ג'יימס בונד האמיתי |

ארגז הכלים של המרגלים הגדולים

תערוכה חדשה, ראשונה מסוגה, מציגה את הגאדג'טים האמיתיים של ארגוני הריגול. מהאניגמה ועד למכשירי ציתות ואפילו אוכף לגמל

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עולם המסתורין, האינטריגות והריגול הבינלאומיים, והגיבורים והמנוולים האמיתיים שלו, נחשפים כעת בתערוכה חדשה, ראשונה מסוגה, שנערכת בחסות שירותי הביון האמריקאים.

תערוכת "המרגל, עולם הריגול החשאי" (Spy, The Secret World of Espionage), שנפתחה באחרונה בניו יורק במוזיאון דיסקברי, טיימס סקוור, כוללת מאות פריטים שחלקם הובאו מכספות של הסי-איי-אי, האף-בי-איי והאן-אר-או (- National Reconnaissance Office NRO "משרד הסיור הלאומי", אחת מ-16 סוכנויות הביון האמריקאיות). הפריטים המוצגים רבים ומגוונים: החל בפריטים מתקופת מלחמת העולם השנייה, כגון אופנוע מתקפל שאותו אפשר היה להצניח ממטוס ולהכין לפעולה בתוך 10 שניות, ומכונת ריגול גרמנית "אניגמה", וכלה באוכף של גמל, שעליו ישב אחד מסוכני הסי-איי-אי הראשונים באפגניסטאן אחרי התקפות 9/11, מכשירי ציתות, מיקרו- נקודות וציוד מעקב. התערוכה, שתוצג עד מארס 2013, מציגה את עולם הריגול הבינלאומי מתחילת מלחמת העולם השנייה. בין השאר נראים הקמת סוכנות הריגול האמריקאית הראשונה - (Office of Strategic Services (OSS, אחרי ההתקפה היפאנית על פרל הרבור ב-1941, משבר הטילים בקובה, המלחמה הקרה, הפלת מטוס פאן אם ב-1988 מעל לוקרבי שבסקוטלנד ועד לפיגועי 11 בספטמבר 2001.

"זו הפעם הראשונה והיחידה שהפריטים האלה יצאו ממקום המחבוא שלהם, ולשם כך נדרש שיתוף פעולה חסר תקדים בין הסי-איי-אי והאף-בי-איי", אומר הסופר קית' מלטון, היסטוריון של המודיעין ומומחה לטכנולוגיית ריגול.

צילום: אי-פי

התערוכה האינטראקטיבית, שתוצג בעשר מערי ארה"ב, מאפשרת להתבונן בחלק מההיסטוריה ובעולם החשאי שבו פועלים סוכנים אמיתיים, שלדברי מלטון, שונים לגמרי מג'יימס בונד ומוצגים על ידי הוליווד בצורה שכלל אינה דומה למציאות. "תרבות הפופ מתמקדת בשני דברים: רצח ופיתוי. העולם האמיתי מתמקד במידע ובתקשורת. אבל למרבה הצער, מידע ותקשורת אינם מוכרים סרטים", מוסיף מלטון. "ג'יימס בונד לא היה שורד ארבע דקות בעולם האמיתי".

מלטון, שכתב מספר ספרים על עולם הריגול, בהם Ultimate Spy ("המרגל האולטימטיבי"), אוסף עשרות שנים פריטי ריגול נדירים מגרמניה, רוסיה, מקסיקו, אוסטרליה, בריטניה והרפובליקה הצ'כית, החושפים מהו ריגול אמיתי. "אני מקדיש את רוב חיי לאיתור פריטי ריגול לא ידועים מכל רחבי העולם".

התערוכה כוללת גם את גירושם של עשרת המרגלים הרוסים מארה"ב ב-2010, בהם אנה צ'פמן. לפי מלטון, למרות שצ'פמן היתה "חביבת התקשורת", היא לא היתה סוכנת מאומנת. לדבריו, הסוכנים הטובים ביותר הם אלה שנשארים אלמונים. "הם נשארים מתחת לראדאר", הוא מסביר. "אנחנו שומעים על אלה שנתפסו, אבל אלה שצריכים להדאיג אותנו הם אלה שאינם ידועים לנו".

צילום: רויטרס

אולג פנקובסקי, קצין מודיעין סובייטי שריגל לטובת ארה"ב ובריטניה בתחילת שנות ה-60, מוצג בתערוכה כאחד הסוכנים הכפולים החשובים ביותר, משום שסיפק לאמריקאים את סודות הטילים הסובייטיים בזמן משבר הטילים בקובה ב-1962.

לרס"ב הצי, ג'ון ווקר, יש את הכבוד המפוקפק להיקרא המרגל המזיק ביותר בהיסטוריה של ארה"ב. בשנות ה-70 הוא הציע לק-ג-ב סודות צבאיים, וריגל למענם יותר מ-15 שנים עד שנלכד. מלטון אומר שפתיחת התערוכה בניו יורק מתאימה משום שהיא נמצאת ליד מפקדת האו"ם. "זו חממה למרגלים, ובאו"ם יש יותר מרגלים מדיפלומטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ