רבבות סטודנטים הפגינו במונטריאול נגד חוק המגביל את זכות ההפגנה

זה יותר מחודשיים שהסטודנטים במחוז קוויבק מוחים נגד העלאת שכר הלימוד. כעת, הופכות ההפגנות לאלימות על רקע חקיקה שנויה מחלוקת

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

עשרות אלפי סטודנטים קנדים צעדו הלילה ברחובות מונטריאול, לציון מאה ימים להקמת תנועת ההתנגדות להעלאת שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה. המחאה התעוררה לאחר שממשלת מחוז קוויבק העבירה חקיקת חירום שאמורה להגביל את זכויות ההפגנה.

לאורך שעות היום היתה המחאה שקטה יחסית. המפגינים נשאו כרזות ושלטים אדומים תוך שהם קוראים "הרחובות שלנו". בשעות הערב, הפכה המחאה לאלימה: מפגינים שכיסו את פניהם במסיכות ירו זיקוקים ויידו בקבוקי בירה לעבר השוטרים. כוחות הביטחון הגיבו בגז מדמיע ועצרו 11 מפגינים, שהחלו להתארגן לתהלוכה. בתגובה, הכריזה המשטרה כי התהלוכה בלתי חוקית, כיוון שאיש לא טרח לדווח לה על מסלולה.

תחילת המחאה נעוצה בסירובו של ראש ממשלת קוויבק, ז'אן שארה, לפרוש את ההעלאה בשכר הלימוד (249 דולר בשנה) לאורך שבע שנים. יודגש כי שכר הלימוד בקוויבק הוא הנמוך ביותר בקנדה כיום, ויישאר בין הנמוכים במדינה גם לאחר ההעלאה. ואולם, ציבור המפגינים במחוז הצרפתי מוחה על כך שהעלאת שכר הלימוד תקשה על הורים בעלי אמצעים מוגבלים לממן את לימודי ילדיהם במכללות ובאוניברסיטאות.

עשרות אלפים ברחובות מונטריאול, אתמולצילום: אי–פי

אישור החוק המגביל את זכויות ההפגנה ביום שישי האחרון, רק הגביר את הזעם. מאז יום שישי התקיימו במונטריאול הפגנות אלימות כמעט מדי לילה. יותר מ-300 בני אדם נעצרו. על פי החוק החדש, כל כוונה לארגן התקהלות של יותר מ-50 איש מחייבת את המארגנים למסור תוכנית מפורטת ולוח זמנים.

תנועות הסטודנטים הודיעו כי בכוונתם להתנגד לחקיקה בבית המשפט. גם גורמים בתנועות לזכויות האזרח בקנדה טענו כי החוק החדש מגביל את יכולות המפגינים להביע את דעתם באופן דמוקרטי. הסטודנטים הודיעו כי בכוונתם לנצל את עונת הקיץ עמוסת הפסטיבלים במונטריאול לשורה של הפגנות ושביתות, באופן שייפגע ברווחי התיירות.

"אלפים באו להפגין איתנו, לא רק נגד שכר הלימוד, אלא גם כדי להראות את אי שביעות רצונם מהחוק", אמר גֽריאל נאדו-גובואה, ממנהיגי הסטודנטים. "מה שעשו עשרות האלפים היא הוכחה חד משמעית למרי אזרחי מאורגן". רובר דוטיל, השר הממונה על ביטחון הציבור בממשלת קוויבק, דחה את הדברים וציין במסיבת עיתונאים שכינס רשימה של ערים שהחילו חוקים דומים נגד הפגנות. בין הערים: ז'נווה, ניו יורק, טורונטו, לוס אנג'לס. לדבריו, גם במחוזות שונים בספרד נדרש להודיע על קיום הפגנה לפחות שמונה שעות קודם לתחילתה.

מאז תחילת המחאה של הסטודנטים בקוויבק בתחילת פברואר, הולכת וגוברת הסולידריות למאבקם ברחבי העולם. בניו יורק ובפאריס התקיימו אתמול הפגנות תמיכה בסטודנטים ואל תנועת המחאה הצטרפו גם ידוענים, אנשי איגודים מקצועיים, בדלנים ואנרכיסטים. חברי להקת הרוק הפופולארית "ארקייד פייר", שמוצאה במונטריאול, התעטפו בצעיפי התנועה האדומים במהלך הופעה משותפת עם מיק ג'אגר בתוכנית "סטרדיי נייט לייב". גם הפעיל החברתי ומפיק הקולנוע מייקל מור הביע תמיכה בסטודנטים בציוצים שפרסם באנגלית ובצרפתית.

סטודנטים קנדים נושאים שלט נגד העלאת שכר הלימוד, אתמול במונטריאולצילום: אי-אף-פי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ