מצרים תבחר נשיא |

בין אללה לחילוניות, מעמיקה המתיחות בין רשויות השלטון

סירובם של חברי פרלמנט רבים לאשר הלוואות מהבנק העולמי, ניצב בלבו של עימות חריף בין הרשות המחוקקת למבצעת במדינה. כתבה שנייה בסדרה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"שיקום רשת הביוב במצרים הוא עניין שולי לעומת הסכנה שנגיע לגיהינום", כך טענו כמה מחברי הפרלמנט המצרי בדיון על אישור הלוואה בסך 300 מיליון דולרים מהבנק העולמי. "אין לנו שום מניעה לשאת ולתת על הלוואות ממוסדות המימון הבינלאומיים, אלא רק לעניינים חיוניים ביותר", הצהיר אברהים עבד אל-רחמן, ראש ועדת הכלכלה בפרלמנט. שתי הצהרות אלה אינן מתייחסות לקשייה הכלכליים של מצרים, אלא לאופן שבו ההלכה המוסלמית תשתתף בניהול ענייניה של המדינה. אימת ה"כניסה לגיהינום" נשענת על נטילת הלוואות נושאות ריבית שאסורה על פי הדת, ואילו "הצרכים החיוניים" הוא עקרון דתי שקובע כי "הצרכים ההכרחיים מתירים את האיסורים". השאלה שנדונה בפני ועדת הכלכלה היא אם הלוואה לצרכי שיקום הביוב שייכת לנושאים ההכרחיים שמתירים את הריבית או שהם חלק מהאיסור החמור לשלם או לגבות ריבית.

המחלוקת בין הפרלמנט, שדוחה בינתיים מתן אישור הלוואות, הנחוצות כל כך למשק המצרי לבין ממשלת מצרים שדוחפת לקבל את ההלוואות, מציגה את אופיו של המאבק שצפוי בין הרשויות. השחקנים במאבק הם הפרלמנט, שמורכב ברובו (כ-70%) מחברי תנועות דתיות כמו החירות והצדק של האחים המוסלמים, מפלגת אל-נור הסלפית ומפלגת אל-ווסט; הרשות המבצעת, והנשיא שייבחר, אם לא יהיה זה אחד מן הנציגים האסלאמיים, כמו מוחמד מורסי, איש האחים המוסלמים או עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, המועמד העצמאי שפרש מן האחים המוסלמים. שניהם בעלי סיכויים גבוהים להיבחר, אולם גם עמרו מוסא או אחמד שפיק עשויים בסופו של התהליך לזכות במשרה הרמה, ואז עלולה להתפתח חזית לעומתית בפרלמנט מול נשיא שאינו דתי.

ואולם, לא רק עניינים הלכתיים עלולים לעמת את הפרלמנט עם הנשיא החדש. כך למשל המליצה ועדה פרלמנטרית שביקרה בעזה בחודש מארס לפתוח את מעבר רפיח ולהביא לביטול הסגר על עזה. החלטה כזאת, אם תתקבל, עלולה להציב את מצרים לא רק במסלול התנגשות עם ארה"ב או ישראל, אלא גם לחולל מחלוקת על סמכויות בין הצבא לפרלמנט (בהנחה שהממשלה שתורכב תונהג בידי האחים המוסלמים). עד שתנוסח חוקה חדשה, הצבא הוא אחראי על ביטחון המדינה ופתיחת מעבר רפיח. האם יוכל הצבא לעמוד מול החלטה פרלמנטרית וממשלתית או שיכפה את רצונו עליהם, ואם כן, בתוקף אילו סמכויות?

הדיווחים, שהוכחשו בינתיים על ידי דובר המועצה הצבאית העליונה, לפיהן המועצה הצבאית מתכוונת לחוקק תיקונים בחוקה באופן שיעניק לה סמכויות רחבות יותר, מבטאים את המחלוקות הפוליטיות והמדיניות שהמצב החדש במצרים עלול להצמיח. המחלוקות משקפות גם הבדל מהותי בין השלטון האבסולוטי של מובארק וקודמיו למבנה המשטר החדש. אם בעבר יזם הנשיא את המדיניות ושלט בעזרת מפלגת השלטון על כל תחום החקיקה בפרלמנט, עתה צפוי להתחיל המאבק על הגדרת הסמכויות. היום הפרלמנט הנבחר כבר אינו חותמת גומי, אלא גוף בעל עוצמה שיכול לקבוע את מדיניות החוץ וסדרי העדיפויות בחלוקת תקציבים, ושואף במקביל להכפיף את הצבא לפיקוחו.

יש להניח שמאבקי כוח יפרצו לא רק בין הצבא לפרלמנט, או בין הנשיא לפרלמנט, אלא גם בין סיעות בית הנבחרים. לכאורה מדובר בפרלמנט שנשען על גוש איסלאמיסטי אחיד, אולם גם גוש "הקואליציה הדמוקרטית", שזכה ביותר מ-47% מהמושבים בפרלמנט, מחולק בין מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים (218 מושבים מתוך 508 המושבים) לשאר מרכיבי הגוש, בהם מפלגתו של איימן נור החילונית, המפלגה הסוציאליסטית, מפלגת הדור הדמקורטי, מפלגת אל-כראמה המפלגה הנאצריסטית ועוד רסיסי מפלגות שלא רואים בהכרח עין בעין עם האחים המוסלמים. לצד אלה קיימים חילוקי דעות גם בין האחים המוסלמים למפלגת אל-נור הסלפית. הסלפים מעוניינים למנוע את "תיירות החופים", וטוענים כי היא פוגעת בעקרונות המוסר. לעומת זאת, האחים המוסלמים אינם מתנגדים לה.

נשיא מדינה חדש, בין אם יהיה איסלאמיסט או חילוני, עדיין אינו יודע אילו סמכויות יהיו בידיו. השאיפה היא שעד תום הסיבוב השני (אם יהיה כזה) באמצע יוני, תנוסח כבר החוקה החדשה ותוצג למשאל עם. ואולם, גם אחרי ניסוח החוקה עלולים מאבקי הכוח הפוליטיים לתקוע את תחילתו של העידן החדש במצרים. אבל זו היא מחלתם הכרונית של כל המשטרים הדמוקרטיים.

הבחירות במצרים - סיקור נרחב: קדחת הבחירות משתלטת על מצרים | הצל הכבד על מטרת המהפכה | סמל המהפכה תומך במועמד המוסלמי | האיסלאם הפוליטי מאיים על האחווה הדתית | התקדים המסוכן ביחסי ישראל ומצרים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ