דיאלוג עם ארה"ב כבר אינו טאבו בשביל המנהיג הרוחני של איראן

לקראת פסגת בגדאד בעניין הגרעין, איראן משדרת פייסנות ואופטימיות. עמדה זו משקפת את החלטת חמינאי לדחוק את אחמדינג'אד מהזירה הגרעינית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

דיווח יוצא דופן התפרסם בשבת באתר האיראני "בוטיה" המקורב לחוגים השמרנים. לפי הדיווח, הזהיר מפקד חטיבת "אל-קודס" של משמרות המהפכה, הגנרל קאסם סוליימני, את חסן נסראללה מפני התקפה על ישראל . בפגישה בין השניים, כך פורסם, הסביר סוליימני לנסראללה ש"ישראל היא מדינה מבודדת וכל התקפה על ישראל עלולה להפוך אותה לקרבן ואותנו לתוקפנים". סוליימני אף דרש מנסראללה להסביר לאנשיו כי הדרך לירושלים אינה באמצעות נשק אלא דרך הטפה. בתוך כמה שעות הוסר הדיווח מהאתר, ואף פורסמה הכחשה גורפת לדברים.

איראן לא שינתה את מדיניותה המוצהרת שתומכת בהתנגדות המזויינת נגד ישראל. ואולם, לצד התבטאויות פומביות של מפקדים בצבא ובמשמרות המהפכה שמבטיחים שאיראן מוכנה לכל תוקפנות וכי היא מתכוונת לערוך תמרונים צבאיים, היא טורחת לקראת פסגת בגדאד שתיפתח מחר, לשדר פייסנות ואופטימיות. "אם קבוצת החמש פלוס אחת יגיעו עם כוונות טובות ולא ינסו לכפות את דעותיהן הבלתי חוקיות על איראן, אז יש תקווה לוועידת איראן", הצהיר השבוע עלי אכבר וליאתי, יועצו לעניני מדיניות חוץ של עלי חמנאי. וליאתי, שהיה שר החוץ האיראני, היה גם האיש שהצהיר אחרי נסיגת צה"ל מלבנון, בדיוק לפני 12 שנים, כי תפקידו הצבאי של חזבאללה הסתיים.

איראן מקפידה גם להבהיר כי מי שממונה על קביעת מדיניות ניהול הדיאלוג עם קבוצת החמש פלוס אחת הוא המנהיג העליון עלי חמינאי ולא מחמוד אחמדינג'אד ולא נציגים מטעמו. הממונה הישיר על ניהול המשא ומתן, סעיד ג'לילי, מזכיר המועצה לביטחון לאומי, מוגדר בתקשורת האיראנית כ"נציגו של המנהיג העליון". להגדרה הזאת יש משמעות פוליטית חשובה. שכן ג'לילי, שהיה ראש לשכתו של חמינאי, מונה לתפקידו הנוכחי על ידי אחמדינג'אד, זאת אחרי שקודמו, עלי לאריג'אני (היום יו"ר הפרלמנט) התפטר מתפקידו על רקע חילוקי דעות עם אחמדינג'אד, ובהם גם עניין הגרעין.

לאריג'אני, שתומך בפיתוח תכנית הגרעין, התנגד אז וגם היום לעמדות הקשוחות שהציגה איראן במשא ומתן עם המערב. ג'לילי לעומתו, נהג בסבבי הדיאלוגים הקודמים (עד האחרון באיסטנבול) להציג עמדות נוקשות ביותר ולנאום באזני נציגי המערב נאומי הטפה ארוכים מבלי להקשיב לעמדותיהם.

הצגתו עכשיו כנציגו האיש של חמינאי מבהירה את החלטתו של המנהיג העליון לדחוק את אחמדינג'אד מן הזירה הגרעינית, דבר שגם בא לביטוי בעיתונות האיראנית שבה מרבים לצטט את ג'לילי ותמונתו מופיעה כאילו היה נשיא המדינה.

ג'לילי שנפגש עם יוקיה אמאנו אמר אתמול (שני) שעל "הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לשמור על זכויותיהן של חבריה", כלומר על זכותה של איראן לפתח טכנולוגיה גרעינית לצרכי שלום. הוא שב והזכיר את פסק ההלכה של חמינאי, שלפיו חל איסור על ייצור נשק להשמדה המונית או שימוש בו. זהו טון דיבור חדש שמצטרף לקולות הפייסניים שהשמיעה איראן לקראת הפסגה הקודמת שהתקיימה בחודש אפריל באיסטנבול.

להצהרות האלה אפשר לצרף גם את דבריו של ראש הוועדה העליונה לאינטרסים של המדינה, האשמי רפסנג'אני, שאמר כי הציע לקיים דיאלוג ישיר עם ארה"ב, אולם נבלם (הוא לא ציין על ידי מי נבלם). באותו כינוס שבו אמר את הדברים נכח גם שר החוץ האיראני, עלי אכבר סאלהי. שום הכחשה לדבריו של רפסנג'אני לא יצאה מלשכתו של המנהיג העליון, גם לא נזיפה. לדבר על דיאלוג עם ארה"ב כבר אינו טאבו.

לפוליטיקה הפנימית של איראן תהיה עכשיו חשיבות גדולה, אם איראן באמת מתכוונת לסגור עסקה. כל עסקה, שממילא תכלול ויתורים מצד איראן, תצטרך להיות משווקת במדינה ולהיות מוצגת כהצלחה וניצחון. אם תסכים איראן לא להעשיר אורניום לרמה של 20% או להוציא את האורניום המועשר שלה משטחה, יצטרך אחד ממנהיגיה להסביר לקבוצות האליטה, הדתיות והפוליטיות, מדוע חל שינוי בעמדתה. עוצמתו הפוליטית ומעמדו הדתי של חמינאי הופכים אותו למשווק הטוב ביותר של הוויתורים, זאת לעומת אחמדינג'אד שנתפש בשנתיים האחרונות כאיש שממרה את פיו של המנהיג העליון ו"יוצא נגד עקרונות המהפכה". מכאן גם ההערכה שהצגתו של חמינאי כממונה הישיר על שיחות הגרעין עשויה להצביע על כוונותיה של איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ