משטרת ניו יורק עצרה חשוד בהיעלמות הילד איתן פץ

פץ היה בן 6 כשהוא נעלם לפני 33 שנה בניו יורק. תמונתו הודפסה על קרטוני החלב שנמכרו ברחבי המדינה. המשטרה פתחה מחדש את החקירה ב-2010

נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
כתבת "הארץ" בארה"ב

משטרת ניו יורק חוקרת את טענתו של תושב ניו ג'רזי, לפיה הוא היה מעורב בהיעלמות הילד איתן פץ לפני 33 שנה בדיוק. "לפי החוקרים במשטרת ניו יורק, החשוד הודה במעורבות בהיעלמו ובמותו של איתן פץ", אמר היום (חמישי) מפקד משטרת ניו יורק, ריימונד קלי, שהבטיח לספק פרטים נוספים בהמשך היום. גורם בכיר במשטרה זיהה את החשוד כפדרו הרננדז, שנחקר בעבר בנוגע למעורבותו בפרשה שזעזעה את ארה"ב.

העצור טען שהוא פיתה את הילד עם ממתקים - ואז הרג אותו, ביתר את גופתו והחביא אותה בשקית פלסטיק שהטמין בקופסה שהוא השאיר במקום מסתור במנהטן. לדבריו, כשחזר לאותו המקום, הקופסא כבר לא היתה שם. ב-1979עבד הרננדז בקיוסק לא רחוק ממקום הילמותו של הילד - והחוקרים בודקים כעת עם אם לאורך השנים הוא התוודה בפני בני משפחתו על הרצח.

פץ היה בן שש כאשר בבוקר של ה-25 במאי 1979 היה בדרכו לפינה קבועה באזור מגורי הוריו בשכונת סוהו, שם אסף אותו מדי בוקר האוטובוס שהסיעו לבית הספר. אולם פץ לא הגיע באותו בוקר לבית הספר, ומאז נעלמו עקבותיו.הילד הוכרז כמת רשמית בשנת 2001, אך לאחרונה פתחה מחדש משטרת ניו יורק את תיק החקירה, בהוראת התובע הכללי החדש סיירוס ואנס הבן - בנו של שר החוץ האמריקאי בממשל הנשיא קרטר. בחודש שעבר הפרשה עוררה עניין מחודש, כשהמשטרה פתחה רצפה וקירות במרתף שם לפי החשד שהה פץ, אך לא נמצאו לכך ראיות ברורות.

איתן פץ בתמונה שהפיצה משטרת ניו יורק צילום: אי-פי

היעלמו של הילד עורר בזמנו עניין עצום בארה"ב, לא רק בקרב תושבי העיר  והעיתונות המקומית, אלא גם באמצעי התקשורת הארציים ותמונתו הודפסה על קרטוני חלב שהופצו ברחבי המדינה. היתה זאת הפעם הראשונה הזכורה בארה"ב שהיעלמו של ילד הפך לסיפור ארצי, ולפרשה שהולידה תנועה ארצית שפעלה לקידום סוגיית הילדים הנעדרים. הנשיא רונלד רייגן אף הפך את ה-25 במאי ליום הלאומי של הילדים הנעדרים.

בשלבים הראשונים של החקירה התמקדו החוקרים בחשדות נגד אנטוניו ראמוס - חבר של הצעירה שנהגה לעבוד כבייביסיטר עבור המשפחה. הוא היה זה שליווה את איתן לאוטובוס בבוקר שבו אבדו עקבותיו, אבל הכחיש בתקיפות את החשדות כי התעלל מינית באיתן וכי הוא אחראי להיעלמו. ראמוס הורשע פעמים אחדות בהתעללות מינית בילדים והוגדר כפדופיל סדרתי. הוא מרצה עונש של 20 שנה בבית סוהר במדינת פילדלפיה על התעללות מינית בילד בן שמונה, וצפוי להשתחרר השנה.

הוריו של פץ, המתגוררים עדיין באותה הדירה במרחק של רחוב אחד מהמקום שבו נעלם, סירבו להגיב לדיווחים החדשים. לאורך השנים, הם חוו תקוות שווא לאחר דיווחים שהתעלומה הטראגית עומדת להסתיים. השכונה השתנתה ללא היכר והפכה משכונת מגורים לאזור קניות תוסס, אך התושבים הוותיקים עוד זוכרים את האימה שאחזה בהורים באזור בעקבות היעלמותו של הילד, ששמה קץ לעידן התמימות שבו הילדים בגיל הזה יכלו ללכת לבד לתחנת האוטובוס של בית הספר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ