בכיר גרמני: אנו בני ערובה של גוש האירו בגלל השואה

ספרו של תילו סרצין, הטוען שארצו הפכה ל"אדון התשלומים של אירופה", מעורר ביקורת רבה בקרב פוליטיקאים, אך מכר 200 אלף עותקים בטרם יצא למדפים

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

תילו סרצין, בכיר לשעבר בבנק המרכזי של גרמניה, טוען בספר חדש כי גרמניה הפכה לאדון התשלומים של אירופה, וכי היא מחויבת להצלת האירו, רק בשל אחריותה לשואה. האמירה השנויה במחלוקת השיגה את מטרתה: קידום המכירות של ספרו, "אירופה לא צריכה את האירו", שיצא לאור אתמול בגרמניה. 200 אלף מתוך 350 אלף העותקים שהודפסו בהמהדורה הראשונה של הספר הוזמנו מראש, כך דיווחה אתמול ההוצאה.

בחנות הספרים הענקית "דוסמן" שבמרכז ברלין, הוצב אתמול שולחן גדול במקום מרכזי ליד הכניסה ועליו הוצבו עשרות עותקים מהספר, בן 464 עמודים. המבקרים בחנות הענקית, בת חמש הקומות, גילו עניין רב בספר, ולעת ערב ערימות הספרים הלכו והצטמצמו.

לדברי סרצין, תומכי גוש האירו בגרמניה "מונעים מהרפלקס הגרמני, לפיו נוכל לכפר על השואה ועל מלחמת העולם השנייה, רק אם נשקיע את כל הכסף שלנו בידיים אירופאיות". עוד הוא טוען, כי ההסכמה הגרמנית להציל את כלכלת יוון מפשיטת רגל חושפת את "הרגישות הגרמנית לסחטנות", בהתייחסו לפשעים שביצעו הנאצים במלחמת העולם השנייה, בין היתר גם ביוון. "המדיניות הזו הופכת את גרמניה לבת ערובה לכל חברות גוש האירו שבעתיד - מכל סיבה - יזדקקו לעזרה", הוסיף.

כצפוי, הספר כבר מעורר ביקורת רבה בגרמניה. "מעורר רחמים שהוא משתמש בשואה כדי להבטיח את מירב תשומת הלב לתיאוריות שלו", אמר יורגן טירין ממפלגת הירוקים. כרסטן שניידר מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, אמר: "פעם נוספת הוא מנסה להשתמש בפרובוקציה. הביקורת שלו על האירו היא לאומנית וריאקציונרית". פולקר קאודר מהמפלגה הנוצרית-דמוקרטית, שבראשה עומדת הקאנצלרית אנגלה מרקל, אמר: "סרצין טועה שוב. האירו הוא סיפור הצלחה ויישאר כזה".

תילו סרצין וספרו צילום: אי-פי

במסיבת עיתונאים שכינס אתמול סרצין במלון "אדלון" המפואר שבלב ברלין, הוא הציג את הספר והגן על מסע יחסי הציבור שלו. "כל סופר רוצה באופן טבעי שיקראו את הספר שלו", אמר. בהתייחסו לאמירתו, לפיה יש קשר בין משבר האירו לשואה, טען סרצין כי לא הוא המציא את הקשר הזה, אלא חברי האירו, כדבריו. "רגש האשם הגרמני לא צריך להכריע החלטות, שעדיף כי יתקבלו על בסיס תובנה כלכלית ואיזון זהיר בין אינטרסים".

גילויי תמיכה בספר נשמעו מכיוון המפלגה הניאו-נאצית, נ-פ-ד. בהודעה שמסרה, שיבחה המפלגה את סרצין ומתחה ביקורת על "תסביך האשמה הפסיכופתולוגי של גרמניה", כדבריה, "שגורם לה למלא כמעט כל בקשה שמונעת מאינטרסים אישיים של מדינות אחרות, גם 67 שנים אחרי שהמלחמה הסתיימה". אחד מטיעוניו של סרצין כי היתה זו טעות לצרף לגוש האירו מדינות כמו יוון, שהכלכלות שלהן לא היו מוכנות לכך.

בתוך כך, נשיאה החדש של צרפת, פרנסואה הולנד, וקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, התייחסו בקרירות לחיזוריו של מנהיג מפלגת השמאל הקיצוני ביוון, אלכסיס ציפראס, שביקר בברלין ובפאריס, במטרה לגייס את תמיכת הציבור הגרמני והצפרתי להשארת יוון בגוש האירו. הוא זכה להתעלמות מצד הנהגת שתי המדינות, שבהן תלוי עתידה של יוון ונאלץ להסתפק בהופעות פומביות לצד עמיתיו במפלגות שמאל שוליות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ