דרום קוריאה |

הבת של הרודן שנרצח עשויה להיבחר לנשיאה

33 שנה אחרי שנרצח הרודן הדרום קוריאני, פארק צ'ונג-הי, זוכה בתו לאהדה נדירה והיא עשויה להיבחר לנשיאה הראשונה בדמוקרטיה האסייאתית

מרטין פקלר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרטין פקלר, ניו יורק טיימס

בשעה שפארק ג'ן-הייאה סיימה לנאום בשוק בעיר גונגג'ו וירדה מהבמה המרכזית כדי ללחוץ ידיים, ניסו כמה בני אדם בקהל, רובם מבוגרים, להתקרב לעברה. הם לא ראו בה מנהיגה של מפלגה שמרנית, ששמה נקשר לאין-ספור שערוריות, אלא התייחסו אליה כאל כוכבת קולנוע או אפילו מנהיגה דתית. "נגעתי ביד שלה, נגעתי ביד שלה", צעק לי קיונג-סו, מהנדס בגמלאות בן 72.

מאוחר יותר, כשההמולה סביבה נרגעה מעט, הוא ניסה להסביר מדוע פארק מעוררת רגשות עזים כל כך. "היא חיה לבד. היא לא חושבת רק על עצמה, ואין לה משפחה שעלולה להשחיתה", אמר. "היא מסורה לארצה לחלוטין".

פארק נהנית ממעמד מיוחד בדמוקרטיה התוססת והתחרותית של דרום קוריאה, שכבר ידעה לא מעט מנהיגים דומיננטים ומלאי כריזמה. למרות קומתה הקטנה והתנהלותה השקטה, פארק, בת 60, רווקה, בתו הנחושה של דיקטטור שנרצח, השואפת להגיע לשלטון בחברה פטריאכלית, נראית לעתים גדולה מהחיים.

היא הובילה את מפלגתה, החזית החדשה, ממשיכת דרכה של מפלגת השלטון, המפלגה הלאומית הגדולה (GNP), לניצחון מפתיע בבבחירות לפרלמנט שהתקיימו בחודש שעבר. עתה, לפי הערכות, היא בעלת סיכויים טובים להיבחר לנשיאה הבאה של דרום קוריאה. אם תזכה בבחירות בסוף השנה, היא תהיה האשה הראשונה שתיבחר בבחירות דמוקרטיות למנהיגת מדינה בחלק זה של אסיה, התוסס מבחינה כלכלית, אולם עדיין נשלט כמעט אך ורק בידי גברים.

לדברי אן ביונג-ג'ין, מחבר הספר "תופעת פארק ג'ן-הייאה", "אפשר לומר שהיא חצי ביסמארק וחצי אוויטה". לדבריו, "היא רוצה להידמות לאביה ולהיות מנהיגה חזקה השומרת על אזרחיה, אבל היא גם מנסה להתנהל כאשה שמגלה אהדה לבעיות של האזרחים".

אף על פי שהיא למדה את רזי הפוליטיקה מגיל צעיר, הצלחתה הפוליטית מרשימה ביותר. מורה דרכה היה אחד המנהיגים המוכשרים ביותר של דרום קוריאה: אביה. פארק צ'ונג-הי היה גנרל ששלט במדינה באגרוף ברזל 18 שנים, אולם גם הניח את היסודות לאחת ההצלחות הכלכליות הגדולות ביותר של אסיה. לאחר שאמה של פארק ג'ן-הייאה נהרגה ב-1974, בניסיון התנקשות כושל בחיי אביה, הוא קרא לבתו, שהיתה אז בת 22, והחזיר אותה מהאוניברסיטה בצרפת שבה למדה.

בחמש השנים לאחר מכן היא עמדה לצדו, אירחה מנהיגי מדינות זרות ומילאה את תפקידיה וחובותיה של הגברת הראשונה. זאת, עד שהוא נרצח ב-1979 בידי ראש המודיעין שלו. לדבריה, היא למדה מאביה באותן שנים את השיעורים הראשונים שלה בפוליטיקה, בשיחות שניהלו במושב האחורי של הלימוזינה שלו.

"אבי קידם את העם הדרום קוריאני והוכיח לו שאנחנו יכולים לשגשג, אם נעבוד קשה. זה היה הישגו הגדול ביותר", אמרה בראיון שנערך בשנה שעברה. "הוא לימד אותי לאהוב את ארצי ולשרת אותה".

מורשת האב מסייעת לפארק לזכות באהדה ציבורית רחבה, אולם היא גם מגבילה אותה וקושרת אותה לעבר ולהשקפות עולם מיושנות, שאותן היא מנסה להשאיר מאחור. השמרנים רואים בה מי שיכולה להחיות תחושה של מטרה לאומית משותפת, ששגשגה בעיניהם בתקופת שלטון אביה. הם מקווים שהיא תוכל להחזיר את המדינה לימים תמימים יותר, לפני שהכסף התחיל להשחית את המערכת הפוליטית.

לעומת זאת, בעיני השמאל היא נגועה בשל קשריה עם אחד הרודנים הצבאיים האכזריים, שכלא או הוציא להורג יריבים פוליטיים לפני שדרום קוריאה הפכה לדמוקרטיה בסוף שנות ה-80. פארק מותחת ביקורת על הפגיעה בזכויות האדם בתקופת שלטון אביה, אולם במקביל היא מדגישה שהוא הביא לארצו שגשוג ורווחה אחרי שנות העוני שבו שקעה אחרי מלחמת קוריאה.

פארק שואפת לשמר את תדמיתה הנקיה, והיא מתרחקת מהנשיא לי מיונג-בק, הבעלים לשעבר של חברת בנייה גדולה ששמו נקשר לכמה וכמה שערוריות. השנה היא עמדה בראש ועדת חירום, שמשימתה היתה להקים לתחייה את "המפלגה הלאומית הגדולה" ולשנות את תדמיתה באמצעות שינוי שמה. היא גם הזיזה אותה מעט שמאלה במפה הפוליטית, לאחר שניסחה מצע חדש המקדם תוכניות רווחה משופרות ופונה למצביעים שאינם שבעי רצון עם האופן שבו מתמודדת המדינה עם המשבר הכלכלי העולמי וצמצום האבטלה.

אולם, המשיכה העיקרית שלה אינה מדיניותה והשקפת עולמה, אלא אופיה. לפני הבחירות לפרלמנט, היא הרשימה את המצביעים במסע בחירות בלתי נלאה. היא לחצה ידיים עד שנאלצה לחבוש את פרק כף היד שלה בתחבושת לבנה עבה. "אני חושבת שהסיבה להצלחתנו בבחירות היתה האמון של האזרחים ביכולת שלנו למלא את הבטחותינו בכל מחיר", אמרה.

מאז שנבחרה לפרלמנט לפני יותר מעשר שנים, היא משתדלת לשמור שלא ידבק בה רבב כלשהו בפוליטיקה, ומתרחקת מסוגיות שנויות במחלוקת. היא אפילו לא מתערבת בקטטות שפורצות לפעמים בפרלמנט. אולם, אחת התוצאות של התנהגותה היא שפארק נתפשת לעתים קרובות כאריסטוקרטית ומרוחקת, תדמית שהתחזקה שעה שאחד מעוזריה לשעבר התלונן בפומבי שהוא אולץ להחזיק את ברדס מעיל הגשם שלה מעל לראשה.

פארק מדברת מעט מאוד בפומבי על מקומה כאשה בפוליטיקה. לפי פרשנים רבים, קשר לאביה סייע לה לשבור את תקרת הזכוכית במדינה. היא נהנית מהילה של כמעט-קדושה בקרב חסידיה. הם רואים בה אשה שהקריבה הכל למען ארצה: איבדה את אביה ואמה וויתרה על נישואים והולדת ילדים. "אני רוצה לראות פעם אחת מה תעשה אשה אם תהיה נשיאה", אמרה לי מיונג-שיל, עקרת בית בת 37.

תומכיה של פארק ברחוב מתחלקים כמעט שווה בשווה בין נשים וגמלאים. האחרונים אומרים שלא משנה להם אם המועמד לנשיאות הוא גבר או אשה, אולם אומרים בגלוי ואף בבוטות כי הם תומכים בה בגלל אביה. "הא הציל אותנו מרעב וכיסה את גופנו בבגדים", אמר אים הונג-סו, נהג אוטובוס בגמלאות בן 74.

אולם מורשת אביה מעיבה על ניסיונותיה להרחיב את התמיכה מחוץ למפלגתה, בעיקר בקרב בוחרים צעירים העשויים לקבוע את זהות המנצח בבחירות הבאות לנשיאות שיתקיימו בדצמבר. לדברי פרשנים פוליטים, הבוחרים הצעירים אינם מתעניינים באביה וכמעט שאינם יודעים עליו דבר, ובמקום זאת הם רוצים לדעת מה היא תעשה למענם. "הבוחרים הצעירים תוהים מדוע עליהם להצביע בשביל בתו של רודן", אמר פארק טיי-גיון, מרצה למדעי המדינה באוניברסיטה הלאומית בסיאול.

פארק בינתיים מנסה ליצור תדמית רכה יותר לה ולמפלגתה, כזו שמדגישה את השותפות וההזדהות שלה עם מצוקתם של הצעירים הרעבים למקומות עבודה. עם זאת, מאמציה לזכות בתמיכת הצעירים טרם הצליחו למזער את הסכנה הגדולה ביותר המאיימת על שאיפותיה לנשיאות: הופעתו הפתאומית של אן צ'ול-סו, רופא שהפך ליזם היי-טק, שזוכה לאהדה רבה בקרב צעירים שמאוכזבים מהמערכת הפוליטית והמפלגות. "יש לה זמן עד הבחירות כדי להוכיח לצעירים שהיא באמת רוצה לעזור לנו", אמר קו מין-הואן, בן 32, בעל חנות לחומרי בניין בגונגג'ו. "אחרת, פשוט נצביע בשביל אן".

תרגום: אורית כהנא וגילה דקל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ