האביב הבורמזי: הקהילה הלהט"בית יוצאת מהארון

במשך 50 שנות השלטון הצבאי בבורמה, גברים ונשים גאים לא יצאו מהארון מחשש לרדיפה. על רקע בחירתה לפרלמנט של אונג סן סו צ'י, נהנית גם קהילת הלהט"בים מהליברליזציה החברתית

אסמר גולוגלו, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסמר גולוגלו, גרדיאן

המועדון כולו באקסטזה, הדופק הולם, הגופות מזיעים, פנסים מהבהבים בכחול ובלבן ורחבת הריקודים מלאה עד אפס מקום בצעירים שיכורים ומשולהבים. ליד הבר מצטופפים בני האליטה החברתית הבורמזית. הם משלמים תמורת בקבוקים של ויסקי בשטרות מקומטים, שאותם הם מקלפים מחבילות שמנות של מזומנים.

על רחבת הריקודים, בתוך העשן הסמיך הבוקע מירכתי הבמה, מתחולל מהפך תרבותי. בנות עם בנות, בנים עם בנים, כולם מתחככים זה בזה ושרים בקולי קולות להיטי היפ-הופ אמריקאיים הבוקעים מרמקולי ענק.

בורמה (מיאנמאר), שבה 50 מיליון התושבים, יחסים חד-מיניים עדיין נחשבים עבירה פלילית. מדובר בשריד מימי השלטון הבריטי במדינה. עד כה הקפידו הלסביות, ההומואים, הטרנסג'נדרים והבי-סקסואלים שלא להיחשף בפומבי, אולם כעת בורמה נפתחת בהדרגה להשפעות מבחוץ, והקהילה הלהט"בית מקווה שתוכל לצאת מהארון. "כשאנחנו יוצאים לחפש בני זוג, אנחנו עושים את זה יחד עם הסטרייטים, כי אין לנו מועדונים משלנו", אומר צ'יטו, הומו בן 33 מראנגון. "לו היו מועדונים להומואים, היתה המשטרה פושטת עליהם ועוצרת אותנו. אבל עכשיו אונג סן סו צ'י דואגת לזכויות האדם, והיא תאפשר לנו להשמיע את קולנו".

דגלאס תומפסון, פעיל למען זכויות הומואים, ייסד לפני 15 שנה חברת נסיעות המיועדת לקהל הלהט"בי, המשווקת טיולים בבורמה ובמדינות אחרות בדרום אסיה. הוא צופה שינוי חברתי מהיר. "כמו שקרה בהודו, בסין ובווייטנאם... הפתיחות החברתית מאפשרת לאנשים להיפגש וליצור קשרים", הוא אומר ומוסיף: "סגנון החיים ההומוסקסואלי מגיע ממקומות אחרים. עבור מרבית מתושבי בורמה, מדובר בתופעה בלתי מוכרת".

לדברי פעילים, בגלל משטר הדיכוי בו היו נתונים תושבי בורמה במשך 50 שנות השלטון הצבאי, נמנעים רבים לצאת מהארון מחשש שינודו על ידי בני משפחתם ויירדפו על ידי הרשויות.

פעיל למען זכויות הלהט"בים בבורמה. בשנה שעברה עלתה לאוויר תוכנית טלוויזיה ראשונה המיועדת לקהילה הלהט"בית, שבה צופים כ-3,000 אנשים מדי חודש צילום: אי-אף-פי

על פי סעיף 377 בחוק העונשין הארכאי אשר הוחל במדינה במאה ה-19, יחסים חד-מיניים מוגדרים כ"קיום יחסי מין שלא כדרך הטבע" ונחשבים לעבירה פלילית שניתן לגזור עליה 10 שנות מאסר. הרשויות מסתמכות על סעיפים המנוסחים בצורה מעורפלת, כדי להטריד ולאיים על אזרחים הנחשדים ב"ביצוע מעשים מפוקפקים", זאת לדברי אונג מיו מין ממכון החינוך לזכויות אדם של בורמה, שמקום מושבו בתאילנד.

ואולם, קהילת הלהט"בים הבורמזית הולכת ומתחזקת. בשנה שעברה עלתה לאוויר תוכנית טלוויזיה ראשונה המיועדת לקהילה, COLOURS RAINBOW TV. התוכנית משודרת אחת לחודש ומתמקדת בחדשות, בראיונות ובכתבות מבורמה ומחוצה לה. ארגונה של מיו מין, המפיק את התוכנית, מעריך כי 3,000 אנשים צופים בה באופן קבוע, ואולם קהל הצופים מוגבל בהכרח לאלה שיכולים להרשות לעצמם גישה לאינטרנט, ומן הסתם לתושבים המחוברים לרשת החשמל - כ-25% מאוכלוסיית בורמה בלבד. הארגון אף מוציא לאור מדי רבעון כתב עת המחולק חינם בבורמה.

לדיכוי קהילת הלהט"ב יש השלכות הקשורות לבריאות הציבור ולא רק לזכויות האדם. מנתונים שסיפק ארגון האיידס של האו"ם (UNAids), עולה כי כי מספר נשאי נגיף ה-HIV בבורמה מגיע לכ-240 אלף, כ-0.6% מכלל האוכלוסייה. ואולם שיעור הנשאים מזנק ל-29% בקרב גברים הומואים. על פי ההערכות, פחות מ-20% מבין 76 אלף בני האדם הזקוקים לטיפול אנטי רטרו-ויראלי אכן מקבלים אותו.

פעילי זכויות האדם טוענים כי הסיבה לכך נעוצה בדיכוי הפוליטי. "עד כה זכינו למעט מאוד סיוע בינלאומי בהשוואה למדינות אחרות. הקהילה סובלת מדימוי חברתי שלילי ביותר, אפילו בקרב ארגוני התמיכה", אומרת ני ני, פעילה בארגון לתמיכה בנשאי HIV בראנגון.

החברה הבורמזית, שחיה בניתוק מוחלט מהעולם החיצון במשך שנים ארוכות, שמרנית בהרבה מהחברה התאילנדית, הנחשבת לליברלית בכל הקשור למין. גברים ונשים כאחד לובשים גלימות ארוכות המכונות לונגי. הנשים מקפידות לכסות את כתפיהן. לדברי צ'יטו, לא מקובל לקיים יחסי מין לפני הנישואין, ומרבית האוכלוסייה מתנהלת בהתאם לערכי המסורת השמרניים. "יש אמונה רווחת ולפיה גברים נולדים הומואים בעקבות מערכת יחסים גרועה שניהלו עם אשה בחיים קודמים. להיות הומו נחשב לעונש על פשעי החיים הקודמים", הוא אומר.

"מקובל לנקוט צעדים מתקנים כדי לטפל בהומואים ולסביות", מספרים פעילים בארגוני התמיכה. "לסביות נאנסות והומואים נשלחים בידי משפחותיהם ל'חינוך מתקן' במנזרים", הוסיף.

תרגום: יעל אלין-קוטנר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ