דנה ויילר-פולק

הרג אזרחים חפים מפשע, שימוש בנשק כלפי מפגינים - בהם גם תלמידים - ומעצרים ללא עילה. זה המצב השורר כיום בדרום סודאן ובאריתריאה, לפי דו"ח שנתי של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל המתפרסם היום (חמישי).

בדו"ח נטען כי הפרות רבות של זכויות אדם מתבצעות בעקבות הלחימה המתמשכת בדרום סודאן. לפי הדו"ח הרג רב של אזרחים נגרם בשל הקרבות בין הצבא למליציות החמושות, וכן בשל מוקשים שטמנו המליציות בדרכים הראשיות בין הערים. שורה של פעולות נקם בין קבוצות אתניות גרמו למותם של יותר מ-1,000 אזרחים חפים מפשע בשנה האחרונה וכ-26 אלף נעקרו מבתיהם.

בנוסף על כך, מטילה המדינה מגבלות קשות על חופש הביטוי וההתאגדות. באוקטובר ירו כוחות הביטחון אש חיה לעבר קבוצת תלמידי תיכון, שהפגינו נגד מחירי המזון, ולפחות שניים מהם נהרגו. עיתונאים נעצרים לא-אחת אחרי פרסום ביקורת על הרשויות.

פליטים מאפריקה סמוך לתחנה המרכזית החדשה בתל אביב, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

באריתריאה דווח על אימונים צבאיים שנאלצים לעבור נערים בני 15 לפני גיוס לצבא. צעירים שמסרבים להתגייס, עוברים עינויים ונעצרים ללא משפט. על פי הערכת נציבות האו"ם לפליטים, המוזכרת בדו"ח, כ-3,000 בני אדם נמלטים מדי חודש - רובם לאתיופיה וסודאן - כדי להתחמק מגיוס. משפחות הנמלטים סובלות מפעולות נקם, קנסות ומעצרים.

הדו"ח מתייחס גם למדיניות ישראל, המונעת מאזרחי סודאן ואריתריאה להגיש בקשות למקלט ומספקת רק הגנה קבוצתית, ומתח ביקורת על שאינה מאפשרת להם לעבוד או לקבל ביטוח רפואי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ