דיווח בטורקיה: ישראל הציעה לשלם לנפגעי המרמרה 6 מיליון דולר

עו"ד המייצג את משפחות הנפגעים סיפר לרויטרס כי במסגרת ההצעה, שהגיעה דרך שגריר של מדינה שלישית, הסכימה ישראל גם "להביע צער"

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ישראל הציעה לפני כחודש לשלם ששה מיליון דולר פיצויים למשפחות ההרוגים והפצועים באוניה מאווי מרמרה, כך טוען אחד מעורכי הדין הטורקים המייצגים את 465 הנפגעים וקרוביהם. עורך הדין, רמזאן אריטורק, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי ההצעה הגיעה אליו דרך שגריר של מדינה שלישית ועל פיה ישולם הסכום לאחת הקרנות של הקהילה היהודית בטורקיה, והיא זאת שתהיה אחראית לחלוקת הכסף.

לפי הדיווח, ישראל גם הסכימה "להביע צער על ההתקפה על האוניה". אירטורק הוסיף כי הוא דחה את ההצעה שכן היא הייתה אמורה להגיע אליו ישירות ולא דרך מתווך וכי זוהי גם עמדתו של משרד החוץ הטורקי.

מקורות במשרד החוץ הטורקי אמרו ל"הארץ" כי לא התקבלה אצלם כל פניה רשמית מגורמים ישראלים, אולם "אם ישראל הייתה מציגה הצעה כזאת היא היתה נבחנת ברצינות. עקרונית, אין קושי להגיע להבנות בנושא הפיצויים ולמעשה הוסכם כבר לפני שנה על אופן ביצוע התשלום ולפיו הוא ייעשה דרך ממשלת טורקיה ולא ישירות למשפחות כדי למנוע תביעות חוזרות והליכים משפטיים ארוכים. אולם המחלוקת בשאלת ההתנצלות עומדת בעינה. ישראל מתנגדת להצהיר פומבית כי היא מתנצלת וטורקיה אינה מוכנה לקבל את נוסח של הבעת צער שאינה כוללת נטילת אחריות שמתבקשת מהבעת התנצלות".

גורמים טורקיים אמרו השבוע ל"הארץ" כי ישראל ניסתה גם לשקם את הקשרים הדיפלומטיים בין המדינות באמצעות מדינה אירופאית, אולם ראש הממשלה הטורקי דחה את התיווך כל עוד ישראל איננה מוכנה להתנצל.

אתמול דיווח העיתון הטורקי סבאח כי התובע הכללי בטורקיה צפוי להגיש כתב אישום נגד הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי, ראש אמ"ן לשעבר עמוס ידלין, מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום וראש להק מודיעין חיל האוויר לשעבר אבישי לוי על רקע היותם נותני הפקודות להשתלטות על האוניה מאווי מרמרה לפני שנתיים.

לפי הדיווח, כתב האישום כולל 144 עמודים, והוא יוגש לתובע המחוזי של איסטנבול, שיצטרך לאשר אותו ולהגישו לבית המשפט במדינה. הכתב איברהים איירל מציין בדיווח כי לפי כתב האישום, אשכנזי ושלושת הקצינים האחרים נתנו פקודות לבצע הרג מכוון, ניסיון להרג מכוון, פציעה מכוונת, הסתה לפגיעה בנשק חם, ביזה, חטיפה עיכוב כלי שיט, פגיעה ברכוש, מעצר שווא ועידוד מעשי עינויים.

לפי העיתון הטורקי, צווי מעצר הוצאו נגד ארבעת הקצינים הבכירים, והם ייעצרו במידה ויגיעו לטורקיה. בדיווח נמסר עוד כי כתב האישום כולל גם חלקים שאינם קשורים דווקא לארבעת הנאשמים, ובהם התייחסות לקשר ההיסטורי בין טורקיה לבין יהדות ספרד במאה ה-15, ובין טורקיה ליהדות גרמניה במלחת העולם השנייה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ