק הפוליטי שנוצר במרכז-ימין של הפוליטיקה הסרבית, פרש ניקוליץ' והקים את המפלגה הפרוגרסיווית. כראש המפלגה החדשה מיתן את סגנונו עוד יותר וקרא להידוק היחסים עם ארה"ב. גישתו החדשה הוכיחה עצמה בבחירות האחרונות לפרלמנט, שבהן זכתה מפלגתו במרבית המושבים, בעוד שה-SRS לא זכתה במושב אחד.

אך ניקוליץ' היה ונותר אישיות בלתי צפויה. לפני כשנה וחצי פתח בשביתת רעב בניסיון להביא להקדמת הבחירות, אך נסוג כעבור כמה ימים. בשבוע שעבר איים להחרים את הבחירות, אבל חזר בו מהר, ואף רמז שייאבק באופן פיזי כדי להגן על כל קול. בכל הנוגע לעמדותיו המדיניות של ניקוליץ' - הדעות חלוקות. הוא מצדו מנסה גם בעניין המשמעותי הזה ללכת בין הטיפות: "אני רוצה שסרביה תעמוד עם רגל אחת במזרח ורגל אחת במערב", אמר בעימות הטלוויזיוני שבו השתתף בשבוע שעבר, "אני דוגל במדיניות שתי הדלתות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ