הזיות השלום |

הדמוקרטיה פורחת וגם האופיום

הסכמי השלום עם המורדים בבורמה, לאחר 50 שנות לחימה, היטיבו במיוחד עם ענף אחד בתעשייה: ייצור הרואין ומתאמפטמין

תומאס פולר, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומאס פולר, ניו יורק טיימס

בימים אלה, שבהם צועדת בורמה (מיאנמאר) בהיסוס בכיוון הדמוקרטיה, המסר היוצא ממנה הוא מסר של תקווה ופיוס. אך בפועל, מה שעובר את גבולות המדינה, הוא העלייה החדה בהיקף הסחר בסמים.

ייצור הרואין ומתאמפטמין, אחד הענפים הגדולים בכלכלת בורמה, שעליו חולשות קבוצות אתניות קטנות וחמושות היטב, משגשג במשולש הזהב, אזור הגובל עם תאילנד ולאוס. "הם מבריחים כמויות עצומות של כדורים", אומר גנרל סומסאק נילבנג'רדקול, מנהל המטה למאבק בסמים שהוקם בידי ממשלת תאילנד.

"הדמוקרטיה פורחת בבורמה, אבל במקביל נודדת הפעילות הבלתי חוקית לאזורים שבהם הממשלה לא מצליחה להשליט חוק וסדר", הוסיף. תאילנד, שמצבה הכלכלי טוב מזה של בורמה, הפכה לתחנת יצוא ושיווק סמים חשובה. על פי נתוני הממשלה, יש בה היום כ-1.2 מיליון מכורים למתאמפטמין.

שוטרים בבורמה משמידים שדה פרג צילום: רויטרס

גידול הסחר בסמים באזור הגבול, מצביע על חלק מהבעייתיות שאליה נקלעה בורמה, בעקבות הרפורמות שמקדם נשיאה, תיין סיין. אזורים עניים נרחבים, שבהם אין לממשלה המרכזית שליטה מלאה, ממשיכים לשמש כחממה הגדולה ביותר בדרום מזרח אסיה לייצור סמים. אך הנשיא סיין, שהיה בעבר מפקד צבאי של משולש הזהב, חושש שאם יפעיל יד קשה נגד קרטלי הסמים, הוא עלול לעורר את זעמן של הקבוצות האתניות שאותן הוא מבקש לכלול בתוכנית הפיוס הלאומי שהוא מגבש.

בעולם הסמים האפל, איש אינו יכול לומר בוודאות מה הביא לעלייה בהיקף הסחר בסמים; לדברי גורמים רשמיים בתאילנד, זהו סרח עודף בלתי רצוי של תהליך השלום. סיין, הנמצא בשלטון כבר 13 חודשים, קידם בנחישות הסכמי הפסקת אש עם קבוצות המורדים, ולרוב גם הצליח. אך להערכת מפקד יחידת החקירות במשטרת תאילנד, תהנוט צ'ומאנו, החתימה על הסכמי הפסקת האש איפשרה למורדים להניח את נשקם ולהפנות את חייליהם לייצור הסמים.

הגנרל סומסאק מייחס את העלייה בהיקף הסחר לסיבה אחרת. לדבריו, בין הממשלה המרכזית של בורמה לקבוצות האתניות שוררת חשדנות מתמשכת, המעודדת אותן לעשות כסף כל עוד הם יכולים. "עדיין לא ברור להם מה משמעותו של תהליך השלום בשבילם", הוא אומר. המבריחים נוקטים שלל שיטות להעברת הסחורה. הם צועדים, חמושים ברימונים, בשבילים החוצים את אזור הג'ונגל ההררי של המדינה; אחרים מסתירים את הסמים במשאיות עמוסות סחורות.

בנוסף, נהר הסאי, המפריד בין המדינות, צר דיו כדי שסוחרי הסמים יוכלו להשליך בקלות לגדה התאילנדית את שקיהם.

גנרל סומסאק מעריך שגורמים רשמיים בגבולה של בורמה מעורבים "לחלוטין" בסחר הסמים. "שכרם נמוך מזה של השוטרים שלנו, אבל הם נוהגים במכוניות שערכן יותר מ-100 אלף דולר", הוא אומר, "מנין הם לוקחים את הכסף?".

היחסים בין ממשלת בורמה לסוחרי הסמים מורכבים ומשתרגים בתוך מערכת פוליטית בעייתית המורכבת מקבוצת הרוב, במאר, ומיעוט של קבוצות אתניות, שחלקן לחמו במשך 50 השנה האחרונות נגד המשטר הרודני.

להערכת ויצ'אי צ'אומונגקהון, בכיר בארגון אזרחי בתאילנד העוקב אחר המאבק בסמים בגבול עם בורמה, הסחר בסמים יקטן רק אם הממשלה תצליח לשלוט בחלקים נוספים של המדינה. "מרבית שטחי ייצור הסמים נמצאים באזורים מוגדרים, ולפי שעה הממשלה מתקשה להחיל עליהם את החוק", ציין. לדבריו, בקרב המיליציות האתניות, מתנהל היום ויכוח בין אלה המצדדים בהמשך עסקי הסמים לאלה המעוניינים לנהל עסקים חוקיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ