שיחות הגרעין |

איראן: לא נפסיק להעשיר אורניום; נציגת ארה"ב למו"מ תגיע מחר לישראל

עם סיום סבב השיחות השני בין טהראן למערב, אמר הנציג האיראני כי זכותה של ארצו להעשיר, אך הוסיף: ניתן להגיע לפשרה על ההעשרה ל-20%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש צוות המשא ומתן האיראני לשיחות עם המערב על תוכנית הגרעין, סעד ג'לילי, אמר היום (חמישי) כי איראן תתעקש על זכותה להמשיך להעשיר האורניום. "בנושאים המרכזיים הנוגעים לתוכנית הגרעין המיועדת לצרכי שלום, הדגשנו את זכותנו שיהיה לנו את המעגל המלא של ייצור הדלק הגרעיני וכן העשרה (של אורניום, א"י)", אמר ג'לילי במסיבת עיתונאים בבגדאד, בה הסתיים מוקדם יותר היום הסבב השני בשיחות. "זוהי זכות בלתי ניתנת להכחשה של האומה האיראנית, בעיקר הזכות להעשיר אורניום".

ג'לילי הוסיף כי איראן עמדה בהתחייבויותיה על פי האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני (ה-NPT) והיא עומדת על זכותה להחזיק במלוא מערך הייצור של דלק גרעיני. לדבריו, לא התקבלה הצעה חדשה של שש המעצמות במהלך השיחות בבגדאד.

"הם הציעו הצעה אחת הנוגעת להעשרת האורניום ואנו הבהרנו כי כל שיתוף פעולה מצידנו תלוי בשמירת זכותה של איראן להעשיר אורניום", אמר."העשרת האורניום היא זכותם של כל מי שהצטרף ל-NPT". הוא הדגיש כי אין מדובר בחבילה של הצעות, אלא בהצעה אחת בלבד.

עם זאת, בהתייחסו לדרישת המערב שטהראן תעצור מיד את העשרת האורניות ל-20% - ושככל הנראה עלתה בשיחות האחרונות - אמר ג'לילי כי ישנה אפשרות להגיע לפשרה בנושא זה. כדי לייצר פצצה גרעינית צריכה איראן להעשיר אורניום לרמה של 90%.

בשעות הבוקר התקיים סבב שיחות שני במספר בין איראן לארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת וגרמניה. תוך כדי סבב הדיונים של הבוקר החלה המשלחת האיראנית לייצר אווירת משבר באמצעות תדרוך סוכנויות הידיעות הזרות והתקשורת האיראנית. המשלחת האיראנית טענה כי שש המעצמות חזרו בהן מהעמדה שהציגו בסבב השיחות הראשון באיסטנבול לפני כמה שבועות, לפיה יבצעו מחוות משלהן בתמורה לצעדים איראניים בנושא תכנית הגרעין.

"נציגי המעצמות, ובמיוחד הנציגים האמריקאים, השתמשו בדיונים בשפה ובביטויים דומים מאוד לאלו של בכירי ממשלת ישראל - דבר שהיווה מכשול בפני התקדמות המשא ומתן", צוטט דיפלומט איראני בסוכנות הידיעות "מאהר". בשלב זה נראה שחרף אווירת המשבר שמייצרים האיראנים, אין לאף צד רצון לפוצץ את השיחות ולפיכך הסכימו הצדדים על קיום סבב השיחות הנוסף במוסקווה בעוד שלושה שבועות, ב-18-19 ביוני.


תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ