בישראל מאשרים |

בכירי משטר אסד ניצלו מניסיון הרעלה

לפי המידע שבידי ישראל, גיסו של הנשיא בשאר אל-אסד - ושורה של בכירים נוספים במפלגת הבעת' הורעלו, אולם חייהם ניצלו לאחר טיפול רפואי

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ארבעה ימים אחרי שהמשטר הסורי הכחיש שנעשה ניסיון להתנקש בחייהם של כמה מבכיריו, מאשרים פקידים בכירים בירושלים כי בידי ישראל מידע מהימן על כך שניסיון ההתנקשות אכן בוצע, אך נכשל.

לפי המידע שבידי ישראל, הממונה על כוחות הביטחון עאסף שאווכת - גיסו של הנשיא בשאר אל-אסד - ושורה של בכירים נוספים במפלגת הבעת' הורעלו, אולם חייהם ניצלו לאחר טיפול רפואי.

לדברי פקידים ישראלים בכירים, שמעורים בתמונת המודיעין בזירה הסורית, מי שעמד מאחורי ניסיון ההתנקשות הם אנשי גדוד "אל-סחאבה" של הצבא הסורי החופשי. היעדים להתנקשות היו עאסף שאווכת, שר ההגנה דאוד ראג'חה, שר ההגנה מוחמד אל-שעאר, עוזר סגן הנשיא חסן תורכמאני, ראש מנגנון הביטחון הלאומי השאם אחתיאר והמזכיר הארצי של מפלגת הבעת' מוחמד סעיד בחתיאן.

ביום ראשון הודיע הצבא הסורי החופשי כי ערב קודם לכן בוצע ניסיון ההתנקשות באמצעות שומר ראשו של המזכיר הארצי של מפלגת הבעת', שגויס לאופוזיציה הסורית. האחרון החדיר רעל למזון של הבכירים עת באו לישיבה של "התא לניהול משברים" שאחראי על ניהול הלחימה בסוריה. לפי הדיווח של האופוזיציה, עוד בטרם הסתיימה הישיבה הובהלו משתתפיה לבית החולים. "כל מי שאכלו את המזון הובהלו לבית חולים וניצלו ברגע האחרון ע"י הצוות הרפואי", אמר פקיד ישראלי בכיר. "שומר הראש שהחדיר את הרעל למזון הוברח מחוץ לסוריה".

בעקבות הודעת האופוזיציה מיהרו כמה ממשתתפי הישיבה להוכיח שהם בחיים - ובאופן חריג הופיעו בטלוויזיה הסורית או התקשרו לאולפן בשידור חי. "אני מתקשר אליכם כרגע מהמשרד שלי", אמר בשידור חי שר הפנים אל-שעאר. גם תורכמאני התקשר לאולפן להוכיח שהוא חי. עם זאת, יתר הבכירים שהשתתפו באותה ישיבה לא הופיעו מאז בפומבי.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי לישראל יש מידע שמצביע על כך שאכן התרחש ניסיון התנקשות באמצעות הרעלת מזון של בכירי המשטר. "היה ניסיון הרעלה של שאווכת ושאר הבכירים, אבל הוא נכשל וכל משתתפי הישיבה עדיין בחיים".

בישראל רואים בניסיון ההתנקשות סימן משמעותי למצב המשטר הסורי ולמידת החדירה של האופוזיציה לחוג הקרוב של הנשיא אסד. "המרד בסוריה כבר לא נמצא בערים רחוקות אלא ממש מגיע לראשי המשטר", אמר פקיד ישראלי בכיר. "לא לחצר האחורית שלהם אלא ממש לפתח ביתם. התנקשות בסדר גודל דומה כזה בעתיד, יכולה להאיץ את תהליך ההתמוטטות של המשטר. יש לאופוזיציה את הכלים להגיע לראשי משטר אסד, ובמקרה הזה זה הוכח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ