ציור עירום של נשיא דרא"פ: חופש ביטוי או גזענות?

שני צעירים נעצרו לאחר שהשחיתו ביוהנסבורג דיוקן של ג'ייקוב זומה. בכירים במפלגתו טוענים כי הציור מטפח סטריאוטיפים על מיניות הגברים השחורים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ציור בדמותו של נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומה, שבו מוצג איבר מינו, הושחת היום (שלישי) בגלריה ביוהנסבורג, שבה הוצגה היצירה השנויה במחלוקת. שני צעירים שנכנסו לגלריה הצליחו להשחית את הציור; האחד צייר צלב אדום על הפנים ואזור החלציים, והאחר שפך צבע שחור על שאר חלקי הציור. השניים נעצרו לחקירה.

הציור בשם "הרומח", שבו מככב הנשיא ג'זומה, עורר סערה ציבורית מיד עם הצגתו בתערוכה. במסגרת הדיון התעוררו שאלות רבות הנוגעות לחופש הביטוי, הזכות לפרטיות, גזענות ואמנות. ואולם, אבל מעל לכל, העמידה התערוכה למבחן את הדמוקרטיה החוקתית של דרום אפריקה.

לפני הדיווח על השחתת הציור, התכוון הנשיא זומה לפנות מחר (רביעי) לבית משפט כדי לבקש שיורה להסיר מהתערוכה את ציור העירום, זאת בטענה שהוא פוגע בכבודו ושם ללעג את משרתו. "הציור מציג אותי כרודף שמלות ונטול כבוד עצמי; זהי הצגה פוגענית של אישיותי, המבקשת לעורר ספקות ביחס להתנהגותי בעיני בני עמי, משפחתי וילדיי", אמר זומה בתצהיר שהגיש לבית המשפט. לדבריו, הציור מציג אותו כאדם "מושחת, לא כשיר למשול ומנצל את השלטון לרעה".

מפלגת השלטון, ANC, מיהרה להתלכד בנושא סביב מנהיגה. בכירים במפלגה טוענים כי לא מדובר בסוגיה של חופש הביטוי. לדבריהם הציור מטפח סטריאוטיפים על מיניות הגברים השחורים. "זה בוטה, זה גס, זה מעליב", אמר מזכ"ל המפלגה גוואדה מנטאש. "לו האדם בציור היה אדם לבן, התגובות היו שונות לחלוטין". לדבריהם, מוצגת הדמות השחורה בציור כחפץ ולא כבן אנוש. "ב-18 שנים עוד לא הצלחנו להיפטר מתופעת הגזענות", אמר מנטאש. 

הציור לאחר שהושחתצילום: אי–פי

על טענה זו חולקת גלריה גודמן ביהונסבורג המציגה את הציור, שגובהו 1.85 מטרים
במסגרת תערוכתו של האמן ברט מוריי וטוענת בזכות חופש הביטוי. האמן עצמו אמר כי התכוון לפגוע באיש, אלא רק להציג סאטירה הומוריסטית על כוח פוליטי בדרום אפריקה. לפי הדיווחים, הציור נרכש בידי אזרח גרמניה תמורת 25 אלף דולרים.

זומא, בן 70, נשוי לחמש נשים ואב ל-20 ילדים. ב 2006 הוא זוכה מאשמת אונס של אישה נשאית איידס. בעבר טען כי מקלחת אחרי קיום יחסי מין מפחיתה את הסיכוי להידבקות במחלה.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ